Evangelický kostel Dolního sboru, augsburský, vystavěn v r.1782 v jednoduché empírové podobě. Koncem 19. století výrazně přestavěn v neorománském slohu.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel z Dolního města
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Evangelický kostel Dolního sboru, zvaný také augsburský, byl vystavěn jako jeden z prvních na Moravě po vydání císařského tolerančního patentu. Novorománský kostel se štíhlou průčelní věží stojí nad Palackého ulicí směřující k zámku, nedaleko hlavního hřbitova.
Jan P. Štěpánek, 6.1. 2008
historie

Vsetínský evangelický kostel byl postaven jako jeden z prvních na Moravě po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. Jako každý evangelický kostel, i ten vsetínský z roku 1782 musel mít vchod z boku a nesměl mít věž ani zvony. Až přestavbou na konci 19. století se jeho jednoduchý empírový vzhled změnil v současnou novorománskou svatyni.

Jan P. Štěpánek dle info tabule na místě, 6.1. 2008

pověsti

Pověst o vydání tolerančního patentu císaře Josefa II.

Poslední podnět k vydání tolerančního patentu údajně dostal císař Josef II. při svém neplánovaném přenocování na zámku ve Vsetíně: při ranním odjezdu u zámecké brány 29. dubna 1780 zastavila jeho kočár deputace vsetínských evangelíků a předala mu "poníženou prosbu ve jménu 35 obcí evangelických, aby dovoliti ráčil svobodně vyznávati víru jejich, pro niž krev i život svůj položiti jsou odhodláni". Císař prosbu přijal a přislíbil, že se jim brzy stane po právu. Nešlo o planý slib – 13. října 1781 byl skutečně vydán toleranční patent zaručující evangelíkům náboženskou svobodu...

webové stránky Vsetína, 6.1. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Vsetín

Místa v okolí

 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Hovězí
 Pržno
 evangelický kostel
 Liptál
 evangelický kostel
 Klenov
 Vartovna
 Bystřička
 evangelický kostel
 Hošťálková
 hroby portášů
 Jarcová
 kaple Pod Spinou
 Trubiska
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Podolí
 Čertovy skály
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Arnoltovice
 radnice
 Branky
 Rajnochovice
 Branky
 Branky
 Janůvka
 Krásno nad Bečvou
 Rožnov
 Hradiště
 Loučka
 Vystrkov
 Šaumburk
 Fassmannova vila
 Nový Šaumburk
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Hradišťko
 Jurkovičova rozhledna
 Kelč
Základní informace místa
ID místa: 3696
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama