Okrasný pseudogotický litinový kříž na kamenném soklu, vystavěný na samém vrcholu beskydské Kněhyně (1257 m) z iniciativy olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu v roce 1860. V roce 2000 rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
kříž na samém vrcholu beskydské hory Kněhyně
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Litinový novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista na samém vrcholu jednoho z Beskydských mohykánů – hoře Kněhyni ( 1257 m.n.m.), je ukázkou mistrovské práce slavných arcibiskupských železáren ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kříž na mohutném kamenném podstavci nechal vystavět a vztyčit na vrcholu Kněhyně „ke cti a chvále Boží“ velký milovník a patron zdejšího kraje a obzvláště překrásných beskydských hor, kníže arcibiskup, kardinál Bedřich (Friedrich) Egon lantkrabě z Fürstenbergu (1853 – 1892) v roce 1860. Kardinál se dokonce vztyčení kříže sám účastnil. Kříž, opravený v roce 2000, dotváří nádhernou přírodní scenerii, jakou bezesporu vrchol Kněhyně je. Ne nadarmo je často považována za nejkrásnější a nejméně lidskou rukou zasažený vrcholek Beskyd. Hora a vrchol Kněhyně vydá na samostatné heslo. Oplývá mnoha zajímavostmi a pověstmi.
Jan P. Štěpánek, 27.9. 2006
turistické

Zákaz vstupu?!

Dnes jsem si vyšel na Kněhyni a zjistil, že je na ni oficiálně z nejasných důvodů zakázan vstup. V první řadě z rozcestníku v sedle pod Kněhyní byl odstraněn směrník na vrchol hory. To jsem nejprve připsal na vrub neznámému vandalovi, avšak když jsem došel k počátku samotného stoupání, visela na stromě poměrně stará cedule oznamující, že trasa byla zrušena a dále je zákaz vstupu. Podle množství stop ve sněhu to však zřejmě nikoho příliš nevzrušovalo. Pokračoval jsem tedy dále. První úsek mírnějšího stoupání byla cesta každých pár metrů zatarasena padlými stromy, ve druhém, prudším úseku zas zarostlá náletovými dřevinami a pěšinka na hřebeni pomalu, ale jistě zarůstá borůvčím. Tyto překážky se nikdo ani nenamáhal odstranit. Zato už byl odstraněn rozcestník na vrcholu, naštěstí tam však zůstaly informační tabule. Nicméně kamenný podstavec kříže se počal taky rozpadat, což je škoda. Když jsem už odcházel přišlo na vrchol několik dalších turistů,…  číst dále

Ivan Ryška, 8.4. 2007

historie

kardinál Bedřich Fürstenberg a Beskydy

Bedřich Fürstenberg byl znám svou zálibou v přírodě, lovu a myslivosti. Nebylo proto divu, že více než církevního hodnostáře jej zdejší lid znával jako náruživého lovce, který v doprovodu svých věrných osobních myslivců (lesní adjunkti), kterým se podle barvy uniforem říkávalo „Černí myslivci“, vyrážel do nitra tzv. Zadních hor i na několik dní za lovem. Na těchto honech byli četnými hosty mnohé korunované hlavy evropských států a velká část vyšší šlechty domácí i zahraniční. Tyto lovecké kratochvíle a schůzky vznešeného světa měly ten dobrý účinek, že velkou měrou prospěly hmotně lidu zdejšího chudého kraje. Kardinál zemřel na svých milovaných Hukvaldech, kde trávil většinu svého času, 20. srpna 1892 v jedné hodině po půlnoci, pochován 23. srpna v olomouckém dómu pod hlavní věží, v místě, které si sám za svého života vyvolil a vysvětil.

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, Alpress, Frýdek-Místek 2006), 27.9. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Leopoldova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 Čeladná
 Hubertova chata
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 PR Bučací potok
 klauz Kyčerov
 klaus Panský
 roubený dům č.p. 5
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 Šance
 koryto potoka Mazák
 Lučovecký klauz
 kříž na Hutích
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 hrable Červík
 kostel sv. Martina
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Ondrášovy díry
 Nová Ves
 kostel sv. Josefa
 U Veličků
 zvonice
 Gabrielina chata
 vodopády Satiny
 Bedřichův klaus
 radnice
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 hamr č. VII
 fojtství
 kaple na Kamenci
 jedle v Řečici
 Lubno
 mlýn Strážka
 Vašendův kříž
 boží muka - sv. Anna
 Bílá
 švédská mohyla
 kostel sv. Bedřicha
 Travertinová kaskáda
 Jurkovičova rozhledna
 Jezero
 zvonička Měrkovice
 kostel Všech svatých
 Čarták
 Šmiřákův mlýn
 Kozlovice
 Kubartova kaple
 Hradišťko
 Šorštýn
 Myslík
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Baranská skála
 Fassmannova vila
 kaple Za humny
 Maxův klauz
 klauz Čurábka
 kaple na Horním Konci
 Hartisov
 Hukvaldská obora
 šance na Obidové
 kaple sv. Floriána
 Raškův kámen
 Hukvaldy
 Šostýn
 Rožnov
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Josefa
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 Hukvaldy
 Janovice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Maxmiliána
 kaple na Kmínku
 kříž na Hluchance
 kaple Panny Marie
 Travné, Travný
 boží muka na Husinci
 socha T.G.Masaryka
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Zemanství
 větrný mlýn
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Váňův kámen
 Skácelův kříž
 Pražmo
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Kamenárka
 Šipka
 rozhledna Bílá hora
 Národní sad
 Hájovský dvůr
 Adámkova vila
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 kaple u Adámkovy vily
 kašna
 Raškovice
 hroby portášů
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Zemanova kaple
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 4659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama