Filiální kostel Všech svatých v Hřešihlavech je pozdně barokní obdélná stavba z r. 1768 s obdélným presbytářem, sakristií a oratoří. Ve vstupním průčelí, které vrcholí volutovým štítem a věžičkou, je rizalit s balkónem s rokajovou mříží v patře. Jižně stojí dřevěná zvonice z téže doby.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých
© Jiří Špaček, 08/2015
Ves Hřešihlavy ve stráni nad pravým břehem Berounky, která v tomto úseku byla historicky nazývána Mže, je prvně připomínána r. 1379 a nyní je místní částí obce Kladruby. Vede sem od jihu jen silnice III. třídy, která asi 2 km pod vsí končí v osadě Třímany nad ohybem Berounky. Přes Hřešihlavy prochází červeně značená dálková cesta, která sleduje pravý břeh řeky od Plzně až do Skryjí. Kromě kostela se zvonicí se tu nachází chátrající, pozdně barokní zámeček z 2. poloviny 18. století. Oblast leží zcela mimo železniční síť.
7.9. 2015
historie

Kostel Všech svatých v Hřešihlavech je pozdně barokní obdélná stavba z r. 1768. Obdélný je i prostor presbytáře, sakristie a oratoře. Ve vstupním průčelí je rizalit s balkónem s rokajovou mříží v patře. Průčelí vrcholí volutovým štítem a věžičkou. Vnitřní zařízení je rokokové z doby stavby. Po obou stranách kostela je ohrazení hřbitova s brankami. Jižně od kostela stojí barokní dřevěná zvonice na zděné podezdívce s mansardovou střechou, která pochází zřejmě rovněž z konce 18. století. Před kostelem stojí pozoruhodná barokní socha Piety z r. 1751. Kostel v Hřešihlavech byl sice vybudován jako farní, avšak nyní je kostelem filiálním ve farnosti Radnice-Zbiroh. Bohoslužby se tu konají jen příležitostně.

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace farnosti Radnice-Zbiroh)), 7.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hřešihlavy

Místa v okolí

 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Krašov
 Prašný Újezd
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 Liblín
 Zvíkovec
 Libštejn
 Podmokly
 židovský hřbitov
 Terešov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 dvůr Lednice
 kaple sv. Rozálie
 Dolní Hradiště
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach u Kožlan
 Na Vrchách
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Martina
 Krakovec
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 Babina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 hradiště Koryta
 Zhoř
 Rovný
 Hřebečníky
 Strachovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Radost
 Řebřík
 Radeč
 Březina
 Zbiroh
 dvůr Hubenov
 Březina
 kostel sv. Mikuláše
 Týřov
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Třebekov
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 kaple se zvoničkou
 Újezdec
 Zelený Důl
 Hromnické jezírko
 Hluboký
 Smrk
 Bušovice
 kostel sv. Blažeje
 lovecký pomník
 dvůr Býkov
 Všetaty
 kostel sv. Kateřiny
 Třenická hora
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Štěpána
 Doubravka
 Otěvěky
 Dolanský Mlýn
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Věžka
Základní informace místa
ID místa: 12458
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama