Malé údolí tvořené dvěma potůčky, jež pokračují do řeky Balinky. Na místě mělo být postaveno sanatorium p. Sáblíka. Plán z důvodu okupace v r. 1938 nevyšel a po r. 1945 bylo místo jen upraveno na park odpočinku a relaxace s vzácnými dřevinami a rybníčky, dnes již téměř zaniklé.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hort, 02/2015
Malé údolí zakoupil P. Sáblík s účelem vytvořit na místě sanatorium. V roce 1938 byly práce přerušeny okupací Československa. Po válce zde byl vytvořen lesopark. Ten tvořilo několik rybníčků s místy k odpočinku a podél cesty byly vysázeny šlechtěné stromy a cizokrajné rostliny. Dnes už zde stojí jen chata (původem zřejmě altánek) dnes v soukromém vlastnictví. Dále jsou na místě k vidění vysázené listnaté stromy a z rybníčků téměř nezřetelné náznaky hrází. Skrze park dnes vede polní cesta, která se napojuje na polní cestu v údolí Balinky a vede na kopec k silnici spojující Velké Meziříčí a Uhřínov. Lokalita je volně přístupná, nejvhodnější čas pro návštěvu je v zimních měsících nebo na začátku jara, dokud místo není zarostlé.
Tomáš Hort, 1.2. 2015
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Velké Meziříčí

Místa v okolí

 boží muka
 radnice
 katovna
 Obecník
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 Nová synagoga
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Vlčatín
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 boží muka
 Budišov
 Přeckov
 Nárameč
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Dub
 Velký javor
 Zahradiště
 Zátiší
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Tasov
 Křižanov
 Ořechov
 Černá
 železniční viadukt
 Hostákov
 Kněževes nad Oslavou
 Pyšel
 Vaneč
 Kamenice
 boží muka
 Rohy
 pivovar
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Bohdalov
 Černý dům
 Městská věž
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Moravec
 Radešín
 kostel sv. Vavřince
 Stařík
 Ocmanice
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Bobrová
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Krahulov
 Lhotka u Mirošova
 Okříšky
 hrobka Haugwitzů
 Blažkov
 Náměšť nad Oslavou
Základní informace místa
ID místa: 12008
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama