Nepatrné náznaky zdiva zaniklého hamru č. III na zpracovávání železa na dolním konci obce Ostravice. Založen snad již v 18. století, po r. 1825 přestavěn do zděné podoby se 4 vodními koly na horní vodu. Provoz ukončen r. 1927, poté rychle zchátral a po pol. 20. století zcela rozebrán.
Hlavní obrázek místa
pohled na místo bývalého hamru od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Terénní náznaky zaniklého starého železárenského hamru, označovaného v literatuře jako hamr č. III (dle pořadí od horního toku řeky Ostravice na moravské, tedy olomoucké arcibiskupské straně řeky), na dolním konci obce Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Právě ve Frýdlantě se od 17. století rozvíjely zdejší slavné železárny, s jejichž provozem byl i tento hamr úzce spjat. Bývalý železárenský hamr byl v provozu do roku 1927, kdy byl zastaven a nechán napospas svému osudu. Jeho mohutné zříceniny byly ve 2. pol. 20. století rozebrány, takže dnes takřka nic neupomíná na jeho slavnou existenci. Hamr č. III stával východně od silnice Frýdlant - Ostravice na vegetací zarůstající ploše těsně před mostkem silnice přes potok Řosník. Za bývalým hamrem se nachází jako orientační bod budova č. p. 94.
© Jan P. Štěpánek, 19.9. 2015
popis

Hamr č. III měl podobu mohutné prosté, světle omítnuté nižší budovy, vyzděné z lomového kamene s využitím pálených cihel. Byl na vodní pohon a voda na jeho dřevěná kola byla vedena náhonem z potoka Řasník (Řosník), který pramení na severních svazích kopce Smrčku. Není však vyloučeno, že k jeho pohonu mohl být využit i vodní náhon od výše položených hamrů č. I a II, který byl dřevěným korytem převeden přes potok Řasník. Hamr měl obdélný tvar, podélně orientovaný k vodnímu náhonu. Částečně byl vystavěn přes něj, do tělesa vodního náhonu, takže náhon vlastně protékal budovou v jakémsi krytém zaklenutém tunelu. Teprve na konci budovy vytékala voda vodopádem z vantroků ven. Byl tedy na horní vodu. Udává se, že budova byla 20 m dlouhá, 12 m široká a 5-6 m vysoká. Interiér hamru prosvětlovala výše položená půlkruhová okna. Celek pak kryla prostá sedlová střecha, jejíž krov byl v interiéru přiznaný, neboť hamr neměl strop.…  číst dále

© Jan P. Štěpánek, 19.9. 2015

historie

Historie železárenského provozu ve zdejší oblasti spadá do 1. poloviny 17. století, kdy byly olomouckými biskupy založeny slavné železárny v podhorském Frýdlantě nad Ostravicí. S rozvojem zdejších provozů se rozrůstal i počet různě přidružených provozů. K těmto provozům patřily i železárenské hamry. Vznik prvních hamrů v obci Ostravice nedaleko Frýdlantu, na moravské straně řeky Ostravice, spadá snad do 18. století, kdy jsou bezpečně zobrazeny na mapě 1. vojenského mapování ze 60. let 18. století. S rozvojem železáren spojeným s rozmachem tzv. průmyslové revoluce na počátku 19. století přišla i snaha rozvíjet a modernizovat zdejší provoz. Vlastník železáren se tehdy rozhodl pro stavbu nových hamrů a modernizaci těch starých. Tímto úkolem pověřilo olomoucké arcibiskupství v čele s arcibiskupem Rudolfem Janem Habsburským v roce 1825 hamernického mistra Josefa Kuděláska. Tehdy byl zřejmě výrazně zmodernizován…  číst dále

© Jan P. Štěpánek, 19.9. 2015

Půdorys místa

vyznačení hamru na mapě Pozemkového katastru z 2. poloviny 20. století
© Jan P. Štěpánek dle ČÚZK
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Ostravice

Místa v okolí

 Hamerská kaple
 Alsternova vila
 Nová Ves
 Harcovský most
 Frýdlant
 U Veličků
 radnice
 hamr č. VII
 vodopády Satiny
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 Čeladná
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Šance
 Hubertova chata
 kostel sv. Josefa
 Leopoldova chata
 šance Řečice
 Janovice
 Vašendův kříž
 roubený dům č.p. 5
 klauz Kyčerov
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Mohelnický vodopád
 fojtství
 Baška
 kaple Za humny
 Hodoňovice
 Greiffka
 kaple Při šefru
 švédská mohyla
 kostel sv. Václava
 Travné, Travný
 kaple sv. Mauritia
 Husův dům
 Kaple skalická
 Čertův stůl
 vodní nádrž Baška
 Šmiřákův mlýn
 Skalický lom
 Pražmo
 Kozlovice
 kříž na Hutích
 Adámkova vila
 Myslík
 Raškovice
 vodní mlýn
 roubená zvonička
 zvonice
 zvonička
 boží muka
 Mořské oko
 boží muka
 Skalice
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 šance na Obidové
 zvonička Měrkovice
 Zvonička Pustevny
 kaple na dolním konci
 klauz Vlaské
 kostel sv. Jindřicha
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kaple na Horním konci
 radnice
 kostel sv. Martina
 Cyrilka
 kříž na Samčance
 klaus Panský
 Blato klaus – Mohyla
 vodní dílo Olešná
 kaple Na Skotni
 hrable Červík
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 Eltzerova přádelna
 Panorama u Chlebovic
 kostel sv. Josefa
 fojtství
 socha Radegasta
 Dobrá
 kostel Všech svatých
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 kaple sv. Otýlie
 Podkostelní mlýn
 Neumannova přádelna
 radnice Místek
 Morávka
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 mlýn Strážka
 zvonička u Polků
 Neumannova vila
 kostel sv. Jiří
 Rechle
 Málkovice
 kostel Všech svatých
 Štandl
 Munkovice
 větrný mlýnek
 Jamnice
 kaple sv. Anny
 Zoopark
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jošta
 větrný mlýn
 stará radnice
 Hartisov
 kostel sv. Mikuláše
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Frýdberk
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Frýdek
 městské hradby
 Frýdecká synagoga
 Lučovecký klauz
 lesní zámeček
 Rychaltice
 Dobratice
 Kubartova kaple
 Bílý Kříž
 Frýdecká šibenice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 zvonička
 Prochaskova vila
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 Skácelův kříž
 Bílá
 Raškův kámen
 Baranská skála
 Bezručova vyhlídka
 Hájovský dvůr
 Šostýn
 evangelický kostel
 Čurabský klauz
 Kateřinice
 Dolní Tošanovice
 Horní Tošanovice
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Josefa
 Jurkovičova rozhledna
 Hnojník
 Trnávka
Základní informace místa
ID místa: 5226
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama