Dřevěná lovecká chata – zámeček – vystavěná r. 1910 na úpatí jz. vrcholového hřebene hory Smrk (1276 m) v Beskydách pro olomouckého arcibiskupa Františka Saleského Bauera. Patrová roubená stavba krytá šindelem s osovým vstupním rizalitem.
Hlavní obrázek místa
jihozápadní vstupní průčelí loveckého zámečku
© Jan P. Štěpánek 10/2008
Architektonicky zajímavá lovecká chata – zámeček – na jihozápadních svazích vrcholové partie hory Smrk (1276 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydách, nedaleko níže položené kóty 1114 m n. m. Kolem chaty vede červeně značená turistická trasa z Horní Čeladné od kaple Cyrilky a nebo z Podolánek. Lovecká chata byla vystavěna pro olomouckého arcibiskupa a jeho hosty, kteří v horách rádi trávili chvíle hony. Poblíže chaty se nachází hezká stylově upravená studánka s čistou horskou vodou. Vlastní objekt lovecké chaty je v majetku Lesů ČR a je běžně nepřístupný.
Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009
popis

Lovecký zámeček (chata) byl vystavěn jako roubený patrový obdélný objekt na kamenné podezdívce. V jihozápadním průčelí vystupuje z osy stavby větší vstupní rizalit v celé výšce stavby, který je ukončen trojúhelným štítem. V přízemí rizalit obsahuje vstup do objektu a jedno okno v patře. Po obou stranách rivalitu je v každém patře po jednom okně. V přízemí jsou okna krytá okenicemi. Po jednom okně v každém patře je i v jižním štítě, pouze severní obsahuje v přízemí okna dvě. Stěny objektu jsou pokryty dřevěným, štípaným šindelem. Zámeček završuje prostá plechem pokrytá sedlová střecha. Hřeben sedlové střechy rizalitu nedosahuje až k hřebeni hlavní střechy.

Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009

historie

Lovecká chata – zámeček – byla vystavěna v Podolánském revíru na úpatí Smrku v roce 1910 pro olomouckého arcibiskupa Františka Salomona (Saleského) Bauera jak dokládá vytesaný nápis na schodišti do zámečku. O opravě v roce 1984 svědčí další vytesaný nápis. Dnes chata opět postupně prochází citlivou rekonstrukcí.

Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Čeladná

Místa v okolí

 klauz Kyčerov
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 šance Řečice
 Šance
 klaus Panský
 kříž na Hutích
 koryto potoka Mazák
 kříž na Samčance
 Hamerská kaple
 hrable Červík
 kostel sv. Jindřicha
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Lučovecký klauz
 Cyrilka
 Ondrášovy díry
 Gabrielina chata
 socha Radegasta
 U Veličků
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 vodopády Satiny
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Bedřichův klaus
 Alsternova vila
 Nová Ves
 roubený dům č.p. 5
 Harcovský most
 Frýdlant
 Šorštýn
 radnice
 Baranská skála
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Hartisov
 Lubno
 Čurabský klauz
 Čarták
 šance na Obidové
 Maxův klauz
 Mohelnický vodopád
 boží muka - sv. Anna
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 zvonice
 kříž na Hluchance
 fojtství
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 kaple na Kmínku
 zvonička
 Bílý Kříž
 Jezero
 zvonička Pod Krásnou
 Travné, Travný
 švédská mohyla
 klauz Vlaské
 vrchol Soláň
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 boží muka na Husinci
 Šmiřákův mlýn
 Janovice
 mlýn Strážka
 zvonice Soláň
 Kozlovice
 Travertinová kaskáda
 kaple Za humny
 Pražmo
 zvonička Měrkovice
 kaple na Horním Konci
 Myslík
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Jurkovičova rozhledna
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Morávka
 Raškovice
 Kubartova kaple
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hukvaldská obora
 zvonička u Polků
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Raškův kámen
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Husova lípa
 větrný mlýn
 Skácelův kříž
 Maxmiliánův dvůr
 Hájovský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 1718
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama