Okrasný pseudogotický litinový kříž na kamenném soklu, vystavěný na samém vrcholu beskydské Kněhyně (1257 m) z iniciativy olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu v roce 1860. V roce 2000 rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
kříž na samém vrcholu beskydské hory Kněhyně
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Litinový novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista na samém vrcholu jednoho z Beskydských mohykánů – hoře Kněhyni ( 1257 m.n.m.), je ukázkou mistrovské práce slavných arcibiskupských železáren ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kříž na mohutném kamenném podstavci nechal vystavět a vztyčit na vrcholu Kněhyně „ke cti a chvále Boží“ velký milovník a patron zdejšího kraje a obzvláště překrásných beskydských hor, kníže arcibiskup, kardinál Bedřich (Friedrich) Egon lantkrabě z Fürstenbergu (1853 – 1892) v roce 1860. Kardinál se dokonce vztyčení kříže sám účastnil. Kříž, opravený v roce 2000, dotváří nádhernou přírodní scenerii, jakou bezesporu vrchol Kněhyně je. Ne nadarmo je často považována za nejkrásnější a nejméně lidskou rukou zasažený vrcholek Beskyd. Hora a vrchol Kněhyně vydá na samostatné heslo. Oplývá mnoha zajímavostmi a pověstmi.
Jan P. Štěpánek, 27.9. 2006
turistické

Zákaz vstupu?!

Dnes jsem si vyšel na Kněhyni a zjistil, že je na ni oficiálně z nejasných důvodů zakázan vstup. V první řadě z rozcestníku v sedle pod Kněhyní byl odstraněn směrník na vrchol hory. To jsem nejprve připsal na vrub neznámému vandalovi, avšak když jsem došel k počátku samotného stoupání, visela na stromě poměrně stará cedule oznamující, že trasa byla zrušena a dále je zákaz vstupu. Podle množství stop ve sněhu to však zřejmě nikoho příliš nevzrušovalo. Pokračoval jsem tedy dále. První úsek mírnějšího stoupání byla cesta každých pár metrů zatarasena padlými stromy, ve druhém, prudším úseku zas zarostlá náletovými dřevinami a pěšinka na hřebeni pomalu, ale jistě zarůstá borůvčím. Tyto překážky se nikdo ani nenamáhal odstranit. Zato už byl odstraněn rozcestník na vrcholu, naštěstí tam však zůstaly informační tabule. Nicméně kamenný podstavec kříže se počal taky rozpadat, což je škoda. Když jsem už odcházel přišlo na vrchol několik dalších turistů,…  číst dále

Ivan Ryška, 8.4. 2007

historie

kardinál Bedřich Fürstenberg a Beskydy

Bedřich Fürstenberg byl znám svou zálibou v přírodě, lovu a myslivosti. Nebylo proto divu, že více než církevního hodnostáře jej zdejší lid znával jako náruživého lovce, který v doprovodu svých věrných osobních myslivců (lesní adjunkti), kterým se podle barvy uniforem říkávalo „Černí myslivci“, vyrážel do nitra tzv. Zadních hor i na několik dní za lovem. Na těchto honech byli četnými hosty mnohé korunované hlavy evropských států a velká část vyšší šlechty domácí i zahraniční. Tyto lovecké kratochvíle a schůzky vznešeného světa měly ten dobrý účinek, že velkou měrou prospěly hmotně lidu zdejšího chudého kraje. Kardinál zemřel na svých milovaných Hukvaldech, kde trávil většinu svého času, 20. srpna 1892 v jedné hodině po půlnoci, pochován 23. srpna v olomouckém dómu pod hlavní věží, v místě, které si sám za svého života vyvolil a vysvětil.

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, Alpress, Frýdek-Místek 2006), 27.9. 2006

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Leopoldova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 Čeladná
 Hubertova chata
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 socha Radegasta
 klauz Kyčerov
 klaus Panský
 roubený dům č.p. 5
 Hamerská kaple
 vodní nádrž Šance
 šance Řečice
 koryto potoka Mazák
 Lučovecký klauz
 kříž na Hutích
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 Alsternova vila
 Ondrášovy díry
 Harcovský most
 U Veličků
 Nová Ves
 kostel sv. Josefa
 zvonice
 Gabrielina chata
 vodopády Satiny
 Bedřichův klaus
 radnice
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 fojtství
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 mlýn Strážka
 Vašendův kříž
 boží muka - sv. Anna
 Bílá
 Travertinová kaskáda
 švédská mohyla
 kostel sv. Bedřicha
 Jurkovičova rozhledna
 Jezero
 Šmiřákův mlýn
 zvonička Měrkovice
 kostel Všech svatých
 vrchol Soláň
 Čarták
 Kozlovice
 Kubartova kaple
 Šorštýn
 Hradišťko
 zvonice Soláň
 Myslík
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Baranská skála
 Fassmannova vila
 kaple Za humny
 Maxův klauz
 Čurabský klauz
 kaple na Horním Konci
 Mohelnický vodopád
 Hartisov
 Hukvaldská obora
 šance na Obidové
 Raškův kámen
 kaple sv. Floriána
 Hukvaldy
 Šostýn
 Rožnov
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Josefa
 Bezručova vyhlídka
 Husova lípa
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Janovice
 židovský hřbitov
 kaple na Kmínku
 kříž na Hluchance
 kaple Panny Marie
 Travné, Travný
 boží muka na Husinci
 socha T.G.Masaryka
 muzeum Fojtství
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 větrný mlýn
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Váňův kámen
 klauz Vlaské
 Pražmo
 Skácelův kříž
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Kamenárka
 Šipka
 Národní sad
 rozhledna Bílá hora
 Hájovský dvůr
 kašna
 Adámkova vila
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 kaple u Adámkovy vily
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Raškovice
 hroby portášů
 Expozice figurín
 Štramberk
 Zemanova kaple
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 4659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama