Původně vodní tvrz postavená snad až po r. 1377 na jejíž základech byl ve 30. letech 16. stol. postaven za Fulštejnských renesanční zámek, který byl za Sedlnických barokně upraven ve druhé polovině 17. stol. Okolo zámku park zasahující až do Polska.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Zámek se nachází v těsném sousedství polských hranic, které zde tvoří říčka Opavice. Od hranic zámek odděluje jen úzká asfaltová silnice vedoucí z obce Linhartovy do města Město Albrechtice. Majitelem zámku je od roku 2001 Město Albrechtice a také se o zámek jako správný vlastník stará a v polovině roku 2006 byla ukončena 2. etapa rekonstrukce zámku. Linhartovy leží na hranicích Osoblažska a Krnovska. Obě oblasti se dnes stávají cyklistickým rájem a rekonstruovaný zámek se stal další zajímavostí zvyšující atraktivitu tohoto regionu. Na základech původní vodní tvrze ze 14. stol. byl v 30. letech 16. stol. postaven renesanční zámek, který byl barokně upraven ve druhé polovině 17. stol. Zámek obklopuje park, ve kterém stojí památný dub zimní jehož stáří se odhaduje snad až na 850 let.
L.P., 4.11. 2006
popis

Zámek je tvořen čtyřkřídlou, třípodlažní budovou, na půdorysu téměř čtvercového tvaru, bez věže velikosti 38,20 × 37,30 m. V severozápadním nároží vysunutá válcová věž. Dnešní arkádový portikus při dnes hlavním vstupu v severním průčelí zámku nesoucí rozměrnou terasu byl upraven až za Oppersdorfů, stejně jako se změnila funkce vstupu do zahrady v západním průčelí, který byl doplněn balkonem s kovaným klasicistním zábradlím. Na nádvoří jednopatrový arkádový ochoz se zazděnými arkádami. Fasády barokní.

L.P., 5.11. 2006

historie

Zámek stojí při břehu Opavice. Původní cesta nevadla jako dnes při zámku, ale za řekou, dnes na polském území. To spolu s dalším svědčí, že se původně jednalo o vodní tvrz, která byla postavena po roce 1377. Podle některých autorů je poprvé písemně doložena roku 1410. Tvrz stála při cestě z Krnova do Zlatých Hor a její význam postupně stoupal. O vzhledu tvrze se nedochovaly prakticky žádné záznamy, tvrz byla snad obehnaná vodním příkopem a měla vjezd s padacím mostem ve východním křídle. O majetkových poměrech lze pouze konstatovat, že tvrz byla krátce spojena s rytíři z Vladěnína (pobočné větve rodu Fulštejnů). V roce 1504 získal tvrz Ojíř z Fulštejna, syn Václava na Vladěníně. Podle novější literatury to byl právě on, kdo na základech staré tvrze dal vznik renesančnímu zámku ve 30. letech 16. stol. Ten byl sice čtyřkřídlý, neměl však uzavřený půdorys. Jižní křídlo bylo kratší a v proluce mezi jižním a východním…  číst dále

L.P. (Libuše Dědková – Antonín Grůza: Zámek v Linhartovech, Průzkumy památek 2004/I, Praha 2004), 5.11. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2 [J-N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Linhartovy

Místa v okolí

 Kobylí
 Hošťálkovy
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Město Albrechtice
 Ježník
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 kostel sv. Jiří
 Hynčice
 evangelický kostel
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 Eldorado
 radnice
 Brantice
 Dolní Holčovice
 Slezské Rudoltice
 Zátor
 Cvilín
 Hrozová
 Cvilín
 Dívčí Hrad
 Fulštejn
 kosárna
 Široká Niva
 Gebauerova hrobka
 Široká Niva
 Tlustá Berta
 Matějovická jeskyně
 zvonice
 Vartnov
 Jindřichov
 Branice
 Freudenštejn
 městské hradby
 Biskupská hora
 Leuchtenštejn
Kontaktní informace
Zámek
Linhartovy 36
Jaroslav Hrubý - prohlídky
793 95 Město Albrechtice
Tel: (+420) 554 652 241, 728 323 270
http://www.zameklinhartovy.cz/
hruby@zsma.cz
Základní informace místa
ID místa: 2878
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama