Okrasný pseudogotický litinový kříž na kamenném soklu, vystavěný na samém vrcholu beskydské Kněhyně (1257 m) z iniciativy olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu v roce 1860. V roce 2000 rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
kříž na samém vrcholu beskydské hory Kněhyně
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Litinový novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista na samém vrcholu jednoho z Beskydských mohykánů – hoře Kněhyni ( 1257 m.n.m.), je ukázkou mistrovské práce slavných arcibiskupských železáren ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kříž na mohutném kamenném podstavci nechal vystavět a vztyčit na vrcholu Kněhyně „ke cti a chvále Boží“ velký milovník a patron zdejšího kraje a obzvláště překrásných beskydských hor, kníže arcibiskup, kardinál Bedřich (Friedrich) Egon lantkrabě z Fürstenbergu (1853 – 1892) v roce 1860. Kardinál se dokonce vztyčení kříže sám účastnil. Kříž, opravený v roce 2000, dotváří nádhernou přírodní scenerii, jakou bezesporu vrchol Kněhyně je. Ne nadarmo je často považována za nejkrásnější a nejméně lidskou rukou zasažený vrcholek Beskyd. Hora a vrchol Kněhyně vydá na samostatné heslo. Oplývá mnoha zajímavostmi a pověstmi.
Jan P. Štěpánek, 27.9. 2006
turistické

Zákaz vstupu?!

Dnes jsem si vyšel na Kněhyni a zjistil, že je na ni oficiálně z nejasných důvodů zakázan vstup. V první řadě z rozcestníku v sedle pod Kněhyní byl odstraněn směrník na vrchol hory. To jsem nejprve připsal na vrub neznámému vandalovi, avšak když jsem došel k počátku samotného stoupání, visela na stromě poměrně stará cedule oznamující, že trasa byla zrušena a dále je zákaz vstupu. Podle množství stop ve sněhu to však zřejmě nikoho příliš nevzrušovalo. Pokračoval jsem tedy dále. První úsek mírnějšího stoupání byla cesta každých pár metrů zatarasena padlými stromy, ve druhém, prudším úseku zas zarostlá náletovými dřevinami a pěšinka na hřebeni pomalu, ale jistě zarůstá borůvčím. Tyto překážky se nikdo ani nenamáhal odstranit. Zato už byl odstraněn rozcestník na vrcholu, naštěstí tam však zůstaly informační tabule. Nicméně kamenný podstavec kříže se počal taky rozpadat, což je škoda. Když jsem už odcházel přišlo na vrchol několik dalších turistů,…  číst dále

Ivan Ryška, 8.4. 2007

historie

kardinál Bedřich Fürstenberg a Beskydy

Bedřich Fürstenberg byl znám svou zálibou v přírodě, lovu a myslivosti. Nebylo proto divu, že více než církevního hodnostáře jej zdejší lid znával jako náruživého lovce, který v doprovodu svých věrných osobních myslivců (lesní adjunkti), kterým se podle barvy uniforem říkávalo „Černí myslivci“, vyrážel do nitra tzv. Zadních hor i na několik dní za lovem. Na těchto honech byli četnými hosty mnohé korunované hlavy evropských států a velká část vyšší šlechty domácí i zahraniční. Tyto lovecké kratochvíle a schůzky vznešeného světa měly ten dobrý účinek, že velkou měrou prospěly hmotně lidu zdejšího chudého kraje. Kardinál zemřel na svých milovaných Hukvaldech, kde trávil většinu svého času, 20. srpna 1892 v jedné hodině po půlnoci, pochován 23. srpna v olomouckém dómu pod hlavní věží, v místě, které si sám za svého života vyvolil a vysvětil.

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, Alpress, Frýdek-Místek 2006), 27.9. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Leopoldova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 Čeladná
 Mořské oko
 Hubertova chata
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 PR Bučací potok
 klauz Kyčerov
 klaus Panský
 roubený dům č.p. 5
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 Šance
 koryto potoka Mazák
 Lučovecký klauz
 kříž na Hutích
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 hrable Červík
 kostel sv. Martina
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Ondrášovy díry
 kostel sv. Josefa
 U Veličků
 Nová Ves
 zvonice
 Gabrielina chata
 vodopády Satiny
 Bedřichův klaus
 radnice
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 hamr č. VII
 fojtství
 kaple na Kamenci
 jedle v Řečici
 Lubno
 mlýn Strážka
 Vašendův kříž
 boží muka - sv. Anna
 Bílá
 Travertinová kaskáda
 švédská mohyla
 kostel sv. Bedřicha
 Jurkovičova rozhledna
 Jezero
 Čarták
 Šmiřákův mlýn
 zvonička Měrkovice
 kostel Všech svatých
 Kozlovice
 Kubartova kaple
 Hradišťko
 Šorštýn
 Myslík
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Baranská skála
 Fassmannova vila
 kaple Za humny
 Maxův klauz
 klauz Čurábka
 kaple na Horním Konci
 Hartisov
 Hukvaldská obora
 šance na Obidové
 Raškův kámen
 kaple sv. Floriána
 Hukvaldy
 Šostýn
 Rožnov
 Bezručova vyhlídka
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Josefa
 Husova lípa
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Janovice
 kaple na Kmínku
 kříž na Hluchance
 kaple Panny Marie
 Travné, Travný
 boží muka na Husinci
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Zemanství
 větrný mlýn
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Váňův kámen
 Skácelův kříž
 Pražmo
 Kamenárka
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 rozhledna Bílá hora
 Hájovský dvůr
 kaple u Adámkovy vily
 kašna
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Adámkova vila
 hroby portášů
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Raškovice
 Štramberk
 Zemanova kaple
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 4659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama