Trojlodní barokní kostel sv. Bartoloměje mezi Hlavní ulicí a náměstím. Postaven mezi léty 1665 až 1690, kdy byla ke kostelu přistavěna průčelní věž.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Jan P. Štěpánek, 02/2007
Dominantou města Frýdlantu nad Ostravicí je farní kostel sv. Bartoloměje, nacházející se mezi Hlavní ulicí a náměstím. Patně na místě staršího dřevěného kostela sv. Bartoloměje, který je literaturou zmiňován v roce 1580 byl někdy mezi léty 1665 až 1690 postaven současný zděný kostel. Frýdlantský farní kostel tvoří obdélná trojlodní stavba s půlkruhově zakončeným kněžištěm a k němu přiléhajícími čtyřbokými útvary kaple a sakristie s oratořemi v patře. V čele dominuje kostelu vysoká vstupní věž s masivní čtvercovou základnou, která od ochozu s hodinovým strojem přechází v osmibokou zvonicovou část ukončenou vysokou a štíhlou jehlancovou střechou. Na oltářise nachází obraz glorifikace sv. Bartoloměje z roku 1854 od Ignáce Bergra. V kostele najdeme také sousoší Panny Marie karmelské ze 2. čtvrtiny 18. století, sochu korunování Panny Marie, poloplastiku s. Barbory a Rozálie ze 3. čtvrtiny 18. století nebo pietu z 1. poloviny 18. století. Obrazy křížové cesty jsou v novobarokních litinových rámech vyrobených zdejšími železárnami ve 2. polovině 19. století. V zahrádce při kostelní věži se nachází socha sv. Floriána, umístěná původně na Elektrárenské ulici. Před ksotelem litinový kříž z roku 1832. Za presbytářem mezi lípami stojí bílý mramorový kříž z roku 1899 od akademického sochaře Fr. Neumanna z Kroměříže. V současnosti je celý kostel po dlouhé a náročné generální rekonstrukci a opět tvoří hrdou dominantu města. Kostel má zajímavou atmosféru především v nočních hodinách, když nedávno získal nové slavnostní nasvícení. 1580 (17.11.) je v obci Frýdlant vystavěn dřevěný kostel zasvěcený sv.Bartoloměji. Ten byl kupodivu postaven i přes doloženou existenci prvního frýdlantského chrámu, kostelíka sv.Matouše v místní části Kamenec. Tento původní kostelík byl zničen až v roce 1708, kdy byl celý Frýdlant zpustošen povodní. Dnes na jeho…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Frýdlantský uličník (M. Oliva, Frenštát p. R. 2000), Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri, Praha 1997), 31.8. 2004
historie

Historie počátků frýdlantského kostela sv. Bartoloměje není doposud zcela jasná. Dle nejstarších pověstí stál původní frýdlantský kostel v místní části Kamenec, v místě, kde se dnes nachází kaple z roku 1818. Byl podle všeho dřevěný a zasvěcený sv. Matoušovi. Neví se, kdy byl založen. Existuje pouze písemná zpráva, která cituje, že při velké povodni v roce 1708 byl tento kostelík zpustošen. Datum 1580, o které se mnohá literatura opírá je také velmi nejasné. 17. 11. 1580 byl ve Frýdlantě vystavěn dřevěný kostel, ve kterém místecký farář čtyřikrát ročně sloužil bohoslužby, avšak není jisté, o který kostel se jednalo. Jedna literatura uvádí, že jde o předchůdce současného kostela, dřevěný kostel sv. Bartoloměje, jiná literatura mluví o tom, že se jistě jednalo o kostelík sv. Matouše právě na Kamenci. Jistotou je však skutečnost, že současný kamenný kostel sv. Bartoloměje byl postaven někdy mezi léty 1665 až 1690. V roce 1665 byla…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Frýdlantský uličník (M. Oliva, Frenštát p. R. 2000), Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Libri, Praha 1997), 8.3. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdlant nad Ostravicí

Místa v okolí

 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Frýdlant
 Nová Ves
 Janovice
 Hamerská kaple
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 vodopády Satiny
 U Veličků
 Baška
 Hodoňovice
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Vašendův kříž
 Husův dům
 Kaple skalická
 kaple sv. Mauritia
 kaple Za humny
 vodní nádrž Baška
 Ondrášovy díry
 roubená zvonička
 boží muka
 boží muka
 Skalický lom
 kaple Panny Marie
 švédská mohyla
 fojtství
 vodní mlýn
 Skalice
 Šmiřákův mlýn
 Gabrielina chata
 kostel sv. Martina
 koryto potoka Mazák
 vodní dílo Olešná
 Kozlovice
 Myslík
 kaple sv. Kříže
 kaple Na Skotni
 Lysá hora
 Eltzerova přádelna
 kostel sv. Josefa
 zvonička
 Adámkova vila
 roubený dům č.p. 5
 Panorama u Chlebovic
 Raškovice
 Travné, Travný
 Dobrá
 Mohelnický vodopád
 fojtství
 radnice Místek
 kaple sv. Otýlie
 Čeladná
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Neumannova přádelna
 židovský hřbitov
 Pražmo
 Neumannova vila
 zvonička Měrkovice
 Rechle
 Málkovice
 Štandl
 kostel sv. Jiří
 Munkovice
 Jamnice
 kaple sv. Anny
 Hukvaldská obora
 Zoopark
 Hukvaldy
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jošta
 Šance
 Leopoldova chata
 zvonice
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Frýdberk
 Bezručova kaple
 stará radnice
 Frýdek
 Koloredovský most
 městské hradby
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Frýdecká synagoga
 Hubertova chata
 šance Řečice
 lesní zámeček
 větrný mlýnek
 Frýdecká šibenice
 klauz Kyčerov
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 klauz Vlaské
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Greiffka
 radnice
 kostel sv. Martina
 Rychaltice
 Travertinová kaskáda
 kaple Panny Marie
 Čertův stůl
 Dobratice
 kostel Všech svatých
 Lískovec u Frýdku
 mlýn Strážka
 šance na Obidové
 zvonička u Polků
 Bruzovice
 Morávka
 kaple sv. Kříže
 Mořské oko
 Skácelův kříž
 Prochaskova vila
 kříž na Hutích
 Zvonička Pustevny
 Hájovský dvůr
 Kocurovice
 kostel Všech svatých
 Cyrilka
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Horní Domaslavice
 Kubartova kaple
 Raškův kámen
 socha Radegasta
 kostel sv. Jindřicha
 Bezručova vyhlídka
 Lom - Mořské oko
 Kateřinice
 dvůr Antonínov
 Šostýn
 kříž na Samčance
 Blato klaus – Mohyla
 Husova lípa
 kříž na Vidíkově
 klaus Panský
 Dolní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
 hrable Červík
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
 Maxmiliánův dvůr
 Horní Tošanovice
 socha Boha Otce
 Horní Soběšovice
 Trnávka
 Dolní Soběšovice
 Hartisov
 Bílý Kříž
 Hnojník
 zvonička
 Třanovice
 Jurkovičova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 2535
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama