Nedaleko místa původního zašovského kostela byl v letech 1714 – 1725 vystavěn nový barokní kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie v Zašové je největší poutní chrám na Valašsku.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Zašové
Průčelí kostela
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Zašová leží 7 km východně od Valašského Meziříčí a 8 km západně od Rožnova Pod Radhoštěm. Leží na železniční trati č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. Kostel je od železniční zastávky Zašová vzdálen asi 1 km severním směrem. Jižní, dolní, částí obce prochází silnice č. I/35 vedoucí z Valašského Meziříčí k hraničnímu přechodu na Slovensko v Makově.
Pavel Vítek, 6.7. 2007
popis

Kostel je orientovaná jednolodní stavba s odsazeným pětibokým presbytářem se dvěma bočními emporami s balustrádou. Délka kostela je 35 m, šířka 17 m a výška 16 m. Těmito rozměry patří kostel k největším na Valašsku. Klášterní budova přiléhající ke kostelu pochází z let 1725-1728. V klášteře působili řeholníci řádu trinitářů, t.j. Řád bosáků Nejsvětější Trojice. Klášter byl dekretem Josefa II. zrušen v roce 1785. Dnes je objekt využíván Ústavem sociální péče.

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

historie

První zmínka o Zašové je roku 1370. Původně stál nedaleko místa kde stojí současný kostel, kostelík zasvěcený sv. Anně a již tehdy zde byla zřízena fara, která zanikla za husitských válek. V letech 1580 - 1628 působili v Zašové protestanti. První záznamy o poutích v kostele v Zašové pocházejí z období kolem roku 1672, souvislé zprávy o zašovských poutích jsou však až z 18. století, kdy již byl postaven současný kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie, barokní poutní chrám, byl vystavěn v letech 1714 - 1725 s dvouvěžím v průčelí, podle plánů neznámého architekta. Stavbu vedl stavitel Jiří Kocourek. Kostel vysvětil v roce 1725 olomoucký kanovník a při té příležitosti byl v kostele instalován obraz Panny Marie. Roku 1785 byla při kostele, v té době již zrušeném klášteře trinitářů, zřízena fara. Po zřízení fary nastal rozkvět poutí a Zašová se stala největším poutním místem na Valašsku.…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Zašová

Místa v okolí

 radnice
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 evangelický kostel
 Prameny Zrzávky
 Bystřička
 Rožnov
 Hodslavice
 kaple Pod Spinou
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Arnoltovice
 Jarcová
 Klenov
 Hradišťko
 Fassmannova vila
 Příluky
 Hodslavice
 hroby portášů
 Perná
 Beessova kaple
 Lešná
 Vystrkov
 Požaha
 Čertův mlýn
 Choryně
 Branky
 Branky
 Branky
 žilinský vodní jez
 Pržno
 Arenda
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Czeicznerova vila
 Panská vyhlídka
 Starý Jičín
 Kubartova kaple
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Jurův kámen
 radnice
 Národní sad
 kostel sv. Kateřiny
 Šipka
 Kladeruby
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 městské opevnění
 Kamenárka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 kostel sv. Josefa
 Hustopeče nad Bečvou
 Rybí
 Váňův kámen
 muzeum Fojtství
 rozhledna Bílá hora
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 mlýn Strážka
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Raškův kámen
 Podolí
 Šostýn
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Husova lípa
 Zemanství
 Bezručova vyhlídka
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Závišice
 stará radnice
 evangelický kostel
 Maštaliska
 nová radnice
 Vsetín
 svobodný dvůr
 kaple sv. Anny
 Věruška
 Travertinová kaskáda
 vila Machů
 Polouvsí
 Zemanova kaple
 kostel Všech svatých
 Maxmiliánův dvůr
 zvonice
 evangelický kostel
 Hošťálková
 zvonička Měrkovice
 Muzeum sklářství
 Kozlovice
 Myslík
Kontaktní informace
Řimskokatolický farní úřad
756 51 Zašová 44
Tel: 571 634 056
http://www.zasova.net
rkfzasova@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama