Muzeum sklářství se věnuje historii zdejší sklárny v Karolince, která vznikla v roce 1861 na podnět podnikatele Salomona Reicha. V budově sídlí i městské infocentrum.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2020
V malém městečku Karolinka, ležícím na horním toku Vsetínské Bečvy v Beskydech, je světově proslavená sklárna. Vznikla na podnět Salomona Reicha v roce 1861 a byla pojmenována po jeho matce - Karolinina Huť. Při ní vzniklo osídlení dělníků a zázemí továrny. Zdejší sklárna proslula výrobou broušeného skla a cylindrů na petrolejové lampy. V roce 1949 se osada oddělila od obce Nový Hrozenkov, pod který správně spadala. Roku 1951 přijala název Karolinka. Povýšení na status města proběhlo v roce 1998. Zdejší muzeum sklářství představuje historii zdejšího umu sklářů. Muzeum sídlí v moderní budově, kde nalezneme i městské infocentrum. Je zde možné i zajistit prohlídky samotné sklárny.
Rozehnal Ivo - zdroj v místě a web karolinka.cz, 10.10. 2020
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Karolinka

Místa v okolí

 Karlovské fojství
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 Jezero
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 hroby portášů
 evangelický kostel
 Čarták
 Bedřichův klaus
 kaple Pod Spinou
 Jurkovičova rozhledna
 Blato klaus – Mohyla
 Lučovecký klauz
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Rožnov
 Hovězí
 socha Radegasta
 Hradišťko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Čertův stůl
 klaus Panský
 Maxův klauz
 Klenov
 Bílá
 Pulčín
 Pulčínské skály
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kříž na Hutích
 kostel sv. Jindřicha
 Čertovy skály
Kontaktní informace
Muzeum sklářství Karolinka
Nábřežní 545
756 05 Karolinka
Tel: 739 322 851
muzeum@mukarolinka.cz
Základní informace místa
ID místa: 15296
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama