Terénní náznaky po takřka zaniklé tvrzi ze 14. století ve východní části obce Perná. Doložena poměrně bohatým archeologicky zjištěným materiálem.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo tvrziště od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 06/2006
Tvrziště se nachází na východním okraji obce Perná, na výrazné terénní terase narušené od severní a částečně západní strany menším lokálním, již delší čas však nepoužívaným lomem. Kdo nemá o místě tvrze žádné informace, projde kolem zcela bez povšimnutí. Tvrziště patří bohužel k těm místům, na které především novodobá lidská činnost nebrala ohledy a to navíc v tomto případě zcela zbytečně. Je snad jen štěstí, že místo nebylo celé odtěženo plánovanou těžbou, ovšem jeho reliéf je již i tak téměř zcela srovnán, především zavážkou příkopů, které v minulé době sloužily místnímu družstvu jako smetiště a následně byly zarovnány. Proto lze místo bohužel označit za téměř zaniklé, snad jen s malými terénními náznaky na jižní a východní straně. Jeho existence je však s jistotou potvrzena archeologickým výzkumem ze sedmdesátých letech minulého století. Výzkum odkryl několik staveb a kamenné základy, navíc i starší osídlení. Přestože původní terénní situace je značně přetvořená, lze usuzovat na umístění tvrze v okrajové poloze v přibližně severozápadním cípu terasy vybíhající nad obec. Tím stavebník dosáhl toho, že především severní a částečně západní strana byla chráněna sice krátkým, ale strmějším svahem a snad nebyla ani nutnost zde vybudovat příkop a val. Opačná situace byla na východní a především na jižní straně, kde terén jen pozvolna klesá. Zde bylo vybudování příkopu a valu nutné. Jejich poslední zbytek lze snad dodnes vysledovat na jihozápadní a částečně i západní straně tvrziště, kde je náznak hrany centrálního pahorku jádra tvrze, na které stojí plot a pod ním je znatelný krátký terénní stupeň, což by mohl být zarovnaný zbytek příkopu a valu. Otázkou také zůstává, zda proláklina na opačné straně tvrziště, v severovýchodní části, která se nachází na hraně terasy je pozůstatkem lomu, či jde o možné vyústění širšího příkopu, chránícího…  číst dále
Roman Řezáč a J.P.Štěpánek, 18.4. 2006
historie

První zmínka o Perné pochází z roku 1355, kdy ji držel Vachno a Olbram z Perné. V letech 1371 a 1373 se uvádí Aleš a Zbilut. Od roku 1381 patří Perná Hanušovi z Lešné, který ji patrně nevyužíval a ta časem spustla.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 18.4. 2006

Půdorys místa

Aktuálně zaměřený půdorys lokality
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 větrný mlýn
 Požaha
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Choryně
 Arenda
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Krásno nad Bečvou
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 Starý Jičín
 radnice
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 Vystrkov
 Polouvsí
 Kladeruby
 kaple sv. Anny
 Czeicznerova vila
 svobodný dvůr
 žilinský vodní jez
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Branky
 Stará pošta
 Branky
 městské hradby
 Branky
 Jarcová
 Bannerova studánka
 Jeseník nad Odrou
 Špičky
 kostel sv. Martina
 Skalička
 Skalička
 Kelč
 kostel sv. Jiří
 Rybí
 Podolí
 Fürstenberská hrobka
 kostel sv. Kateřiny
 Kunín
 Loučka
 Bartošovice
 Panská vyhlídka
 Malhotice
 Jurův kámen
 Národní sad
 Expozice figurín
 kašna
 Malhotice
 městské opevnění
 Šipka
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Ústí
 Muzeum Šipka
 Závišice
 Štramberk – MPZ
 Hradiště
 kostel sv. Jakuba
 Klenov
 kaplička
 fojtství
 větrný mlýn
 Kamenárka
 Hukovice
 Hranická propast
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Rožnov
 muzeum Fojtství
 kaple Pod Spinou
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Olšová
 Hradišťko
 Všechovice
 Rajnochovice
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Zemanství
 Rajnochovice
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Komárno
 Veselská rozhledna
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 kaple sv. Floriána
 Zemanova kaple
 Nový Šaumburk
 Husova lípa
 vila Machů
 Jurkovičova rozhledna
 Šaumburk
 městské hradby
 Odry
 katovna
 hroby portášů
 Sedlnické sněženky
 Maxmiliánův dvůr
 Sedlnice
 fara
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Příbor
 kostel sv. Kříže
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 4171
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama