První záznam o radnici pochází z r. 1597. Původní renesanční budova byla klasicistně přestavěna v r. 1804, kdy také vznikl boční trakt. Dnes je stavba kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys ležící po stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. V Jimramově se nachází mnoho památek a historické jádro je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. K výrazným stavbám centra patří také radnice, v níž je možné se ubytovat.
Luděk Vláčil, 19.7. 2020
historie

Parcelu po vyhořelém Michkovském gruntu získala obec roku 1590. První záznam o radnici pochází z roku 1597. V přízemí budovy byl od roku 1600, pak ještě v roce 1700, hostinec. V roce 1750 měla radnice kromě hlavních vrat ještě další tři vchody, kde byly od počátku masné krámy. V roce 1800 byla vedle hlavních vrat již pouze jedna další vrata, kterými se vcházelo k masným krámům, jež byly kolem roku 1900 zrušeny. Původní renesanční budova byla klasicistně přestavěna v roce 1804-6, kdy vznikl boční trakt. V přízemí byla také obecní šatlava, a to ještě po roce 1919. Nad ní bydlel obecní strážník. Zasedací místnost zastupitelstva obce byla v poschodí budovy a vedle ní byl obecní archiv. Za sálem do dvora fungovala úřadovna Cyrilometodějské záložny, která zde byla do roku 1929, kdy ji vystřídala Živnostenská záložna. Na hřebeni mansardové střechy je věžička se zvonkem, jímž se svolávali občané při požáru. V průčelí památkově…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.7. 2020

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 Síň rodáků
 Christianeum
 Jimramov
 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Brtounova chalupa
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Skalský dvůr
 Tylův dům
 radnice
 Polička
 radnice
 městské opevnění
 Bystré
 Karasín
 Pomezí
 Drátenická skála
 Kadov
 Kadovské železárny
 kostel sv. Markéty
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 Domanínek
 Aueršperk
 stará radnice
 Pyšolec
 Medlovský rybník
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 kostel sv. Erasma
 Svojanov
 kaple sv. Anny
 Centrum Eden
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 Zubštejn
 kostel sv. Václava
 rybník Sykovec
 Lisovská skála
 kašna Píseň hor
 Trpínský mlýn
 Demelova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Devět skal
 Karlštejn
 štola sv. Trojice
 Killerova kaplička
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Čachnov
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15008
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama