Dřevěná, 21 m vysoká Drtinova rozhledna na vrchu Besedná nahradila r. 2015 stavbu stejného názvu ve tvaru husitské hlásky z r. 1926, která byla pro zchátralost a nezájem tehdejších orgánů stržena r. 1967. Umožňuje výhled od Šumavy po České středohoří a po středních Čechách.
Hlavní obrázek místa
Besedná
© Jiří Špaček, 05/2016
Výrazný vrch Besedná (496 m n. m.) se nachází poblíž západního břehu Slapské vodní nádrže mezi Živohoští a Novým Knínem na katastru Křeničné, která je částí obce Chotilsko. Nejkratší přístup umožňuje zelená značka, která stoupá od silnice mezi Živohoští a Chotilskem k rozhledně jen asi 0,5 km. U silnice je možnost parkování. Pod rozhlednou najdeme turistické odpočívadlo. V obci Chotilsko je turistické informační centrum, muzeum balónového létání a muzejní expozice staré Vltavy. V sousední místní části Prostřední Lhota se nachází barokní Křížovnický špýchar z r. 1770 s muzejní expozicí venkovského života.
23.5. 2016
historie

Na počest významného rodáka z blízké osady Hněvšína, filozofa a politika prof. PhDr. Františka Drtiny (1861-1925), byla dne 11. července 1926 slavnostně otevřena dřevěná rozhledna na vrchu Besedná (496 m n. m.), který se nachází nedaleko Živohoště. Tehdejší Drtinova rozhledna byla 22 m vysoká a měla tvar husitské hlásky. Postavili ji místní turističtí nadšenci na místě, kam právě František Drtina rád chodil a kde se inspirovali i jeho přátelé jako Alois Jirásek, Julius Zeyer či Josef Suk. Finanční prostředky na její stavbu byly získány pomocí veřejné sbírky. Na její stavbu přispěl i T.G. Masaryk částkou 10 000 Kč, což byla čtvrtina celkové ceny. Pozemek, na kterém se rozhledna nacházela, věnovali zdarma manželé Josefa a František Petřinovi z Křeničné. Ve 20. a 30. letech patřila Besedná k oblíbeným turistickým cílům a vedlo sem několik turistických stezek. Z rozhledny se naskýtal nádherný výhled po zvlněném okruhu středních…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informačních tabulí na místě), 23.5. 2016

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Křeničná

Místa v okolí

 Ostromeč
 Hrazany
 Veselý vrch
 Červenka
 Čelina
 synagoga
 Sudovice
 Jablonná
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 Kozí Hřbet
 Dolní Kolo
 Radíč
 boží muka
 dům Salaš
 Mincovna
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 morový sloup
 koncentrační tábor
 Čámského mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Brunclíkův mlýn
 Krcáb
 Starý Knín
 Křepenice
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
 kostel sv. Zikmunda
 boží muka
 Osečany
 kostel sv. Lukáše
 Kňovice
 Svojsíkova mohyla
 Drahoušek
 most Dr. E. Beneše
 Teletínský lom
 Příčovy
 Příčovy
 Kujalův lom
 Tloskov
 Hřiměždice
 Suchdol
 Tloskovský mlýn
 Zrůbek
 Hradištko
 židovský hřbitov
 nová radnice
 stará radnice
 špýchar
 Králova stolice
 kostel sv. Martina
 Třebnice
 kostel sv. Kiliána
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Štětkovice
 Lešany
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Čertův most
 Kosova Hora
 Stajice
 synagoga
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Ludmily
 pivovar
 Neštětická hora
 Mníšek pod Brdy
 Vargač
 kostel Všech svatých
 zámecké zahrady
 Ústupenice
 štola sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Žampašský most
 Dobříš
 židovský hřbitov
 Doubravice
 Poušť sv. Marka
 kaple
 Včelní hrádek
 radnice
 Obora
 rozhledna na Pepři
 Řitka
 vyhlídka nad Kamýkem
 Vojkov
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Turyň
 Obětní kameny
 radnice
 Vrškamýk
 Na Pišťáku
 Lovčice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Skalsko
 Zduchovice
 Dobrohošť
 Svinaře
 Ringhofferova hrobka
 Martinice
 Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 12840
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama