Vodní dílo Karolinka vzniklo v letech 1977-1985, zkolaudováno r. 1987. Slouží jako zdroj pitné vody pro oblast Vsetína, Zlína a Valašských Klobouků. Rozloha 50,5 ha, obsah kolem 7,6 mil m3.
Hlavní obrázek místa
Přepadní komora nádrže
© Ivo Rozehnal 10/2020

Graficke pismenko Vodní nádrž Karolinka, někdy nazývaná Stanovnice, leží jen několik stovek metrů nad stejnojmenným městem. Je napájena potokem Velká Stanovnice a čtyřmi menšími přítoky z horských vrchů. Vodní dílo odtéká do Vsetínské Bečvy. Jedná se o zásobárnu pitné vody pro zdejší region. Voda je jedna z nejkvalitnějších v ČR. Přestože nádrž neslouží turistice, je vyhledávána milovníky přírody pro svoji scenerii. Kolem přehrady vede žlutá turistická značka z Karolinky na Frňovské sedlo, ležící v CHKO Kysuce při hranicích se Slovenskem.
Rozehnal Ivo, 12.10. 2020

  popis

  Údolní nádrž Karolinka slouží jako zásobárna pitné vody pro oblast Vsetínska. Zlínska a Valašských Klobouků. Rozloha přehrady činí 50,5 ha a obsah nádrže je kolem 7,65 milionu m3.. Hráz je kamenitá sypaná, 391,5 m dlouhá, 35,5 m nad terénem. Stavba proběhla v letech 1977 - 1985. V roce 1987 byla přehrada uvedena do trvalého provozu. Výpusť má kruhovou věž s malou elektrárnou. Správce vodního díla je podnik Povodí Moravy.
  Rozehnal Ivo - zdroj web pmo.cz/cz/o-podniku/vodni-dila/karolinka/, 12.10. 2020


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Karolinka