Železárny v provozu v l. 1678-90, poté až do r.1796, kdy provozy hutě obnovuje a modernizuje o novou vysokou pec, drátovnu a později slévárnu J.V. Homoláč, byla výroba utlumena. Výroba zaniká po r.1920. Dnes jen nepatrné zbytky základů budov.
Hlavní obrázek místa
Detail kamenného základu jedné z bývalých budov arcibiskupských hutí
© Jan P. Štěpánek 04/2007

železárny a hutě na Čeladné

Současná obec Čeladná je především turistickým místem na úpatí beskydských hor, kam se jezdí především za odpočinkem a relaxací. Nebylo tomu však vždy. Čeladná, to byly především hutě a železárny v horní části obce, které vznikly koncem 17. století jako pobočný závod arcibiskupských železáren ve Frýdlantě. Byly postaveny blízko bohatým zdrojům železné rudy a nekonečným beskydským lesům, jež závodu poskytovaly dostatek surovin pro pálení dřevného uhlí. Na Čeladné se vyrábělo jednak surové železo, ale později i litina. Tato etapa historie však skončila ve 20. létech 20. století, kdy čeladenský závod definitivně zaniká. A co se z někdejšího areálu železáren, jež se koncem 19. století stávaly tak populárním námětem pohlednic z Čeladné, zachovalo dodnes? A kde vlastně stávaly? Areál se nacházel v horní části obce, tzv. Horní Čeladné, asi 3,7 km jižním směrem od centra obce, při západní straně cesty do Podolánek. Areál začínal hned za mostem přes říčku Čeladenku. Dnes v jeho severní části, kde bývaly spíše provozní a skladovací plochy stojí rekonstruovaný sportovní areál s bazénem a chatkami. Jižní část původního areálu, kde stávaly hlavní budovy, je nezastavěná a zarostlá stromy. Právě v tomto malém lesíku, mezi silnicí a říčkou se dají spatřit poslední viditelné pozůstatky železárenských budov. Jedná se především o kamenné a betonové základy budovy či dlouhé ohradní zdi. To dnes již nezjistíme. Je až neuvěřitelné jak za 80 let může takřka beze zbytku zmizet velký cenný průmyslový areál.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2007
popis

Popis železáren na Čeladné na počátku 19. století

Velký rozvoj čeladenských železáren nastal roku 1796 s příchodem rodiny Homoláčů. Za nich se závod na Čeladné skládal z nové vysoké tavicí hutě s vysokou pecí s dřevěnou kopulí pokrytou železným plechem. Do areálu přibyly také nové stoupy na rudu, skladiště uhlí, mlýn se struhou, drátovna a jednopatrová budova šachtmistra. Ve zděné budově byla zámečnická dílna a stolárna. Při horním hamru byla zkujňovací výheň. Pracovaly i dolní hamr , drátovna v kamenné budově se dvěma výhněmi, pila s kamennou podezdívkou, stáje, dolní a horní hutní dům pro hamerní mistry, dřevěný domek pro šafáře a chaty pro uhlíře.

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 5.5. 2007

Další texty popis
historie

Historie čeladenských železáren a hutí

Jedním z prvních podnětů k vybudování menšího železárenského podniku na Čeladné byla dle všeho zpráva hukvaldského správce Martina Kozáka z počátku roku 1678. Ten navrhoval vystavět v Čeladné vysokou pec na tavení železné rudy v místě mlýna, s využitím dosavadních mlýnských náhonů. Ve zprávě se vyzdvihuje i výhoda plavení dříví po říčce Čeladence do vzdálenosti 1,5 míle, dostatek kvalitní železné rudy v obci samotné tak v blízkých obcích Tichá a Kunčice a především značné ušetření potažních robot, kterých bylo doposud třeba na dovoz vypáleného dřevěného uhlí z čeladenských uhlisek do železáren ve Frýdlantě. Zpráva o výstavbě čeladenské vysoké pece se objevuje už v srpnu 1678. Výstavbu vedli a prováděli zkušení dělníci z Pernštejna, kteří byli pozváni na žádost olomouckého biskupa, majitelé Hukvaldského panství pod nějž Čeladná spadala. Nejdůležitější materiál – kámen na vyzdění podstavy i budov…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 5.5. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Čeladná

Místa v okolí

 Čeladná
 Leopoldova chata
 Hubertova chata
 Greiffka
 Čertův stůl
 klauz Kyčerov
 Hamerská kaple
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Šance
 koryto potoka Mazák
 šance Řečice
 Cyrilka
 roubený dům č.p. 5
 socha Radegasta
 klaus Panský
 kříž na Hutích
 Alsternova vila
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Harcovský most
 Frýdlant
 Nová Ves
 Gabrielina chata
 vodopády Satiny
 kříž na Samčance
 kaple sv. Kříže
 hrable Červík
 Lysá hora
 radnice
 kostel sv. Jindřicha
 hamr č. VII
 Lučovecký klauz
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 fojtství
 Vašendův kříž
 kostel Všech svatých
 švédská mohyla
 Bedřichův klaus
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Šmiřákův mlýn
 Mohelnický vodopád
 mlýn Strážka
 Kozlovice
 Travertinová kaskáda
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Josefa
 kaple Za humny
 Šorštýn
 šance na Obidové
 Myslík
 kaple na Horním Konci
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Josefa
 Baranská skála
 Hartisov
 Janovice
 kaple Panny Marie
 Kubartova kaple
 kostel Všech svatých
 Čarták
 kaple Panny Marie
 Travné, Travný
 Čurabský klauz
 boží muka na Husinci
 Hukvaldská obora
 kaple sv. Mauritia
 Hukvaldy
 Hodoňovice
 Baška
 Maxův klauz
 Jurkovičova rozhledna
 kaple Při šefru
 Jezero
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 klauz Vlaské
 Husův dům
 Pražmo
 vrchol Soláň
 Kaple skalická
 Raškův kámen
 Bílý Kříž
 Hradišťko
 zvonička
 vodní nádrž Baška
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Raškovice
 zvonice Soláň
 kříž na Hluchance
 Husova lípa
 Panorama u Chlebovic
 Skalický lom
 kostel Všech svatých
 kaple na Kmínku
 Fassmannova vila
 vodní mlýn
 větrný mlýn
 zvonička
 Skalice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 socha T.G.Masaryka
 Morávka
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Rašků
 kaple na dolním konci
 Skácelův kříž
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 muzeum Fojtství
 Rychaltice
 vila Machů
 zvonička u Polků
 Maxmiliánův dvůr
 Hájovský dvůr
 Váňův kámen
 Zemanova kaple
 městské hradby
 Příbor
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Prochaskova vila
Základní informace místa
ID místa: 4042
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama