Nedaleko místa původního zašovského kostela byl v letech 1714 – 1725 vystavěn nový barokní kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie v Zašové je největší poutní chrám na Valašsku.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Zašové
Kamenný erb Žerotínů nad hlavním vchodem do kostela
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Zašová leží 7 km východně od Valašského Meziříčí a 8 km západně od Rožnova Pod Radhoštěm. Leží na železniční trati č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. Kostel je od železniční zastávky Zašová vzdálen asi 1 km severním směrem. Jižní, dolní, částí obce prochází silnice č. I/35 vedoucí z Valašského Meziříčí k hraničnímu přechodu na Slovensko v Makově.
Pavel Vítek, 6.7. 2007
popis

Kostel je orientovaná jednolodní stavba s odsazeným pětibokým presbytářem se dvěma bočními emporami s balustrádou. Délka kostela je 35 m, šířka 17 m a výška 16 m. Těmito rozměry patří kostel k největším na Valašsku. Klášterní budova přiléhající ke kostelu pochází z let 1725-1728. V klášteře působili řeholníci řádu trinitářů, t.j. Řád bosáků Nejsvětější Trojice. Klášter byl dekretem Josefa II. zrušen v roce 1785. Dnes je objekt využíván Ústavem sociální péče.

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

historie

První zmínka o Zašové je roku 1370. Původně stál nedaleko místa kde stojí současný kostel, kostelík zasvěcený sv. Anně a již tehdy zde byla zřízena fara, která zanikla za husitských válek. V letech 1580 - 1628 působili v Zašové protestanti. První záznamy o poutích v kostele v Zašové pocházejí z období kolem roku 1672, souvislé zprávy o zašovských poutích jsou však až z 18. století, kdy již byl postaven současný kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie, barokní poutní chrám, byl vystavěn v letech 1714 - 1725 s dvouvěžím v průčelí, podle plánů neznámého architekta. Stavbu vedl stavitel Jiří Kocourek. Kostel vysvětil v roce 1725 olomoucký kanovník a při té příležitosti byl v kostele instalován obraz Panny Marie. Roku 1785 byla při kostele, v té době již zrušeném klášteře trinitářů, zřízena fara. Po zřízení fary nastal rozkvět poutí a Zašová se stala největším poutním místem na Valašsku.…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Komentáře

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Zašová

Místa v okolí

 radnice
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Prameny Zrzávky
 evangelický kostel
 Rožnov
 Hodslavice
 kaple Pod Spinou
 staré fojtství
 Arnoltovice
 kostel sv. Ondřeje
 Jarcová
 Klenov
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Příluky
 Hodslavice
 hroby portášů
 Perná
 Beessova kaple
 Lešná
 Vystrkov
 Požaha
 Čertův mlýn
 Choryně
 Branky
 Branky
 Branky
 Pržno
 žilinský vodní jez
 Arenda
 Hustopeče nad Bečvou
 kamenný pranýř
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Czeicznerova vila
 Panská vyhlídka
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 Kubartova kaple
 Jurův kámen
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Národní sad
 kostel sv. Kateřiny
 Šipka
 Kladeruby
 městské opevnění
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Kamenárka
 kašna
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel sv. Josefa
 Rybí
 Váňův kámen
 muzeum Fojtství
 rozhledna Bílá hora
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 radnice
 mlýn Strážka
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Podolí
 Šostýn
 Raškův kámen
 Husova lípa
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Zemanství
 Bezručova vyhlídka
 Závišice
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 stará radnice
 Maštaliska
 nová radnice
 Vsetín
 evangelický kostel
 svobodný dvůr
 kaple sv. Anny
 Věruška
 Travertinová kaskáda
 vila Machů
 Polouvsí
 Zemanova kaple
 kostel Všech svatých
 Maxmiliánův dvůr
 zvonice
 zvonice Soláň
 vrchol Soláň
 evangelický kostel
 Hošťálková
 zvonička Měrkovice
 Muzeum sklářství
 Kozlovice
 Myslík
Kontaktní informace
Řimskokatolický farní úřad
756 51 Zašová 44
Tel: 571 634 056
http://www.zasova.net
rkfzasova@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama