Původně královský hrad Přemysla Otakara II., rozšířen v 15. stol., stavebně praven renesančně a po požáru r. 1842 empírově.
Hlavní obrázek místa
Hrad Svojanov od východu
Celkový pohled na hrad přes šíjový příkop
© Miloš Dempír, 08/2014

Prohlídkové okruhy:

Okruh A - Život na hradě - uvádí návštěvníky do života na hradě v období 2. pol. 19. stol. - sloupová síň, hradní kuchyně, vstupní schodišťová hala, první patro paláce (salony, pracovna, přípravna, dámský hudební salon, ložnice). Galerie - sezónní výstavy soudobého výtvarného umění.
Okruh B - Zázemí hradu - gotická sklepení hradního paláce s výstavou strašidel Šárky Rusínové a expozicí středověkého útrpného práva, unikátní goticko-renesanční dům zbrojnošů s expozicí života hradní posádky na konci 15. století.
Okruh C - Venkovní prostory hradu - volná procházka areálem hradu, nádvořími, gotickou zahradou a hradebními ochozy s možností výstupu na vrchol břitové věže.

http://www.svojanov.cz, 12.4. 2013
historie

Hrad Svojanov stával nad městečkem Svojanovem na vrchu, který spadá příkře ke Křetínskému potoku a na jihozápadě vybíhá ve skálu spojenou s ostatním masívem úzkou šíjí. Mohl být vojensky ohrožen pouze od sedla na severu, kdežto na ostatních stranách byl chráněn příkrými svahy. Hrad Svojanov se pod tímto jménem poprvé uvádí r. 1320, osada toho jména vznikla vnitřní kolonizací už před založením hradu. Hrad dal postavit Přemysl Otakar II. někdy kolem r. 1265 jako oporu královské moci v nedávno osídlené oblasti pohraničního hvozdu a v souvislosti s rozhodnutím, aby spojovací obchodní cesta mezi Čechami a Moravou vedla přes právě založené královské město Poličku. První zmínka o hradu je ve Zbraslavské kronice k r. 1287, kdy je uveden „hrad, který se jmenuje Vurstenberg". První název hradu zněl tedy Fürstenberg, avšak toto pojmenování bylo záhy, už počátkem 14. století, vytlačeno českým názvem Svojanov podle názvu starší vsi pod hradem. V druhé…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 24.10. 2009

Další texty historie
pověsti

Rašínův duch na ohnivém býku

Podle pověsti dal postavit jeden z domů na Svojanově nějaký zeman jménem Rašín (Rašínové byli ve Svojanově 1664–1688), ale že bylo málo dělníkův, velice je trýznil. Za to neměl duch jeho po smrti pokoje. O půlnoci každého dne otevřel se hrob jeho v Rohozné, jedenácte vozův vjíždělo pak do hradu a za nimi následoval Rašín celý černý na ohnivém býku, ocas jeho v rukou jako uzdu drže. Manželka jeho a lidé na hradě těmito návštěvami již byli utrápeni. Jednou přišel k paní starý vysloužilý voják a obdržev almužnu ptal se jí, proč jest zarmoucena. I pověděla, že ji duch nebožtíka pána ze sna vyděšuje. Tu jí voják poradil, aby si zaopatřila černou slepici, trojí královskou vodu, svěcenou svíčku, křídu a ratolest z borovice. Když to vše bylo pohotové, vyšel s tím voják o půlnoci před hrad ke kříži. Křidou udělal kolo okolo kříže, svíčku rozsvítil, pak se posadil a vzav černou slepici očekával příšerného ducha. Půlnoc uhodila…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze království českého I., August Sedláček, 28.5. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© Dobroslava Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svojanov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Erasma
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Bystré
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Brtounova chalupa
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 evangelický kostel
 Horní les
 kostel sv. Martina
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
 Rozsíčka
 vodní dílo Vír I
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Kateřiny
 Pyšolec
 Louka
 štola sv. Trojice
 Rumberk
 Karasín
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Aueršperk
 Dalečín
 Dalečín
 Pomezí
 Christianeum
 Síň rodáků
 radnice
 evangelický kostel
 Roubanina
 Jimramov
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 rondokubistické domy
 Lány
 archeopark Isarno
 evangelický kostel
 městské opevnění
 radnice
 Tylův dům
 Polička
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 kaple sv. Vincence
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 kostel sv. Jiljí
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Prokopa
 Kozlov - dolní sídlo
 Letovice
 kostel sv. Stanislava
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Demelova kaple
 židovský hřbitov
 Kunštát
 Hradisko
 Rohová
 Domanínek
 socha zubra
 Centrum Eden
 Killerova kaplička
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Svitávka
Kontaktní informace
Hrad Svojanov
569 73 Svojanov 1
Tel: 461 744 105 (kastelán), 603 810 085 (rezervace prohlídek)
http://www.svojanov.cz
info@svojanov.cz , hrad@svojanov.cz
Základní informace místa
ID místa: 296
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama