Výrazné terénní pozůstatky hrádku (tvrze) typu motte na jižním okraji vsi. Tvrz byla založena patrně na počátku 14. stol a zanikla v 1. polovině 15. století.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od západu
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Hodslavická tvrz se nachází v jihojihozápadní části obce, na okraji bažinatých luk při soutoku potoku Zrzávka a jeho bezejmenného levostranného přítoku. Ke zdejší tvrzi se dá nejlépe dostat, jede-li návštěvník ze směru od Valašského Meziříčí, musí zabočit hned do první uličky mezi domky, přejet po mostku přes potok Zrzávku a ihned se dát doleva podél potoka. Po necelých 150 metrech cesta končí, ale to je již zdejší tvrziště na dohled. Stačí přejít pár desítek metrů po louce až ke tvrzi. Z celé bývalé tvrze se doposud zachoval jen centrální, uměle navršený pahorek, tzv. motte, který vznikl navršením zeminy vyhloubené při kopání okružního příkopu a několik málo dnes již takřka neznatelných terénních hran, které dávají tušit rozsah bývalého okružního příkopu a valu. Uměle navršený centrální pahorek přibližně kruhového půdorysu má celkový průměr kolem 25 metrů. Dle dochovaných i novějších půdorysných plánků však lze odhadovat, že vrchní centrální plocha mohla mít i půdorys přibližně čtvercový. Ze dvou čtvrtin (ze strany severní a východní) je pahorek obklopen dnes již velmi nenápadnými terénními hranami, pozůstatek to bývalého okružního příkopu a valu o průměru cca 50 m. Příkop i val byl za mnohá desetiletí takřka srovnán intenzivní zemědělskou činností v okolí tvrziště. Centrální pahorek, celkové výšky asi 4,5 metru, má na západní straně mnohem strmější svahy než na straně východní, kde jsou svahy motte mnohem méně sráznější. Právě na západě se nachází i nejvyšší bod centrální plochy. Z rozměru centrálního pahorku lze usuzovat na určitou formu lehké centrální stavby, patrně věžovitého charakteru. Vzhledem k nedostatku prostoru se lze domnívat, že na pahorku stála buďto pouze tato jedna osamocená stavba, nebo při ní mohl být maximálně ještě malý ohrazený dvorek. Lehké dřevěné opevnění na své koruně nesl patrně i okružní val. Dle názoru některých odborníků obklopoval tvrziště rybník…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 29.3. 2006
historie

Jakékoliv písemné zmínky o existenci hodslavické tvrzi zcela chybí. Dle některých nahodilých nálezů z dřívější doby, převážně drobných kousků keramiky a mincí, se lze domnívat, že tvrz existovala již v první polovině 14. století. Doba zániku zdejší tvrze je odhadována do období, kdy mezi sebou válčili moravští markrabí Jošt a Prokop nebo nejpozději do období husitských válek.

Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), Jan P. Štěpánek, 29.3. 2006

Půdorys místa

Půdorys tvrze v Hodslavicích dle L. Juroše
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek a kol., 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hodslavice

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Požaha
 Čertův mlýn
 Perná
 Příluky
 žilinský vodní jez
 Arenda
 kamenný pranýř
 Beessova kaple
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Lešná
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 městské hradby
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 větrný mlýn
 Rybí
 kostel sv. Kateřiny
 svobodný dvůr
 Panská vyhlídka
 kaple sv. Anny
 Jurův kámen
 Choryně
 Národní sad
 Šipka
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Expozice figurín
 Bannerova studánka
 kostel sv. Martina
 Kamenárka
 Vystrkov
 Váňův kámen
 Polouvsí
 Závišice
 rozhledna Bílá hora
 Hustopeče nad Bečvou
 Jarcová
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 kostel sv. Jakuba
 Zemanství
 kaplička
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Kubartova kaple
 fojtství
 Bartošovice
 větrný mlýn
 Rožnov
 Ringhofferova vila
 Šostýn
 Hradišťko
 Lašské muzeum
 Branky
 Husova lípa
 Raškův kámen
 Branky
 Branky
 Jeseník nad Odrou
 Bezručova vyhlídka
 kostel Všech svatých
 Kladeruby
 Fassmannova vila
 Kunín
 vila Machů
 Zemanova kaple
 Fürstenberská hrobka
 Jurkovičova rozhledna
 kaple Pod Spinou
 Maxmiliánův dvůr
 Hukovice
 mlýn Strážka
 Klenov
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 hroby portášů
 fara
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Špičky
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 Kelč
 Hájovský dvůr
 Petrovice
 Skácelův kříž
 Podolí
 Loučka
 Olšová
 Hradiště
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 Kateřinice
 kostel sv. Josefa
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Odry
 městské hradby
 katovna
Základní informace místa
ID místa: 4046
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama