Gotický kostel byl postaven na poč. 14. stol., zmiň. až r. 1349. R. 1835 opraven, r. 1888 pseudogot. přestavbou rozšířen (prodloužena loď, přistavěna věž). Pův. got. presbytář s pozůstatky fresek (14. stol.), gotická křtitelnice, zvony z konce 14. a 15. stol. Zařízení kostela převážně pseudogotické.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 03/2012
Kostel je orientovanou zděnou jednolodní stavbou z lomového kamene, v jádru gotický (presbytář, portálek na jižní straně lodi), s odsazeným obdélným presbytářem s opěráky v nárožích, s hranolovitou věží v západním průčelí a s drobnou sakristií na severní straně. Roku 1888 byl kostel přestavbou rozšířen – loď byla prodloužena o 6 m, původní západní štít s gotickou růžicí byl zbourán a byla přistavěna pseudogotická věž. Klenba presbytáře je z období kolem roku 1375. Presbytář, zvenčí pravoúhlé zakončený, je uvnitř zakončený šestiboce, sklenutý jedním polem křížové klenby a paprsčitě v závěru, na žebrech hruškového profilu, šikmé paprsky žeber vytvářejí v obou východních rozích trojúhelníková pole. Terčové svorníky zdobí reliéf hlavy Ježíše Krista a Ducha svatého v podobě holubice. Ve východní zdi je sanktuář (1,10 x 0,46 m) rámovaný ostěním hruškového profilu, rám přechází v štít zakončený křížem, s původní kovanou mřížkou. Presbytář s lodí spojuje původně neokosený lomený vítězný oblouk. Do roku 1854 měla loď starý deskový strop, původně vymalovaný modře se zlatými hvězdami (později bílý). Strop byl r. 1854 snesen a nahrazen novým rákosovým. Toho roku byly při bílení kostela objeveny na stěnách i klenbách presbytáře nástěnné malby ze 14. století. Fresky zobrazují Zvěstování Panny Marie, Narození Páně s modlícími se pastýři a příchod Tří králů, sv. Jeronýma s knihou (zapisujícího zázrak vtělení syna Božího), seslání Ducha svatého (Duch sv. v podobě holubice se vznáší nad postavami dvanácti apoštolů), bičování Ježíše Krista, smrt Ježíše Krista na kříži, umučeného Ježíše Krista, Vzkříšení Páně a jeho Nanebevstoupení. Stěny jsou v dolní a horní části ozdobeny malovaným ozdobným byzantským pásem. Na klenbě je slunce, měsíc a hvězdy, v polích gotického sklenutí jsou vymalovány symboly čtyř evangelistů – anděl, lev, vůl…  číst dále
L.H., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., nakl. Adademia; Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Dobroslav Líbal, nakl. Unicornis 2001; Památky archeologické a místopisné I., Karel Vladislav Zap,, 23.2. 2012
historie

Gotický kostel byl postaven na počátku 14. století. V písemných pramenech se prvně objevuje až roku 1349, při žádosti o obsazení zdejší fary. Původně se kolem kostela rozkládal hřbitov. Po roce 1620 se kostel stal filiálním farnosti Svojanov. Není zcela jisté, od kdy je kostel zasvěcen sv. Erasmu, je pravděpodobné, že původně byl zasvěcen Panně Marii. Zasvěcení se snad změnilo r. 1722 (tímto rokem je datován obraz sv. Erasma). V Rohozné se dodnes slaví dvě poutě, jedna na svátek narození Panny Marie (8. září) a druhá na svátek sv. Erasma (2. června). Roku 1835 byl kostel opraven. Farním se stal opět roku 1875. R. 1855 byly při malování kostela objeveny fresky ze 14. století, které byly později zabíleny. Roku 1866 byla zbourána původní dřevěná, samostatně stojící zvonice. Roku 1888 byl kostel rozšířen přestavbou, byla prodloužena loď a k západnímu průčelí byla přistavěna hranolovitá věž se zvonicí (zavěšeny zvony z původní zvonice). Interiér kostela byl…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., nakl. Academia; http://www.rohozna.cz, 26.2. 2012

Další texty historie
pověsti

Pověst o léčivé síle zdejšího zvonu

Traduje se, že pokud ve svátek Máří Magdalény zvoní na zdejší zvon "umíráček" (pocházející prý ze zrušeného kostela sv. Maří Magdaleny poblíž Hlásnice) chromý nebo neduživý, uzdraví se.

E. Horáková podle Památky archeologické a místopisné I., Karel Vladislav Zap, Muzeum král. Českého r. 1855, 21.9. 2012

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 22 Politický okres poličský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Rohozná

Místa v okolí

 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Bystré
 radnice
 Brtounova chalupa
 Bělá nad Svitavou
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Pomezí
 Lány
 Rozsíčka
 Crhov
 kostel sv. Josefa
 rondokubistické domy
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 městské opevnění
 evangelický kostel
 městské opevnění
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 radnice
 dům U Mouřenína
 Tylův dům
 kostel sv. Jiljí
 Polička
 Rumberk
 Pyšolec
 Karle
 Christianeum
 radnice
 Demelova kaple
 židovský hřbitov
 Jimramov
 Jimramov
 Louka
 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Matouše
 štola sv. Trojice
 Karasín
 Roubanina
 Killerova kaplička
 kaple sv. Anny
 Zubštejn
 Aueršperk
 Koclířov
 archeopark Isarno
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 pomník železnice
 Hradisko
 Domanínek
 socha zubra
 Centrum Eden
 Udánky
Kontaktní informace
Rohozná
Tel: 732 734 038, 461 744 004
http://www.bihk.cz/dieceze/svojanov
fkpp.svojanov@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9638
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama