V centru Velkých Karlovic se nachází dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, postavený ve stylu pozdního baroka. V budovách fojtství z roku 1793 a bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice Karlovského muzea.
Hlavní obrázek místa
Fojtství ve Velkých Karlovicích
hlavní objekt muzea
© Jan P. Štěpánek, 04/2007
Velké Karlovice leží v údolí Vsetínské Bečva, která pramení Pod Trojačkou, v podhůří Javorníků a Beskyd. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Rozlohou 82 km2 patří mezi největší obce České republiky. Obec byla založena v roce 1714. Z této doby se zachovalo několik stavebních památek, nyní přeměněny ve Skanzen valašské lidové architektury. Skanzen se nachází se v historickém středu Velkých Karlovic. Vévodí mu karlovský dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, obklopený místním hřbitovem, postavený ve stylu pozdního baroka. V budovách fojtství z roku 1793 a bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice Karlovského muzea, poskytující obraz života lidí v této části Valašska. Minulou i současnou lidovou uměleckou činnost ukazují soubory řezbářských prací spolu s originálním betlémem. V etnografické části najdeme jednoduchý a výtvarně čistý karlovský kroj. V půdních prostorách jsou pravidelně pořádány výstavy výtvarného umění, které dotvářejí neopakovatelnou atmosféru Karlovského muzea.
Pavel Vítek, 12.11. 2006
otvíračka

Otevřeno květen - září: denně mimo Po 9 - 17 h říjen - duben: pouze předem ohlášené skupiny Jindy po předchozí dohodě. Délka prohlídky 60 min., max. počet osob 45.

12.11. 2006

okruhy, vstupné

Vstupné plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč Fotografování: zdarma; Filmování: zdarma

12.11. 2006

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velké Karlovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Muzeum sklářství
 Jezero
 zvonice Soláň
 vrchol Soláň
 kaple sv. Floriána
 Čarták
 kostel sv. Josefa
 Bedřichův klaus
 Lučovecký klauz
 Blato klaus – Mohyla
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 klaus Panský
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Čertův stůl
 hroby portášů
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Bílá
 Greiffka
 Jurkovičova rozhledna
 kříž na Hluchance
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 kostel sv. Bedřicha
 evangelický kostel
 hrable Červík
 kaple Pod Spinou
 Hradišťko
 Čurabský klauz
 Rožnov
 kříž na Samčance
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 Šorštýn
 Baranská skála
 Pulčínské skály
 Pulčín
Kontaktní informace
Karlovské muzeum - skanzen
756 06 Velké Karlovice
Tel: 571 444 019, 571 454 025
http://www.velkekarlovice.cz
is.karlovice@mvk.cz
Základní informace místa
ID místa: 2192
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama