Trojlodní barokní kostel sv. Bartoloměje mezi Hlavní ulicí a náměstím. Postaven mezi léty 1665 až 1690, kdy byla ke kostelu přistavěna průčelní věž.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Jan P. Štěpánek, 02/2007
Dominantou města Frýdlantu nad Ostravicí je farní kostel sv. Bartoloměje, nacházející se mezi Hlavní ulicí a náměstím. Patně na místě staršího dřevěného kostela sv. Bartoloměje, který je literaturou zmiňován v roce 1580 byl někdy mezi léty 1665 až 1690 postaven současný zděný kostel. Frýdlantský farní kostel tvoří obdélná trojlodní stavba s půlkruhově zakončeným kněžištěm a k němu přiléhajícími čtyřbokými útvary kaple a sakristie s oratořemi v patře. V čele dominuje kostelu vysoká vstupní věž s masivní čtvercovou základnou, která od ochozu s hodinovým strojem přechází v osmibokou zvonicovou část ukončenou vysokou a štíhlou jehlancovou střechou. Na oltářise nachází obraz glorifikace sv. Bartoloměje z roku 1854 od Ignáce Bergra. V kostele najdeme také sousoší Panny Marie karmelské ze 2. čtvrtiny 18. století, sochu korunování Panny Marie, poloplastiku s. Barbory a Rozálie ze 3. čtvrtiny 18. století nebo pietu z 1. poloviny 18. století. Obrazy křížové cesty jsou v novobarokních litinových rámech vyrobených zdejšími železárnami ve 2. polovině 19. století. V zahrádce při kostelní věži se nachází socha sv. Floriána, umístěná původně na Elektrárenské ulici. Před ksotelem litinový kříž z roku 1832. Za presbytářem mezi lípami stojí bílý mramorový kříž z roku 1899 od akademického sochaře Fr. Neumanna z Kroměříže. V současnosti je celý kostel po dlouhé a náročné generální rekonstrukci a opět tvoří hrdou dominantu města. Kostel má zajímavou atmosféru především v nočních hodinách, když nedávno získal nové slavnostní nasvícení. 1580 (17.11.) je v obci Frýdlant vystavěn dřevěný kostel zasvěcený sv.Bartoloměji. Ten byl kupodivu postaven i přes doloženou existenci prvního frýdlantského chrámu, kostelíka sv.Matouše v místní části Kamenec. Tento původní kostelík byl zničen až v roce 1708, kdy byl celý Frýdlant zpustošen povodní. Dnes na jeho…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Frýdlantský uličník (M. Oliva, Frenštát p. R. 2000), Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri, Praha 1997), 31.8. 2004
historie

Historie počátků frýdlantského kostela sv. Bartoloměje není doposud zcela jasná. Dle nejstarších pověstí stál původní frýdlantský kostel v místní části Kamenec, v místě, kde se dnes nachází kaple z roku 1818. Byl podle všeho dřevěný a zasvěcený sv. Matoušovi. Neví se, kdy byl založen. Existuje pouze písemná zpráva, která cituje, že při velké povodni v roce 1708 byl tento kostelík zpustošen. Datum 1580, o které se mnohá literatura opírá je také velmi nejasné. 17. 11. 1580 byl ve Frýdlantě vystavěn dřevěný kostel, ve kterém místecký farář čtyřikrát ročně sloužil bohoslužby, avšak není jisté, o který kostel se jednalo. Jedna literatura uvádí, že jde o předchůdce současného kostela, dřevěný kostel sv. Bartoloměje, jiná literatura mluví o tom, že se jistě jednalo o kostelík sv. Matouše právě na Kamenci. Jistotou je však skutečnost, že současný kamenný kostel sv. Bartoloměje byl postaven někdy mezi léty 1665 až 1690. V roce 1665 byla…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Frýdlantský uličník (M. Oliva, Frenštát p. R. 2000), Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri, Praha 1997), 8.3. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdlant nad Ostravicí

Místa v okolí

 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Frýdlant
 Nová Ves
 Hamerská kaple
 Janovice
 kostel sv. Josefa
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 vodopády Satiny
 U Veličků
 Baška
 Hodoňovice
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Vašendův kříž
 Husův dům
 kaple sv. Mauritia
 Kaple skalická
 kaple Za humny
 Ondrášovy díry
 roubená zvonička
 boží muka
 boží muka
 Skalický lom
 švédská mohyla
 kaple Panny Marie
 fojtství
 Gabrielina chata
 vodní mlýn
 Šmiřákův mlýn
 koryto potoka Mazák
 Skalice
 kostel sv. Martina
 vodní dílo Olešná
 Lysá hora
 Kozlovice
 kaple sv. Kříže
 Myslík
 zvonička
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 roubený dům č.p. 5
 Eltzerova přádelna
 Adámkova vila
 PR Bučací potok
 Panorama u Chlebovic
 Travné, Travný
 Raškovice
 Čeladná
 fojtství
 Dobrá
 radnice Místek
 kaple sv. Otýlie
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Neumannova přádelna
 Pražmo
 židovský hřbitov
 Neumannova vila
 zvonička Měrkovice
 Rechle
 Málkovice
 Štandl
 Munkovice
 Jamnice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 Leopoldova chata
 Šance
 Zoopark
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 zvonice
 kostel sv. Jošta
 Wolfínský palác
 stará radnice
 Bezručova kaple
 radnice Frýdek
 Frýdberk
 Frýdek
 Koloredovský most
 městské hradby
 Hubertova chata
 šance Řečice
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Frýdecká synagoga
 lesní zámeček
 větrný mlýnek
 klauz Kyčerov
 Frýdecká šibenice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 jedle v Řečici
 Greiffka
 Neptunova kašna
 radnice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 Rychaltice
 Travertinová kaskáda
 Čertův stůl
 kostel Všech svatých
 Dobratice
 kaple Panny Marie
 šance na Obidové
 mlýn Strážka
 Lískovec u Frýdku
 Mořské oko
 zvonička u Polků
 Bruzovice
 Morávka
 kaple sv. Kříže
 Skácelův kříž
 Zvonička Pustevny
 kříž na Hutích
 Prochaskova vila
 Hájovský dvůr
 Cyrilka
 Kocurovice
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Kubartova kaple
 Horní Domaslavice
 socha Radegasta
 Raškův kámen
 kostel sv. Jindřicha
 Bezručova vyhlídka
 Blato klaus – Mohyla
 Lom - Mořské oko
 Kateřinice
 Šostýn
 kříž na Samčance
 Husova lípa
 dvůr Antonínov
 klaus Panský
 kříž na Vidíkově
 hrable Červík
 Dolní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
 Maxmiliánův dvůr
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
 Horní Tošanovice
 socha Boha Otce
 Horní Soběšovice
 Hartisov
 Trnávka
 Dolní Soběšovice
 Bílý Kříž
 zvonička
 Hnojník
 Třanovice
 Jurkovičova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 2535
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama