Soláň s výškou 861 m n.m. leží v CHKO Beskydy při Vsetínských vrších. Místo je významnou turistickou a lyžařskou lokalitou.
Hlavní obrázek místa
Vrchol Soláně se stylizací solného kamene
© Ivo Rozehnal 10/2021
Soláň je jedna z vrcholových partií Vsetínských vrchů v CHKO Beskydy. Samotný vrchol činí 861 m n.m. a skýtá nádherné výhledy do kraje. Vrchol je velmi dobře přístupný, neboť se nachází na protáhlém až rovinatém hřebenu, který byl od nepaměti využíván k pastvě ovcí a krav. Při nejvyšším bodu byl zhotoven vrcholový pomník s vyobrazením krav olizující solný kámen s uvedenou výškou 860 m. Soláň, to je však dnes především místo rekreace a zábavy. Najdeme zde bývalou turistickou chatu, dnes penzion Čarták, moderní hotel Soláň či např. horskou chatu Soláňku a chatu U Hofmannů. V místě je novodobá dřevěná zvonice s kulturním areálem, ale především několik lyžařských sjezdovek. Turisticky oblíbené místo leží při silnici vedoucí z Rožnova pod Radhoštěm do Velkých Karlovic. V místě je několik turistických tras, které vedou většinou po hřebenech místních kopců. Najdeme zde i naučnou stezku "Přes hřeben Soláň".
Rozehnal Ivo, 10.10. 2021
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Hutisko-Solanec

Místa v okolí

 zvonice Soláň
 Jezero
 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Muzeum sklářství
 Karlovské muzeum
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Floriána
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Jurkovičova rozhledna
 Bedřichův klaus
 Lučovecký klauz
 hroby portášů
 Zvonička Pustevny
 Čarták
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Mořské oko
 Čertův stůl
 Hradišťko
 Rožnov
 Greiffka
 kaple Pod Spinou
 klaus Panský
 Leopoldova chata
 Maxův klauz
 Hubertova chata
 Čeladná
 kaple na Kmínku
 Bílá
 klauz Kyčerov
 hrable Červík
 evangelický kostel
 kříž na Samčance
 kostel sv. Bedřicha
 kříž na Hutích
 PR Bučací potok
 kostel sv. Jindřicha
 Hovězí
 šance Řečice
 Šance
Základní informace místa
ID místa: 16002
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama