Kostel bez věže byl postaven v letech 1784-1786. V letech 1883-1885 byl rozšířen v historizujícím slohu do dnešní podoby podle projektu stavitele Jana Schiera z Nového Města na Moravě.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel od jihozápadu
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro Jimramova leží na území Moravy. Nachází se zde mnoho památek a historické jádro je památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám Jimramova patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel stojící na hřbitově při ulici Hliník. Kostel je běžně přístupný během bohoslužeb a o svátcích.
Luděk Vláčil, 24.6. 2020
historie

Po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781 mohli evangelíci založit vlastní sbor, požádat o přidělení kazatele a postavit si svatostánek. Podle tohoto patentu však kostel nesměl mít věž, zvony, okna podobná kostelním, musel stát na okraji zástavby a jeho hlavní vstup nesměl směřovat k veřejné cestě. Z těchto důvodů připomíná původní stavbu pouze nynější raně klasicistní loď s mansardovou střechou postavená v letech 1784-1786. Teprve po vydání císařského patentu z roku 1861 mohl být kostel upraven do dnešní podoby. V letech 1883-1885 byl kostel rozšířen v historizujícím slohu podle projektu stavitele Jana Schiera z Nového Města na Moravě. Stavba byla prodloužena a bylo přistavěno kamenné schodiště na kruchtu a věž. Byly také pořízeny zvony a nové varhany. V roce 1986 byla zahájena rekonstrukce, během které však kostel vyhořel. Díky darům se podařilo kostel v roce 1988 opravit.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/tolerancni-modlitebna-s-nahrobky-704598, http://jimramov.evangnet.cz/o-nas/ a další, 24.6. 2020

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Síň rodáků
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Christianeum
 Jimramov
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Skalský dvůr
 Brtounova chalupa
 evangelický kostel
 radnice
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 radnice
 Polička
 Bystré
 městské opevnění
 Karasín
 Drátenická skála
 Pomezí
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 kostel sv. Markéty
 Milovské Perničky
 Domanínek
 evangelický kostel
 Aueršperk
 stará radnice
 Medlovský rybník
 kostel sv. Vavřince
 Pyšolec
 socha zubra
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Anny
 radnice
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 Svojanov
 kostel sv. Matouše
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Kateřiny
 rybník Sykovec
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 Lisovská skála
 Trpínský mlýn
 Devět skal
 Karlštejn
 Demelova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 štola sv. Trojice
 Killerova kaplička
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Čachnov
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15011
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama