Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v l. 1772–1779. Až r. 1843 byla při kostele zřízena samostatná fara. Zvony byly opakovaně zrekvírovány během světových válek, r. 1973 byly odlity tři nové zvony. V průběhu let byl kostel několikrát opravován, naposledy roku 1972. R. 2000 byl nově omítnut.
Hlavní obrázek místa
kostel se nachází rovnou u hlavní silnice
© Martin Tlach, 06/2012
Kostelu předcházela ve vesnici kaplička, postavená v 60. letech 18. století tehdejším fojtem Jiřím Křenkem (otcem portáše Jiřího Křenka). Kostel byl postaven v letech 1772–1779. Na stavbě nesli velkou zásluhu portáš Jiří Křenek a hrabě Michal Žerotín. Stavbu kostela vedl a prováděl stavitel František Tahlerr z Fulneku. Jak je zaznamenáno, slavnostní vysvěcení kostela zkomplikovala bouře, která způsobila rozvodnění Bystřického potoka a následné zaplavení kostela. Kostel byl proto svěcen později, než bylo původně v plánu. Až r. 1843 byla při kostele zřízena samostatná fara. Zvony kostela byly opakovaně zrekvírovány v průběhu světových válek, r. 1973 byly odlity a do věže zavěšeny tři nové zvony, které byly pořízeny díky příspěvkům farníků v dobrovolných sbírkách (zvony váží 530, 300 a 214 Kg). Strop interiéru kostela zdobí 4 fresky svatých. V průběhu let byl kostel několikrát opravován, naposledy roku 1972. R. 2000 byl kostel opatřen novou omítkou. Před kostelem rostou dvě lípy, vysazené na jaře r. 1919 při příležitosti samostatnosti Československa. Pod lipami jsou hroby s barokními náhrobky portášů Jiřího a Ondřeje Křenkových (sbor portášů, organizovaných valašských strážců, dohlížel na hranici s Uherským královstvím).
Martin Tlach; Valašskobystřický zpravodaj, srpen 2007, 12.7. 2012
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Valašská Bystřice

Místa v okolí

 hroby portášů
 kaple Pod Spinou
 Rožnov
 Fassmannova vila
 Klenov
 Hradišťko
 Bystřička
 kostel sv. Josefa
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Maštaliska
 Jarcová
 Muzeum sklářství
 dům U apoštolů
 radnice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Jezero
 Pržno
 Krásno nad Bečvou
 Hovězí
 socha Radegasta
 Karlovské fojství
 Arnoltovice
 Cyrilka
 židovský hřbitov
 Prameny Zrzávky
 Zvonička Pustevny
 Karlovské muzeum
 Mořské oko
 Hodslavice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Příluky
 Hodslavice
 Čertův stůl
 Vystrkov
 radnice
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 Greiffka
 kostel sv. Martina
 Perná
 Beessova kaple
 Choryně
 Lešná
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Liptál
Kontaktní informace
Farnost Valašská Bystřice
farář Jan Vláčil
Valašská Bystřice 182
756 27 Valašská Bystřice
Tel: (+420) 731 154 250
http://www.ado.cz/farnost/1626/2527
favalasskabystrice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10886
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama