Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v l. 1772–1779. Až r. 1843 byla při kostele zřízena samostatná fara. Zvony byly opakovaně zrekvírovány během světových válek, r. 1973 byly odlity tři nové zvony. V průběhu let byl kostel několikrát opravován, naposledy roku 1972. R. 2000 byl nově omítnut.
Hlavní obrázek místa
kostel se nachází rovnou u hlavní silnice
© Martin Tlach, 06/2012
Kostelu předcházela ve vesnici kaplička, postavená v 60. letech 18. století tehdejším fojtem Jiřím Křenkem (otcem portáše Jiřího Křenka). Kostel byl postaven v letech 1772–1779. Na stavbě nesli velkou zásluhu portáš Jiří Křenek a hrabě Michal Žerotín. Stavbu kostela vedl a prováděl stavitel František Tahlerr z Fulneku. Jak je zaznamenáno, slavnostní vysvěcení kostela zkomplikovala bouře, která způsobila rozvodnění Bystřického potoka a následné zaplavení kostela. Kostel byl proto svěcen později, než bylo původně v plánu. Až r. 1843 byla při kostele zřízena samostatná fara. Zvony kostela byly opakovaně zrekvírovány v průběhu světových válek, r. 1973 byly odlity a do věže zavěšeny tři nové zvony, které byly pořízeny díky příspěvkům farníků v dobrovolných sbírkách (zvony váží 530, 300 a 214 Kg). Strop interiéru kostela zdobí 4 fresky svatých. V průběhu let byl kostel několikrát opravován, naposledy roku 1972. R. 2000 byl kostel opatřen novou omítkou. Před kostelem rostou dvě lípy, vysazené na jaře r. 1919 při příležitosti samostatnosti Československa. Pod lipami jsou hroby s barokními náhrobky portášů Jiřího a Ondřeje Křenkových (sbor portášů, organizovaných valašských strážců, dohlížel na hranici s Uherským královstvím).
Martin Tlach; Valašskobystřický zpravodaj, srpen 2007, 12.7. 2012
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Valašská Bystřice

Místa v okolí

 hroby portášů
 kaple Pod Spinou
 Rožnov
 Fassmannova vila
 Klenov
 Hradišťko
 kostel sv. Josefa
 zvonice Soláň
 vrchol Soláň
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Maštaliska
 Jarcová
 Muzeum sklářství
 dům U apoštolů
 radnice
 evangelický kostel
 Jezero
 evangelický kostel
 Pržno
 Krásno nad Bečvou
 Hovězí
 socha Radegasta
 Karlovské fojství
 Arnoltovice
 Cyrilka
 židovský hřbitov
 Prameny Zrzávky
 Zvonička Pustevny
 Karlovské muzeum
 Mořské oko
 Hodslavice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Příluky
 Věruška
 Hodslavice
 Čertův stůl
 Vystrkov
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 Greiffka
 kostel sv. Martina
 Perná
 Beessova kaple
 Choryně
 Lešná
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Liptál
Kontaktní informace
Farnost Valašská Bystřice
farář Jan Vláčil
Valašská Bystřice 182
756 27 Valašská Bystřice
Tel: (+420) 731 154 250
http://www.ado.cz/farnost/1626/2527
favalasskabystrice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10886
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama