Okrasný pseudogotický litinový kříž na kamenném soklu, vystavěný na samém vrcholu beskydské Kněhyně (1257 m) z iniciativy olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu v roce 1860. V roce 2000 rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
kříž na samém vrcholu beskydské hory Kněhyně
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Litinový novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista na samém vrcholu jednoho z Beskydských mohykánů – hoře Kněhyni ( 1257 m.n.m.), je ukázkou mistrovské práce slavných arcibiskupských železáren ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kříž na mohutném kamenném podstavci nechal vystavět a vztyčit na vrcholu Kněhyně „ke cti a chvále Boží“ velký milovník a patron zdejšího kraje a obzvláště překrásných beskydských hor, kníže arcibiskup, kardinál Bedřich (Friedrich) Egon lantkrabě z Fürstenbergu (1853 – 1892) v roce 1860. Kardinál se dokonce vztyčení kříže sám účastnil. Kříž, opravený v roce 2000, dotváří nádhernou přírodní scenerii, jakou bezesporu vrchol Kněhyně je. Ne nadarmo je často považována za nejkrásnější a nejméně lidskou rukou zasažený vrcholek Beskyd. Hora a vrchol Kněhyně vydá na samostatné heslo. Oplývá mnoha zajímavostmi a pověstmi.
Jan P. Štěpánek, 27.9. 2006
turistické

Zákaz vstupu?!

Dnes jsem si vyšel na Kněhyni a zjistil, že je na ni oficiálně z nejasných důvodů zakázan vstup. V první řadě z rozcestníku v sedle pod Kněhyní byl odstraněn směrník na vrchol hory. To jsem nejprve připsal na vrub neznámému vandalovi, avšak když jsem došel k počátku samotného stoupání, visela na stromě poměrně stará cedule oznamující, že trasa byla zrušena a dále je zákaz vstupu. Podle množství stop ve sněhu to však zřejmě nikoho příliš nevzrušovalo. Pokračoval jsem tedy dále. První úsek mírnějšího stoupání byla cesta každých pár metrů zatarasena padlými stromy, ve druhém, prudším úseku zas zarostlá náletovými dřevinami a pěšinka na hřebeni pomalu, ale jistě zarůstá borůvčím. Tyto překážky se nikdo ani nenamáhal odstranit. Zato už byl odstraněn rozcestník na vrcholu, naštěstí tam však zůstaly informační tabule. Nicméně kamenný podstavec kříže se počal taky rozpadat, což je škoda. Když jsem už odcházel přišlo na vrchol několik dalších turistů,…  číst dále

Ivan Ryška, 8.4. 2007

historie

kardinál Bedřich Fürstenberg a Beskydy

Bedřich Fürstenberg byl znám svou zálibou v přírodě, lovu a myslivosti. Nebylo proto divu, že více než církevního hodnostáře jej zdejší lid znával jako náruživého lovce, který v doprovodu svých věrných osobních myslivců (lesní adjunkti), kterým se podle barvy uniforem říkávalo „Černí myslivci“, vyrážel do nitra tzv. Zadních hor i na několik dní za lovem. Na těchto honech byli četnými hosty mnohé korunované hlavy evropských států a velká část vyšší šlechty domácí i zahraniční. Tyto lovecké kratochvíle a schůzky vznešeného světa měly ten dobrý účinek, že velkou měrou prospěly hmotně lidu zdejšího chudého kraje. Kardinál zemřel na svých milovaných Hukvaldech, kde trávil většinu svého času, 20. srpna 1892 v jedné hodině po půlnoci, pochován 23. srpna v olomouckém dómu pod hlavní věží, v místě, které si sám za svého života vyvolil a vysvětil.

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, Alpress, Frýdek-Místek 2006), 27.9. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Leopoldova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 Čeladná
 Mořské oko
 Hubertova chata
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 klauz Kyčerov
 klaus Panský
 roubený dům č.p. 5
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 Šance
 koryto potoka Mazák
 Lučovecký klauz
 kříž na Hutích
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 hrable Červík
 kostel sv. Martina
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Ondrášovy díry
 kostel sv. Josefa
 U Veličků
 Nová Ves
 zvonice
 Gabrielina chata
 vodopády Satiny
 Bedřichův klaus
 radnice
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 hamr č. VII
 fojtství
 kaple na Kamenci
 Lubno
 mlýn Strážka
 Vašendův kříž
 boží muka - sv. Anna
 Bílá
 Travertinová kaskáda
 švédská mohyla
 kostel sv. Bedřicha
 Jurkovičova rozhledna
 Jezero
 Čarták
 Šmiřákův mlýn
 zvonička Měrkovice
 kostel Všech svatých
 vrchol Soláň
 Kozlovice
 Kubartova kaple
 Hradišťko
 Šorštýn
 zvonice Soláň
 Myslík
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Baranská skála
 Fassmannova vila
 kaple Za humny
 Maxův klauz
 Čurabský klauz
 Mohelnický vodopád
 kaple na Horním Konci
 Hartisov
 Hukvaldská obora
 šance na Obidové
 Raškův kámen
 kaple sv. Floriána
 Hukvaldy
 Šostýn
 Rožnov
 Bezručova vyhlídka
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Josefa
 Husova lípa
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Janovice
 kaple na Kmínku
 kříž na Hluchance
 kaple Panny Marie
 Travné, Travný
 boží muka na Husinci
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Zemanství
 větrný mlýn
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Váňův kámen
 klauz Vlaské
 Skácelův kříž
 Pražmo
 Kamenárka
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Šipka
 rozhledna Bílá hora
 Národní sad
 Hájovský dvůr
 Muzeum Šipka
 kaple u Adámkovy vily
 kašna
 Adámkova vila
 Muzeum Zdeňka Buriana
 hroby portášů
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Raškovice
 Štramberk
 Zemanova kaple
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 4659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama