kaple Pod Spinou

Valašská Bystřice, Vidče
Drobná neogotická kaple v poloze Pod Spinou na hřebeni mezi Valašskou Bystřicí a obcí Vidče. Byla založena na konci 19. či počátkem 20. století.
Hlavní obrázek místa
zadní část kaple Pod Spinou
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Drobná neogotická kaple v poloze Pod Spinou stojí na křižovatce turistických tras z Valašské Bystřice (zelená značka) do Rožnova pod Radhoštěm (modrá tur. značka). Lokalita Na Spině, respektive Pod Spinou, je situována na plochém hřebeni, který odděluje údolí říčky Bystřičky s obcí Valašská Bystřice a potoka Maretka s obcí Vidče. Kaple byla postavena v roce 1933. V době jejího založení se kolem nenacházely současné vysoké stromy a musel být od ní nádherný výhled.
Jan P. Štěpánek, 20.4. 2008
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 hroby portášů
 Rožnov
 Fassmannova vila
 Klenov
 Hradišťko
 kostel sv. Josefa
 dům U apoštolů
 Jarcová
 radnice
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 zvonice Soláň
 Arnoltovice
 vrchol Soláň
 nová radnice
 stará radnice
 Pržno
 Maštaliska
 Vsetín
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 socha Radegasta
 Muzeum sklářství
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Jezero
 evangelický kostel
 Cyrilka
 Příluky
 Hovězí
 Zvonička Pustevny
 Hodslavice
 Mořské oko
 Karlovské fojství
 Vystrkov
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Branky
 Branky
 Věruška
 Branky
 Perná
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Beessova kaple
 kostel sv. Martina
 Karlovské muzeum
 Kubartova kaple
 Lešná
 Choryně
 Čertův stůl
 mlýn Strážka
 Greiffka
 Požaha
 roubený dům č.p. 5
 větrný mlýn
 Liptál
Základní informace místa
ID místa: 6195
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama