V centru Velkých Karlovic se nachází dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, postavený ve stylu pozdního baroka. V budovách fojtství z roku 1793 a bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice Karlovského muzea.
Hlavní obrázek místa
Fojtství ve Velkých Karlovicích
hlavní objekt muzea
© Jan P. Štěpánek, 04/2007
Velké Karlovice leží v údolí Vsetínské Bečva, která pramení Pod Trojačkou, v podhůří Javorníků a Beskyd. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Rozlohou 82 km2 patří mezi největší obce České republiky. Obec byla založena v roce 1714. Z této doby se zachovalo několik stavebních památek, nyní přeměněny ve Skanzen valašské lidové architektury. Skanzen se nachází se v historickém středu Velkých Karlovic. Vévodí mu karlovský dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, obklopený místním hřbitovem, postavený ve stylu pozdního baroka. V budovách fojtství z roku 1793 a bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice Karlovského muzea, poskytující obraz života lidí v této části Valašska. Minulou i současnou lidovou uměleckou činnost ukazují soubory řezbářských prací spolu s originálním betlémem. V etnografické části najdeme jednoduchý a výtvarně čistý karlovský kroj. V půdních prostorách jsou pravidelně pořádány výstavy výtvarného umění, které dotvářejí neopakovatelnou atmosféru Karlovského muzea.
Pavel Vítek, 12.11. 2006
otvíračka

Otevřeno květen - září: denně mimo Po 9 - 17 h říjen - duben: pouze předem ohlášené skupiny Jindy po předchozí dohodě. Délka prohlídky 60 min., max. počet osob 45.

12.11. 2006

okruhy, vstupné

Vstupné plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč Fotografování: zdarma; Filmování: zdarma

12.11. 2006

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velké Karlovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Muzeum sklářství
 Jezero
 kaple sv. Floriána
 Čarták
 kostel sv. Josefa
 Bedřichův klaus
 Lučovecký klauz
 Blato klaus – Mohyla
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 klaus Panský
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Čertův stůl
 hroby portášů
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Bílá
 Greiffka
 Jurkovičova rozhledna
 kříž na Hluchance
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Bedřicha
 evangelický kostel
 hrable Červík
 Hradišťko
 kaple Pod Spinou
 klauz Čurábka
 Rožnov
 kříž na Samčance
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 Šorštýn
 Baranská skála
 Pulčín
 Pulčínské skály
Kontaktní informace
Karlovské muzeum - skanzen
756 06 Velké Karlovice
Tel: 571 444 019, 571 454 025
http://www.velkekarlovice.cz
is.karlovice@mvk.cz
Základní informace místa
ID místa: 2192
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama