Benjamin z Vlknova postavil po r.1558 sídlo označované jako tvrz, zámek, nebo zámeček. R.1699 je získali pražští karmelitáni a zámeček přeměnili v hospodu. R.1952 převzalo objekt JZD, hospoda zrušena.
Hlavní obrázek místa
Zrekonstruovaný a přestavěný zámek
© Pavel Vítek 04/2006
Solnice leží 6 km severozápadně od Rychnova nad Kněžnou na hlavním silničním tahu Náchod - Rychnova nad Kněžnou – Ústí nad Orlicí. Zámeček najdeme asi 100 m od náměstí po levé straně směrem na Náchod, v Komenského ulici a po všech přestavbách, které za posledních 150 let prodělal, už ani moc zámek nepřipomíná. V současnosti je po generální opravě. Je v soukromém vlastnictví společnosti VCES a.s. Praha. Veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 21.4. 2006
historie

Solnice se poprvé zmiňuje v r. 1321. Náležela ke skuhrovskému panství, a Jiří z Kunštátu na Poděbrad ji r. 1456 připojil k panství litickému. Poté od r. 1495 vlastnil Solnici Vilém z Pernštejna, od r. 1556 rýnský falckrabě Arnošt a pak od r. 1558 příslušník pražské nobilitované rodiny Benjamin z Vlknova. Ten si postavil na místě zakoupeného měšťanského domu sídlo, které se poprvé připomíná v r. 1568. Tehdy je označováno jako tvrz, později také jako zámek, nebo zámeček. Potomci Benjamina z Vlknova drželi sídlo až do r. 1623, kdy jim v důsledku pobělohorských konfiskací zabaveno a v r. 1624 prodáno Jindřichovi z Donína. Vlastníci solnického panství se ale velice často měnili, až r. 1699 je získali pražští karmelitáni z kláštera Pany Marie Vítězné. Ti však v té době dokončili stavbu zámku v Kvasinách a proto solnický zámeček přeměnili v hospodu, kterou pronajímali, až ji r. 1749 prodali. Majitelé se opět…  číst dále

Pavel Vítek, 25.4. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© podle J. Slavíka (in F. Musil, L. Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Solnice

Místa v okolí

 Kvasiny
 Černíkovice
 Černíkovice
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 synagoga
 Lično
 Uhřínovice
 Skalka
 Hoděčín
 Rychmberk
 Chábory
 Nový hrad
 Osičina
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Kostelec nad Orlicí
 Hříště
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 Vamberk
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 Peklo
 Přepychy
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 Doudleby nad Orlicí
 Bolehošťská Lhota
 Opočno
 kostel sv. Václava
 synagoga
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 mariánský sloup
 radnice
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 Vlastivědné muzeum
 Hluky
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 letohrádek
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 palmový skleník
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Týniště nad Orlicí
 Pěčín
 Obchodní mlýn
 Očelice
 vodárenská věž
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 socha Panny Marie
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Přestavlky
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Vranov
 pivovar
 Borohrádek
 Na Velké Deštné
 kostel Všech svatých
 Výrov
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Trčkov
 Černčice
 Bukačka
 Helvíkovice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
Kontaktní informace
REVAN s.r.o., Masarykovo nám. 10, Solnice 517 01
Tel: 498 771 803
zamecek.solnice@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 4179
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama