Nedaleko místa původního zašovského kostela byl v letech 1714 – 1725 vystavěn nový barokní kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie v Zašové je největší poutní chrám na Valašsku.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Zašové
Průčelí kostela
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Zašová leží 7 km východně od Valašského Meziříčí a 8 km západně od Rožnova Pod Radhoštěm. Leží na železniční trati č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. Kostel je od železniční zastávky Zašová vzdálen asi 1 km severním směrem. Jižní, dolní, částí obce prochází silnice č. I/35 vedoucí z Valašského Meziříčí k hraničnímu přechodu na Slovensko v Makově.
Pavel Vítek, 6.7. 2007
popis

Kostel je orientovaná jednolodní stavba s odsazeným pětibokým presbytářem se dvěma bočními emporami s balustrádou. Délka kostela je 35 m, šířka 17 m a výška 16 m. Těmito rozměry patří kostel k největším na Valašsku. Klášterní budova přiléhající ke kostelu pochází z let 1725-1728. V klášteře působili řeholníci řádu trinitářů, t.j. Řád bosáků Nejsvětější Trojice. Klášter byl dekretem Josefa II. zrušen v roce 1785. Dnes je objekt využíván Ústavem sociální péče.

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

historie

První zmínka o Zašové je roku 1370. Původně stál nedaleko místa kde stojí současný kostel, kostelík zasvěcený sv. Anně a již tehdy zde byla zřízena fara, která zanikla za husitských válek. V letech 1580 - 1628 působili v Zašové protestanti. První záznamy o poutích v kostele v Zašové pocházejí z období kolem roku 1672, souvislé zprávy o zašovských poutích jsou však až z 18. století, kdy již byl postaven současný kostel. Farní kostel Navštívení Panny Marie, barokní poutní chrám, byl vystavěn v letech 1714 - 1725 s dvouvěžím v průčelí, podle plánů neznámého architekta. Stavbu vedl stavitel Jiří Kocourek. Kostel vysvětil v roce 1725 olomoucký kanovník a při té příležitosti byl v kostele instalován obraz Panny Marie. Roku 1785 byla při kostele, v té době již zrušeném klášteře trinitářů, zřízena fara. Po zřízení fary nastal rozkvět poutí a Zašová se stala největším poutním místem na Valašsku.…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - http://www.zasova.net, 7.7. 2007

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Zašová

Místa v okolí

 radnice
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Prameny Zrzávky
 evangelický kostel
 Bystřička
 Rožnov
 Hodslavice
 kaple Pod Spinou
 staré fojtství
 Arnoltovice
 kostel sv. Ondřeje
 Jarcová
 Klenov
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Příluky
 Hodslavice
 hroby portášů
 Perná
 Beessova kaple
 Lešná
 Požaha
 Vystrkov
 Čertův mlýn
 Choryně
 Branky
 Branky
 Branky
 Pržno
 žilinský vodní jez
 Arenda
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Czeicznerova vila
 Panská vyhlídka
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 Kubartova kaple
 Jurův kámen
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Národní sad
 kostel sv. Kateřiny
 Šipka
 Kladeruby
 městské opevnění
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Kamenárka
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel sv. Josefa
 Rybí
 Váňův kámen
 muzeum Fojtství
 rozhledna Bílá hora
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 radnice
 mlýn Strážka
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Podolí
 Šostýn
 Raškův kámen
 Husova lípa
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Zemanství
 Bezručova vyhlídka
 Závišice
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 stará radnice
 Maštaliska
 nová radnice
 Vsetín
 evangelický kostel
 svobodný dvůr
 kaple sv. Anny
 Travertinová kaskáda
 vila Machů
 Polouvsí
 Zemanova kaple
 kostel Všech svatých
 Maxmiliánův dvůr
 zvonice
 evangelický kostel
 Hošťálková
 zvonička Měrkovice
 Muzeum sklářství
 Kozlovice
 Myslík
Kontaktní informace
Řimskokatolický farní úřad
756 51 Zašová 44
Tel: 571 634 056
http://www.zasova.net
rkfzasova@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama