Malé údolí tvořené dvěma potůčky, jež pokračují do řeky Balinky. Na místě mělo být postaveno sanatorium p. Sáblíka. Plán z důvodu okupace v r. 1938 nevyšel a po r. 1945 bylo místo jen upraveno na park odpočinku a relaxace s vzácnými dřevinami a rybníčky, dnes již téměř zaniklé.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hort, 02/2015
Malé údolí zakoupil P. Sáblík s účelem vytvořit na místě sanatorium. V roce 1938 byly práce přerušeny okupací Československa. Po válce zde byl vytvořen lesopark. Ten tvořilo několik rybníčků s místy k odpočinku a podél cesty byly vysázeny šlechtěné stromy a cizokrajné rostliny. Dnes už zde stojí jen chata (původem zřejmě altánek) dnes v soukromém vlastnictví. Dále jsou na místě k vidění vysázené listnaté stromy a z rybníčků téměř nezřetelné náznaky hrází. Skrze park dnes vede polní cesta, která se napojuje na polní cestu v údolí Balinky a vede na kopec k silnici spojující Velké Meziříčí a Uhřínov. Lokalita je volně přístupná, nejvhodnější čas pro návštěvu je v zimních měsících nebo na začátku jara, dokud místo není zarostlé.
Tomáš Hort, 1.2. 2015
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Velké Meziříčí

Místa v okolí

 boží muka
 Obecník
 katovna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Meziříčí
 Malá synagoga
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Vlčatín
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 boží muka
 Budišov
 Přeckov
 Nárameč
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Dub
 Velký javor
 Zahradiště
 Zátiší
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Tasov
 Černá
 Ořechov
 železniční viadukt
 Hostákov
 Kněževes nad Oslavou
 Pyšel
 Vaneč
 Kamenice
 boží muka
 Rohy
 pivovar
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Bohdalov
 Černý dům
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Moravec
 Radešín
 Stařík
 kostel sv. Vavřince
 Ocmanice
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Bobrová
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Krahulov
 Lhotka u Mirošova
 Okříšky
 Blažkov
 hrobka Haugwitzů
 Náměšť nad Oslavou
Základní informace místa
ID místa: 12008
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama