Přehrada Horní Bečva z roku 1944 slouží proti povodním a navyšování toku Rožnovské Bečvy. Rozloha 15 ha, využívána převážně k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 09/2018
Přehrada Horní Bečva se nachází nad stejnojmennou obcí při hlavním silničním tahu E 442 vedoucím na Slovensko. Postavena byla na Rožnovské Bečvě, tekoucí v CHKO Beskydy. Slouží hlavně k rekreaci, koupání a rybolovu. V jejím prostoru najdeme centrum rekreačních objektů, penziony, hotely či autocamp. V zimě zde slouží SKI areál Rališka. Pěším turistům slouží několik značených turistických tras, které vedou do různých koutů Beskyd.
Rozehnal Ivo, 22.9. 2018
popis

Vodní dílo Horní Bečva není svojí rozlohou nijak monumentální, ale vybudováno bylo z důvodu čelit povodním na dolním toku Rožnovské Bečvy. Stavba byla zahájena již v roce 1933. Zajímavostí byla podmínka, že stavba nesmí přerušit silniční provoz na Slovensko. Protože původní silnice vedla prostorem vodního díla, byla nejprve vybudována nová silnice na pravém svahu kopce nad plánovanou přehradou. Následně vznikla sypaná hráz. Použito bylo kamene z místních zdrojů a z údolí Kněhyně. Hráz má podobu půloblouku 220 m dlouhého a je 18 m vysoká. Plocha přehrady činí asi 15 ha a stálé nadržení činí 0,037 mil. m3 vody. Výpusť a odběrné zařízení je umístěno ve věži před hrází při západní straně. Zde najdeme též dvě strojovny a malou vodní elektrárnu se dvěma turbínami (0,0055 a 0,0093 MW). Bezpečnostní přeliv je boční, nehrazený. Nádrž byla předána do provozu v roce 1944.

Rozehnal Ivo - zdroj http://www.pmo.cz/cz/uzitecne/vodni-dila/horni-becva/, 22.9. 2018

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Horní Bečva

Místa v okolí

 Jezero
 Lučovecký klauz
 Bedřichův klaus
 klaus Panský
 kaple sv. Floriána
 Čarták
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 Karlovské muzeum
 Čertův stůl
 Greiffka
 Cyrilka
 Karlovské fojství
 Mořské oko
 socha Radegasta
 Zvonička Pustevny
 Hubertova chata
 Maxův klauz
 hrable Červík
 Leopoldova chata
 Muzeum sklářství
 klauz Kyčerov
 Bílá
 kříž na Samčance
 Čeladná
 kaple na Kmínku
 kostel sv. Bedřicha
 kříž na Hutích
 kostel sv. Jindřicha
 PR Bučací potok
 klauz Čurábka
 kříž na Hluchance
 šance Řečice
 Šorštýn
 Šance
 Jurkovičova rozhledna
 Baranská skála
 kostel Všech svatých
 Hradišťko
 Fassmannova vila
 koryto potoka Mazák
 Rožnov
 roubený dům č.p. 5
 jedle v Řečici
 hroby portášů
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
 Hartisov
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Gabrielina chata
 Ondrášovy díry
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 šance na Obidové
Kontaktní informace
Povodí Moravy
Závod Horní Morava
U Dětského domova 263
772 11 Olomouc
Tel: +420 585 711 217
sekretariatZHM@pmo.cz
Základní informace místa
ID místa: 14003
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama