Kostel bez věže byl postaven v letech 1784-1786. V letech 1883-1885 byl rozšířen v historizujícím slohu do dnešní podoby podle projektu stavitele Jana Schiera z Nového Města na Moravě.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel od jihozápadu
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro Jimramova leží na území Moravy. Nachází se zde mnoho památek a historické jádro je památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám Jimramova patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel stojící na hřbitově při ulici Hliník. Kostel je běžně přístupný během bohoslužeb a o svátcích.
Luděk Vláčil, 24.6. 2020
historie

Po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781 mohli evangelíci založit vlastní sbor, požádat o přidělení kazatele a postavit si svatostánek. Podle tohoto patentu však kostel nesměl mít věž, zvony, okna podobná kostelním, musel stát na okraji zástavby a jeho hlavní vstup nesměl směřovat k veřejné cestě. Z těchto důvodů připomíná původní stavbu pouze nynější raně klasicistní loď s mansardovou střechou postavená v letech 1784-1786. Teprve po vydání císařského patentu z roku 1861 mohl být kostel upraven do dnešní podoby. V letech 1883-1885 byl kostel rozšířen v historizujícím slohu podle projektu stavitele Jana Schiera z Nového Města na Moravě. Stavba byla prodloužena a bylo přistavěno kamenné schodiště na kruchtu a věž. Byly také pořízeny zvony a nové varhany. V roce 1986 byla zahájena rekonstrukce, během které však kostel vyhořel. Díky darům se podařilo kostel v roce 1988 opravit.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/tolerancni-modlitebna-s-nahrobky-704598, http://jimramov.evangnet.cz/o-nas/ a další, 24.6. 2020

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Síň rodáků
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Christianeum
 Jimramov
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Skalský dvůr
 Brtounova chalupa
 evangelický kostel
 radnice
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 radnice
 Polička
 Bystré
 městské opevnění
 Karasín
 Drátenická skála
 Pomezí
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 kostel sv. Markéty
 Milovské Perničky
 Domanínek
 evangelický kostel
 Aueršperk
 stará radnice
 Medlovský rybník
 kostel sv. Vavřince
 Pyšolec
 socha zubra
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Anny
 radnice
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 Svojanov
 kostel sv. Matouše
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Kateřiny
 rybník Sykovec
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 Lisovská skála
 Trpínský mlýn
 Devět skal
 Karlštejn
 Demelova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 štola sv. Trojice
 Killerova kaplička
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Čachnov
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15011
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama