Vodní dílo Karolinka vzniklo v letech 1977-1985, zkolaudováno r. 1987. Slouží jako zdroj pitné vody pro oblast Vsetína, Zlína a Valašských Klobouků. Rozloha 50,5 ha, obsah kolem 7,6 mil m3.
Hlavní obrázek místa
Přepadní komora nádrže
© Ivo Rozehnal 10/2020
Vodní nádrž Karolinka, někdy nazývaná Stanovnice, leží jen několik stovek metrů nad stejnojmenným městem. Je napájena potokem Velká Stanovnice a čtyřmi menšími přítoky z horských vrchů. Vodní dílo odtéká do Vsetínské Bečvy. Jedná se o zásobárnu pitné vody pro zdejší region. Voda je jedna z nejkvalitnějších v ČR. Přestože nádrž neslouží turistice, je vyhledávána milovníky přírody pro svoji scenerii. Kolem přehrady vede žlutá turistická značka z Karolinky na Frňovské sedlo, ležící v CHKO Kysuce při hranicích se Slovenskem.
Rozehnal Ivo, 12.10. 2020

  popis

  Údolní nádrž Karolinka slouží jako zásobárna pitné vody pro oblast Vsetínska. Zlínska a Valašských Klobouků. Rozloha přehrady činí 50,5 ha a obsah nádrže je kolem 7,65 milionu m3.. Hráz je kamenitá sypaná, 391,5 m dlouhá, 35,5 m nad terénem. Stavba proběhla v letech 1977 - 1985. V roce 1987 byla přehrada uvedena do trvalého provozu. Výpusť má kruhovou věž s malou elektrárnou. Správce vodního díla je podnik

  Rozehnal Ivo - zdroj web pmo.cz/cz/o-podniku/vodni-dila/karolinka/, 12.10. 2020
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Karolinka

  Místa v okolí

   Muzeum sklářství
   Karlovské fojství
   židovský hřbitov
   Karlovské muzeum
   Jezero
   kaple sv. Floriána
   kostel sv. Josefa
   evangelický kostel
   hroby portášů
   Čarták
   Bedřichův klaus
   Hovězí
   kaple Pod Spinou
   Lučovecký klauz
   kostel Všech svatých
   Jurkovičova rozhledna
   Fassmannova vila
   Blato klaus – Mohyla
   Rožnov
   Hradišťko
   Maxův klauz
   klaus Panský
   Klenov
   Pulčín
   Pulčínské skály
   hrable Červík
   Čertovy skály
   kříž na Samčance
   kříž na Hutích
   kostel sv. Jindřicha
  Kontaktní informace
  Závod Horní Morava
  U Dětského domova 263
  772 11 Olomouc
  Tel: 585 711 217
  sekretariatZHM@pmo.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 15293
  Typ místa: voda
  Podkategorie: přehrada
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 12.10.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama