Opevněné místo, odkud posádka kontrolovala a chránila obchodní cesty. Bylo patrně narychlo vybudováno před r. 1680, kdy hrozil útok uherských povstalců. Ti přesto nakonec blízký Frýdlant vyplenili. S rozvojem vojenské techniky přestávaly být šance využívány a postupně zanikly.
Hlavní obrázek místa
Pohled na čelní val a příkop od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 05/2005

Aktuální popis lokality šancí

Lokalita šancí - renesančně barokního opevnění, které chránilo pohyb na obchodních cestách - se nachází asi 2,5 km jižním směrem od centra města Frýdlantu nad Ostravicí v místní části Nová Dědina. Samotné šance byly zbudovány na hřebeni výrazného skalnatého výběžku zvedajícího se nad soutokem říčky Čeladenky a řeky Ostravice. Obě řeky původně patrně obtékaly tento ostroh těsněji než dnes a přímo pod ostrohem se stékaly. Dnes je však řeka Ostravice od lokality vzdálena až 300 m. Díky této změně řečiště mohla být pod východní stranou ostrohu vedena ještě hlavní cesta z Frýdlantu do Ostravice a železniční trať tamtéž. Řeka Ostravice dnes obtéká východní stranu a Čeladenka stranu západní a severní. V důsledku silné eroze je severní a část západní stěny ostrohu obnažena až na holou skálu. Ostroh samotný může být od okolního terénu převýšen o cca. 8-10 m. Čelo ostrohu je neoploceno a volně přístupno. Po cca. 30 metrech následuje oplocený pozemek, a to od silnice pod hřebenem až po hranu prudkého svahu na západě. V těchto místech ani na čele ostrohu nejsou patrny žádné náznaky jakýchkoliv terénních úprav spojených s lokalitou šancí. Ty byly objeveny až těsně za oplocením následujícího pozemku. Tímto oplocením je ohraničen areál RS Ondráček, jehož budovy a plochy jsou opodál. Právě na ploše ( cca. 50 x50 m) plochého hřebene ostrohu, mezi oplocením a tenisovými kurty, kterými začíná areál RS Ondráček, jsem nalezl pozůstatky po hledaných šancích. Nikoliv na čele ostrohu, jak by se dalo očekávat, ale až na jeho faktickém začátku. Jedná se o čtyřúhelný areál ohraničený nasypaným zemním valem, bez viditelného pozůstatku kamenného ohrazení. Areál má rozměry (měřeno po valech) : cca. 28-30 m západní strana, 23-25 m jižní strana, 26-28 m východní strana a se zužujícím se hřebenem výběžku má severní strana jen 16-18 m. Z vnější strany jsou valy výraznější než z plochy samotných…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 4.5. 2005
historie

Podobné opevnění v kraji byly budovány za účelem ochránění obchodních cest (jablunkovský průsmyk). V tomto případě šlo o obchodní cesty z Frýdlantu do Frenštátu a dál na Valašsko a Uhry a o cestu údolím Ostravice také do Uher. Datovat by se dal vznik těchto opevnění do doby, kdy hrozily turecké válečné výpravy a ataky ze strany Maďarů, čili do konce 16. až 17. století. Stálou posádku zde tvořili tzv. zemské milice (valaští hajduci), kteří od panstva dostali mnohé výsady a práva. S rozvojem vojenské techniky přestávaly šance sloužit svému účelu a postupně zanikaly. Frýdlantské šance byly pravděpodobně narychlo vystavěny před rokem 1680, či v tomto roce, před hrozícím nebezpečím v podobě maďarských povstalců (tzv. kuruců). Ti nakonec městečko Frýdlant i s rodícími se hamry vyplenili.

Jan P. Štěpánek, 4.5. 2005

Půdorys místa

Půdorys lokality
© Jan P. Štěpánek (in J. Tichánek a kolektiv: Šlechtická sídla na Frýdecko-Místecku, Alpress, Frýdek-Místek 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdlant nad Ostravicí

Místa v okolí

 Alsternova vila
 Harcovský most
 Nová Ves
 Hamerská kaple
 Frýdlant
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 U Veličků
 vodopády Satiny
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 Čeladná
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Josefa
 Vašendův kříž
 Janovice
 roubený dům č.p. 5
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Leopoldova chata
 Šance
 Hubertova chata
 fojtství
 kaple Za humny
 šance Řečice
 Baška
 Hodoňovice
 kaple Při šefru
 švédská mohyla
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Václava
 Mohelnický vodopád
 kaple sv. Mauritia
 Husův dům
 Kaple skalická
 Šmiřákův mlýn
 vodní nádrž Baška
 Greiffka
 Travné, Travný
 Kozlovice
 Myslík
 Skalický lom
 Čertův stůl
 roubená zvonička
 vodní mlýn
 boží muka
 zvonice
 Adámkova vila
 boží muka
 Pražmo
 Raškovice
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Skalice
 kostel sv. Martina
 zvonička Měrkovice
 kaple na dolním konci
 kříž na Hutích
 Mořské oko
 vodní dílo Olešná
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kaple na Horním konci
 radnice
 kostel sv. Martina
 Hukvaldská obora
 Zvonička Pustevny
 kaple Na Skotni
 Panorama u Chlebovic
 Hukvaldy
 Eltzerova přádelna
 kostel sv. Josefa
 fojtství
 šance na Obidové
 klauz Vlaské
 Cyrilka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Dobrá
 Travertinová kaskáda
 Blato klaus – Mohyla
 kostel sv. Jindřicha
 Podkostelní mlýn
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 radnice Místek
 Měšťanský pivovar
 kříž na Samčance
 klaus Panský
 židovský hřbitov
 socha Radegasta
 Neumannova vila
 kostel sv. Jiří
 Málkovice
 mlýn Strážka
 hrable Červík
 Štandl
 kostel Všech svatých
 Rechle
 kaple sv. Anny
 Jamnice
 Munkovice
 Zoopark
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jošta
 větrný mlýn
 větrný mlýnek
 Frýdberk
 Bezručova kaple
 zvonička u Polků
 stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Morávka
 Koloredovský most
 Frýdek
 městské hradby
 Frýdecká synagoga
 Rychaltice
 lesní zámeček
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Frýdecká šibenice
 Kubartova kaple
 Dobratice
 Hartisov
 Skácelův kříž
 Lučovecký klauz
 Raškův kámen
 Bezručova vyhlídka
 Prochaskova vila
 Hájovský dvůr
 Šostýn
 Husova lípa
 kaple Panny Marie
 Bílý Kříž
 zvonička
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 evangelický kostel
 Bílá
 Maxmiliánův dvůr
 Baranská skála
 Kateřinice
 Kocurovice
 Horní Domaslavice
 dvůr Antonínov
 Lom - Mořské oko
 Čurabský klauz
 Dolní Tošanovice
 kříž na Vidíkově
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 Brušperk
 kostel sv. Josefa
 Trnávka
 Hnojník
 Jurkovičova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 3090
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama