Zajímavý přírodní útvar tvořený několika vrcholovými rulovými skalisky. Na vrcholu jsou mísovité prohlubně neznámého původu, které však daly skále název.
Hlavní obrázek místa
Jedna z výrazných mísovitých prohlubní na vrcholu skály
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Velké Perničky jsou velmi pozoruhodný skalní útvar nalézající se v centrální části Českomoravské vysočiny – Žďárských vrších. Vrchol skaliska Velké Perničky se nachází při modré turistické značce vedoucí z obce Křižánky, přes skalisko Čtyři palice, Velké Perničky a dále na skalisko Zkamenělý zámek, zámeček Karlštejn a dále na ves Čachrov. Místo samotné je tvořeno několika většími rulovými skálami, z nichž nejvyšší representuje kótu 757 m. n. m. Největší zvláštností těchto skal jsou mísovité prohlubně neznámého, pravděpodobně kultovního původu. Tyto prohlubně daly místu i jméno. Hlavní skála je často využívána horolezci. Z místa je nádherný výhled na meandrující údolí horního toku řeky Svratky, vesničku Milovy s rekreačním střediskem a rybníkem, ale hlavně na další výrazná skaliska, jakými jsou Drátníky (775 m), Malinská skála (813 m) a nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m). Pod skálou vede lesní cesta, takže je možno až k ní dojet na horském kole a na informační ceduli přečíst si detailnější informace o tomto zajímavém přírodním útvaru.
Jan P. Štěpánek, 2.8. 2006
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Čtyři palice
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Drátenická skála
 Devět skal
 Lisovská skála
 Čachnov
 Kadovské železárny
 Kadov
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Medlovský rybník
 evangelický kostel
 rybník Sykovec
 rozhledna Terezka
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Tylův dům
 evangelický kostel
 Polička
 radnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 vodní nádrž Hamry
 Betlém
 pomník železnice
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 Toulovcovy maštale
 Toulovcova rozhledna
 pomník Jana Husa
 kašna Píseň hor
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Pomezí
 Ježdíkův dům
 Jarošov
 Skalský dvůr
 Dalečín
 Dalečín
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Najdek
 Karasín
Základní informace místa
ID místa: 4482
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama