Bývalý panský dvůr postavený r. 1770. Krom obydlí čeledě zde byl i panský šenk. Po r. 1855 zde byly stáje pro poštovní koně, odtud název Maštaliska. Po r. 1884 novogoticky romanticky přestavěn za účasti Dušana Jurkoviče. Dnes po rozsáhlé rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2019
Objekt bývalého panského dvora, jedné z posledních původních zástaveb Horního náměstí města Vsetína, naproti zámku. Maštaliska se domu začalo říkat podle ustájení koní pro poštovní dopravníkovou službu. Na konci 19. století byla Maštaliska romanticky novogoticky upravena za účasti Dušana Jurkoviče. Dnes, po náročné rekonstrukci, slouží objekt podnikatelské sféře.
Jan P. Štěpánek, 6.1. 2008
historie

Budova bývalého panského dvora s byty pro vrchnostenské úředníky, panským šenkem, solnicí a vinnými sklepy byla vystavěna v roce 1770 v západní části Horního náměstí. V době morové epidemie, která na Vsetínsku zuřila v letech 1831–36 byl panský šenk přeměněn na jednoduchou nemocnici. Název Maštaliska objekt získal po roce 1855, kdy zde byly umístěny konírny pro poštovní dopravníkovou službu. Současný vzhled s romantizujícími věžičkami a novogotickým cimbuřím dala Maštaliskům přestavba z roku 1884, na nichž se podíleli stavitelé Urbánek a Jurkovič. V nedávné době byla ukončena náročná obnova Maštalisek, která probíhala pod dohledem památkářů.

Jan P. Štěpánek, turističtí průvodci, 6.1. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Vsetín

Místa v okolí

 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Hovězí
 Pržno
 evangelický kostel
 Liptál
 evangelický kostel
 Klenov
 Vartovna
 Bystřička
 evangelický kostel
 Hošťálková
 hroby portášů
 kaple Pod Spinou
 Jarcová
 Trubiska
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Čertovy skály
 Podolí
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Arnoltovice
 radnice
 Branky
 Branky
 Rajnochovice
 Branky
 Janůvka
 Rožnov
 Hradiště
 Loučka
 Vystrkov
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Hradišťko
 Jurkovičova rozhledna
 Kelč
Základní informace místa
ID místa: 3772
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama