Dva pozdně barokní náhrobky portášů Jiřího a Ondřeje Křenkových z konce 18. století při valašskobystřickém kostele. Oba mají podobu sarkofágů s čelní deskou s lebkou na jejím vrchole a vyrůstajícím litinovým křížem. Kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
pohled na hroby portášů od valašskobystřického kostela
© Jan P. Štěpánek 04/2008
Hroby portášů – velmi zajímavá památka, která upomíná na historii Valašska, se nachází v malebné obci Valašská Bystřice. Obec leží v údolí říčky Bystřičky, necelých 6,5 km jižně od Rožnova pod Radhoštěm. Stylizované lidově zbarokizované náhrobky portášů z konce 18. století najde návštěvník před římsko-katolickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Portáši byli organizovaní valašští strážci zdejších hor a průsmyků. Náhrobky jsou státem chráněné.
Jan P. Štěpánek, 8.11. 2008
historie

Hroby mají podobu dvou kamenných sarkofágů (rakví) s vytesanými kříži a nápisy informujícími o zde pochovaných osobách. Čela sarkofágů tvoří téměř 15 cm silné pískovcové desky s barokními volutami a stylizovanými lebkami se zkříženými kostmi v jejich vrcholech. Z lebek vyrůstají osazené litinové kříže. Ve středu těchto desek se nachází nápisy: SMILVGTE SENADEMNAV ASPONWI PRZATELE MOGI (smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji). Oba náhrobky se liší pouze označením pochované osoby a daty. V pravém hrobě je pochován někdejší velkobystřický fojt (název Valašská Bystřice pochází až z počátku 20. století) a zároveň lajtnant (velitel) portášů Jiří Křenek. V levém hrobě leží jeho syn, portášský desátník a kovář Ondřej Křenek. Oba náhrobky pocházejí z konce 18. století.

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců regionem, 8.11. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Valašská Bystřice

Místa v okolí

 kaple Pod Spinou
 Rožnov
 Fassmannova vila
 Klenov
 Hradišťko
 Bystřička
 kostel sv. Josefa
 stará radnice
 Vsetín
 nová radnice
 Maštaliska
 Jarcová
 Muzeum sklářství
 dům U apoštolů
 radnice
 evangelický kostel
 Jezero
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 Pržno
 socha Radegasta
 Hovězí
 Arnoltovice
 Karlovské fojství
 Cyrilka
 židovský hřbitov
 Prameny Zrzávky
 Zvonička Pustevny
 Karlovské muzeum
 Mořské oko
 Hodslavice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Příluky
 Hodslavice
 Čertův stůl
 radnice
 Vystrkov
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Greiffka
 Perná
 Beessova kaple
 Lešná
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Liptál
Základní informace místa
ID místa: 6978
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama