Pravděpodobné místo téměř zaniklého tvrziště ze 14.století.
Hlavní obrázek místa
Místo tvrze dle M.Plačka, pohled od východu. V popředí zbytek příkopu a za ním se zvedá pahorek jádra.
© Roman Řezáč 03/2006
Tvrz v Přílukách stála pravděpodobně už v polovině 14.století. Její situování však není definitivně vyjasněné. Samotná obec Příluky se nachází v těsné blízkosti Valašského Meziříčí. Nad celou severní částí obce se terén výrazně zvedá a nachází se zde několik výběžků, vhodných pro stavbu opevněného sídla. Právě na jeden z nich situoval tvrz E.Domluvil. Místo které označil za tvrz se nachází asi 200m severozápadně od hlavní křižovatky v obci. Situace je narušena starším lokálním lomem. Na první pohled zmíněné místo skutečně vypadá jako narušený reliéf tvrze. Je zde patrný příkop, po třech stranách obíhající mírně skloněný centrální pahorek, o rozměrech asi 30 x 25m. Příkop má šířku asi 6m. Pravděpodobněji se však jeví to, že příkop je pozůstatkem po staré úvozové cestě, která tudy dosud prochází. Napovídá tomu i jeho malá šířka. Především pak chybí náznak opevnění na nejvíce ohrožené severovýchodní straně, kde není ani stopy po oddělení centrálního pahorku či dokonce příkopu před ním, takže jde spíš o zajímavou shodu okolností, tvrziště jen zdánlivě připomínající. Skutečné místo tvrze situuje M.Plaček asi 100m jižně od tohoto místa, tedy směrem do zástavby obce, v současnosti do oplocené zahrady ve svahu nad jedním z domů, asi 100m severně od již zmiňované křižovatky. Místo tvrze by tak bylo z obraného hlediska dost nevýhodné, protože od severovýchodu by bylo snadno ohrozitelné z převyšujícího terénu. Ovšem nebylo by to nic tak neobvyklého, podobné „vyříznutí“ tvrze do svahu je možné sledovat například v Sobůlkách nebo v Nevojicích na jižní Moravě. V místě popsaném M.Plačkem lze skutečně vysledovat sice značně setřelý, ale stále patrný reliéf okrouhlého tvrziště v horní části zahrady. Existenci naznačuje už částečně zaoblené oplocení pozemku a lesní cesta, důsledně sledující východní část tvrziště. Značně rozvezený centrální pahorek má dnes přibližné rozměry 12 x 17m. Samozřejmě…  číst dále
Roman Řezáč, 16.4. 2006
turistické

K tvrzišti se dá nejlépe dostat od hlavní křižovatky s kapličkou v obci, vedlejší uličkou k autoservisu a pak vlevo podél zahrady úzkou pěšinou asi 100m až k tvrzišti. K druhému popisovanému místu E.Domluvilem staší pokračovat stejnou cestou asi o dalších 100m dál.

Roman Řezáč, 16.4. 2006

historie

První zmínkou o Přílukách je rok 1358, kdy se po nich psal Ješek Světlík. Po něm je drželi Drslav a Jindřich z příluk. Od roku 1406 pak patřily Bohušovi z Rostání. V roce 1481 se pak tvrz objevuje naposledy, při jejím zápisu Jiřímu Kuželovi. V té době byla již patrně opuštěná.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 16.4. 2006

Půdorys místa


© Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Beessova kaple
 Lešná
 Perná
 Krásno nad Bečvou
 Choryně
 radnice
 Arnoltovice
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 Vystrkov
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Požaha
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Branky
 Branky
 Kladeruby
 Branky
 Jarcová
 Hodslavice
 Čertův mlýn
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 Polouvsí
 kaple sv. Anny
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Kelč
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 svobodný dvůr
 radnice
 městské hradby
 Skalička
 Špičky
 Podolí
 Skalička
 Loučka
 Klenov
 Bannerova studánka
 Jeseník nad Odrou
 Hradiště
 kostel sv. Martina
 Pržno
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Jiří
 Rožnov
 kaple Pod Spinou
 Rybí
 Ústí
 kostel sv. Kateřiny
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Panská vyhlídka
 Hranická propast
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Hradišťko
 Všechovice
 Fassmannova vila
 Nový Šaumburk
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 Jurův kámen
 Kunín
 lázně
 kostel Všech svatých
 Národní sad
 Fürstenberská hrobka
 Šipka
 Štramberk
 Šaumburk
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Bartošovice
 hroby portášů
 Kamenárka
 Závišice
 rozhledna Bílá hora
 Jurkovičova rozhledna
 Váňův kámen
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 větrný mlýn
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Šostýn
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Zemanova kaple
 vila Machů
 Veselská rozhledna
 Maxmiliánův dvůr
 radnice
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 4155
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama