První záznam o radnici pochází z r. 1597. Původní renesanční budova byla klasicistně přestavěna v r. 1804, kdy také vznikl boční trakt. Dnes je stavba kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys ležící po stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. V Jimramově se nachází mnoho památek a historické jádro je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. K výrazným stavbám centra patří také radnice, v níž je možné se ubytovat.
Luděk Vláčil, 19.7. 2020
historie

Parcelu po vyhořelém Michkovském gruntu získala obec roku 1590. První záznam o radnici pochází z roku 1597. V přízemí budovy byl od roku 1600, pak ještě v roce 1700, hostinec. V roce 1750 měla radnice kromě hlavních vrat ještě další tři vchody, kde byly od počátku masné krámy. V roce 1800 byla vedle hlavních vrat již pouze jedna další vrata, kterými se vcházelo k masným krámům, jež byly kolem roku 1900 zrušeny. Původní renesanční budova byla klasicistně přestavěna v roce 1804-6, kdy vznikl boční trakt. V přízemí byla také obecní šatlava, a to ještě po roce 1919. Nad ní bydlel obecní strážník. Zasedací místnost zastupitelstva obce byla v poschodí budovy a vedle ní byl obecní archiv. Za sálem do dvora fungovala úřadovna Cyrilometodějské záložny, která zde byla do roku 1929, kdy ji vystřídala Živnostenská záložna. Na hřebeni mansardové střechy je věžička se zvonkem, jímž se svolávali občané při požáru. V průčelí památkově…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.7. 2020

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 Christianeum
 Síň rodáků
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Brtounova chalupa
 evangelický kostel
 Skalský dvůr
 Tylův dům
 rondokubistické domy
 radnice
 Polička
 radnice
 městské opevnění
 Bystré
 vodní dílo Vír I
 Karasín
 Horní les
 Pomezí
 Drátenická skála
 Kadov
 Kadovské železárny
 Čtyři palice
 kostel sv. Markéty
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Domanínek
 Aueršperk
 stará radnice
 vodní nádrž Vír II
 kostel sv. Vavřince
 Medlovský rybník
 Pyšolec
 socha zubra
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 kaple sv. Anny
 Zkamenělý zámek
 Centrum Eden
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 rybník Sykovec
 kašna Píseň hor
 Lisovská skála
 Trpínský mlýn
 Demelova kaple
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Devět skal
 Killerova kaplička
 štola sv. Trojice
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Čachnov
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15008
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama