Pravděpodobné místo téměř zaniklého tvrziště ze 14.století.
Hlavní obrázek místa
Místo tvrze dle M.Plačka, pohled od východu. V popředí zbytek příkopu a za ním se zvedá pahorek jádra.
© Roman Řezáč 03/2006
Tvrz v Přílukách stála pravděpodobně už v polovině 14.století. Její situování však není definitivně vyjasněné. Samotná obec Příluky se nachází v těsné blízkosti Valašského Meziříčí. Nad celou severní částí obce se terén výrazně zvedá a nachází se zde několik výběžků, vhodných pro stavbu opevněného sídla. Právě na jeden z nich situoval tvrz E.Domluvil. Místo které označil za tvrz se nachází asi 200m severozápadně od hlavní křižovatky v obci. Situace je narušena starším lokálním lomem. Na první pohled zmíněné místo skutečně vypadá jako narušený reliéf tvrze. Je zde patrný příkop, po třech stranách obíhající mírně skloněný centrální pahorek, o rozměrech asi 30 x 25m. Příkop má šířku asi 6m. Pravděpodobněji se však jeví to, že příkop je pozůstatkem po staré úvozové cestě, která tudy dosud prochází. Napovídá tomu i jeho malá šířka. Především pak chybí náznak opevnění na nejvíce ohrožené severovýchodní straně, kde není ani stopy po oddělení centrálního pahorku či dokonce příkopu před ním, takže jde spíš o zajímavou shodu okolností, tvrziště jen zdánlivě připomínající. Skutečné místo tvrze situuje M.Plaček asi 100m jižně od tohoto místa, tedy směrem do zástavby obce, v současnosti do oplocené zahrady ve svahu nad jedním z domů, asi 100m severně od již zmiňované křižovatky. Místo tvrze by tak bylo z obraného hlediska dost nevýhodné, protože od severovýchodu by bylo snadno ohrozitelné z převyšujícího terénu. Ovšem nebylo by to nic tak neobvyklého, podobné „vyříznutí“ tvrze do svahu je možné sledovat například v Sobůlkách nebo v Nevojicích na jižní Moravě. V místě popsaném M.Plačkem lze skutečně vysledovat sice značně setřelý, ale stále patrný reliéf okrouhlého tvrziště v horní části zahrady. Existenci naznačuje už částečně zaoblené oplocení pozemku a lesní cesta, důsledně sledující východní část tvrziště. Značně rozvezený centrální pahorek má dnes přibližné rozměry 12 x 17m. Samozřejmě…  číst dále
Roman Řezáč, 16.4. 2006
turistické

K tvrzišti se dá nejlépe dostat od hlavní křižovatky s kapličkou v obci, vedlejší uličkou k autoservisu a pak vlevo podél zahrady úzkou pěšinou asi 100m až k tvrzišti. K druhému popisovanému místu E.Domluvilem staší pokračovat stejnou cestou asi o dalších 100m dál.

Roman Řezáč, 16.4. 2006

historie

První zmínkou o Přílukách je rok 1358, kdy se po nich psal Ješek Světlík. Po něm je drželi Drslav a Jindřich z příluk. Od roku 1406 pak patřily Bohušovi z Rostání. V roce 1481 se pak tvrz objevuje naposledy, při jejím zápisu Jiřímu Kuželovi. V té době byla již patrně opuštěná.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 16.4. 2006

Půdorys místa


© Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Beessova kaple
 Lešná
 Perná
 Krásno nad Bečvou
 Choryně
 radnice
 dům U apoštolů
 Arnoltovice
 evangelický kostel
 Vystrkov
 větrný mlýn
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Požaha
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Branky
 Kladeruby
 Branky
 Branky
 Jarcová
 Hodslavice
 Arenda
 Čertův mlýn
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Polouvsí
 kaple sv. Anny
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Kelč
 Nový Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 svobodný dvůr
 městské hradby
 Skalička
 Špičky
 Skalička
 Podolí
 Loučka
 Klenov
 Bannerova studánka
 Jeseník nad Odrou
 Hradiště
 kostel sv. Martina
 Pržno
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Jiří
 Rybí
 Rožnov
 kaple Pod Spinou
 kostel sv. Kateřiny
 Rajnochovice
 Ústí
 Panská vyhlídka
 Hranická propast
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Hradišťko
 Všechovice
 Jurův kámen
 Fassmannova vila
 Nový Šaumburk
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 Kunín
 lázně
 Národní sad
 kostel Všech svatých
 Šipka
 Fürstenberská hrobka
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Šaumburk
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Bartošovice
 hroby portášů
 Kamenárka
 Závišice
 rozhledna Bílá hora
 Jurkovičova rozhledna
 Váňův kámen
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 větrný mlýn
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Zemanství
 Lašské muzeum
 Šostýn
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Zemanova kaple
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 radnice
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 4155
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama