hamr č. VII

hamr Antonín Teodor, Anton Theodor hammer
Z větší části zaniklý objekt železného vodního hamru č. VII na okraji hist. jádra Frýdlantu n. O. Založen spolu s železárnami po pol. 17. století, po r. 1828 přestavěn. Po 1. sv. válce zastaven a r. 1921 z velké části zbořen. Pozůstatky slouží jako rodinný dům, stejně tak býv. dům hamerního mistra.
Hlavní obrázek místa
zachovalá část bývalého hamru od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 11/2011
Pozůstatky někdejšího hamru č. VII, nazývaného na počest bývalého olomouckého arcibiskupa Colloredo-Waldsee jako hamr Anton Theodor. Hamr přestal na počátku 20. století pomalu plnit svou funkci, po 1. světové válce byl jeho provoz ukončen a v roce 1921 byly většina areálu hamru a hlavní hamerní budovy zbořeny a přeměněny na soukromé obytné a provozní objekty. Někdejší hlavní budova měla půdorys protáhlého obdélníku o rozměrech cca 30 x 12 m. Byla přízemní s masivním zdivem, smíšeným z cihel a kamene, beze stropu, takže pracovní prostor byl otevřen až do podkroví. Drobná okna a vstup byly orientovány na západní fasádě otočené k ulici. Celou délku východní fasády zabíral nízký dřevěný přístavek s pultovou střechou, který svou hmotou kryl před nepřízní počasí vantroky a dřevěná vodní kola nad náhonem. Hamr kryla nevysoká stanová střecha, jejíž část hřebene obsahoval větrací nástavbu a uprostřed vysoký cihlový komín. K severní straně hamru přiléhal zděný přístavek zázemí hamerních zaměstnanců. V roce 1921 byly zbořeny dvě třetiny tohoto objektu včetně komínu, vodní technologie vantroků, kol a všeho technologického zařízení. Zachována zůstala jen nejsevernější část s nízkým přístavkem, která byla později upravena pro obytné účely a dnes slouží jako rodinný dům č. p. 396 v Lubenské ulici. Druhou zachovalou částí nikoliv samotného hamru, ale hamerního areálu, je rodinný dům č. p. 17, který původně sloužil jako obytný dům a kancelář hamerního mistra. Posledním objektem upomínajícím na bývalý hamr je samozřejmě tekoucí vodní náhon ve východním těsném sousedství areálu
Jan P. Štěpánek, 22.10. 2017
historie

Historie nových hamrů - tzv. fryšhamrů - ve Frýdlantě (dnes Frýdlantě nad Ostravicí) vzešla ze skutečnosti, že v roce 1826 nebyla prodloužena knížetem dosavadní nájemní smlouva arcibiskupských železáren ve Frýdlantě rodině Homoláčů. Olomoucké arcibiskupství, majitel železáren, se rozhodlo na základě dosavadních špatných výsledků rodiny Homoláčů a naopak na základě příznivého posudku dalšího rozvoje podniku od profesora vídeňské techniky Frant. Xavera Riepla, že převezme provoz zpět do své režie. Náročným úkolem zpět převzetí provozu a jeho následné obnovy a rekonstrukce byl na Rieplovo doporučení pověřen schopný František Kleinpeter. Z jeho iniciativy byly právě po roce 1828 vystavěny nové kamenné železárenské hamry a zmodernizovány existující starší, které doplnily starší provoz hutí. Celkem tak k frýdlantským železárnám příslušelo 7 vodních hamrů - 3 ve vsi Ostravice, 1 na Nové Dědině u Frýdlantu a 3 v samotném Frýdlantě. Za…  číst dále

Jan P. Štěpánek, P. Sysalová: Historie železáren ve Frýdantu n. O., 2008, 350 let železáren ve Frýdlantě n. O., 1968, 6.8. 2017

Půdorys místa

Zachycení situace bývalého hamru č. VII na podkladě současné katastrální mapy
© Jan P. Štěpánek 10/2017
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdlant nad Ostravicí

Místa v okolí

 kaple na Kamenci
 radnice
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Nová Ves
 Frýdlant
 Janovice
 kostel sv. Josefa
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Hamerská kaple
 vodopády Satiny
 Baška
 U Veličků
 Hodoňovice
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 Kaple skalická
 kaple sv. Mauritia
 Vašendův kříž
 kaple Za humny
 Ondrášovy díry
 roubená zvonička
 boží muka
 Skalický lom
 boží muka
 kaple Panny Marie
 vodní mlýn
 Skalice
 kostel sv. Martina
 švédská mohyla
 fojtství
 Gabrielina chata
 Šmiřákův mlýn
 koryto potoka Mazák
 zvonička
 vodní dílo Olešná
 kaple Na Skotni
 Lysá hora
 kostel sv. Josefa
 Eltzerova přádelna
 Adámkova vila
 kaple sv. Kříže
 Myslík
 Kozlovice
 Raškovice
 Travné, Travný
 Dobrá
 Mohelnický vodopád
 Panorama u Chlebovic
 roubený dům č.p. 5
 radnice Místek
 kaple sv. Otýlie
 fojtství
 Neumannova přádelna
 židovský hřbitov
 Pražmo
 Měšťanský pivovar
 Podkostelní mlýn
 Neumannova vila
 Čeladná
 Málkovice
 Štandl
 kostel sv. Jiří
 Rechle
 Jamnice
 Munkovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jošta
 zvonička Měrkovice
 Zoopark
 socha sv. Floriána
 socha sv. Barbory
 Hukvaldy
 radnice Frýdek
 stará radnice
 Frýdek
 Frýdberk
 Wolfínský palác
 Hukvaldská obora
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 městské hradby
 Šance
 Frýdecká synagoga
 zvonice
 Leopoldova chata
 lesní zámeček
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 větrný mlýnek
 Hubertova chata
 šance Řečice
 Frýdecká šibenice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 klauz Vlaské
 Dobratice
 Rychaltice
 Greiffka
 kostel sv. Martina
 radnice
 Travertinová kaskáda
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 kostel Všech svatých
 Lískovec u Frýdku
 Čertův stůl
 šance na Obidové
 Bruzovice
 zvonička u Polků
 Morávka
 Prochaskova vila
 kaple sv. Kříže
 mlýn Strážka
 Mořské oko
 Skácelův kříž
 kříž na Hutích
 Zvonička Pustevny
 kostel Všech svatých
 Kocurovice
 evangelický kostel
 Hájovský dvůr
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Stanislava
 Cyrilka
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Vidíkově
 socha Radegasta
 Dolní Tošanovice
 Dolní Domaslavice
 Raškův kámen
 dvůr Antonínov
 Kubartova kaple
 Kateřinice
 Bezručova vyhlídka
 Horní Tošanovice
 kříž na Samčance
 Šostýn
 Husova lípa
 Blato klaus – Mohyla
 Brušperk
 kostel sv. Jiří
 hrable Červík
 klaus Panský
 socha Boha Otce
 Horní Soběšovice
 Paskov
 Panský pivovar
 Dolní Soběšovice
 Trnávka
 Hartisov
 Hnojník
 Bílý Kříž
 zvonička
 Třanovice
 Vělopolí
 Jurkovičova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 13598
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama