Arnoltovice

Poličná u Valašského Meziříčí
Hrad Arnoltovice v Poličné poprvé zmiňován r. 1376 avšak vnikl již dříve. Zanikl někdy mezi léty 1480 – 1504. Nedochovány žádné náznaky zdiva, jen výrazné terénní relikty.
Hlavní obrázek místa
Pohled od vývhodu na zalesněný pahorek hradu
© Jan P. Štěpánek 06/2006
Pozůstatky někdejšího hradu Arnoltovice se nacházejí na jižním ostrohu táhlého kopce zvaného Junákov. Pahorek na němž hrad stával je místními zván Němčíkův kopec. K místu hradu je nejsnadnější přístup z hlavní silnice přes obec Poličná u Valašského Meziříčí. Jakmile se od Meziříčí hlavní silnice přiblíží k potoku Loučka, někdy zvaném taky Bránecký potok, je nejlepší dát se přes mostek doprava a dostat se na druhou stranu potoka. Tady je možno se dát dvěma směry: doleva a pak do svahu po ulici Štěpnice, nebo doprava a směřovat ke hrádku po ulici Zápotočí, která lemuje potok. Ani jedna z těchto cest však nevede přímo k hradu. Právě mezi tyto dvě ulice je sevřen táhlý hřeben k vrcholu Junákova na jehož úpatí se hrad nachází. K místu hradu se musíme dát nenápadnou spojkou obou ulic, která svým oblým tvarem kopíruje úpatí hradní homole. Z ulice Zápotočí je to odbočka doleva při lávce pro pěší přes potok. Již z dálky je však nápadný, velkými stromy porostlý vršek na němž stával hrad Arnoltovice vidět. Pro nadšené detektoráře a hledače pokladů však musím předem říci, ať na Arnoltovice nejezdí. I mnozí nadšenci historie a podobných míst budou zklamáni. Celý hradní vršek i s přilehlým areálem jsou v soukromých rukou a majitel má vše pečlivě oplocené. My jsme při naší návštěvě měli velké štěstí, že pan majitel byl zrovna na místě. Zprvu byl velmi odměřený a nechtěl nás na hrad pustit, ale když jsme mu vysvětlili, kdo jsme a za jakým účelem zde jsme, tak nás dokonce sám na centrální plato hradu doprovodil a řekl nám noho velmi zajímavý a doposud nepublikovaných informací. Z původně zděného hradu se nedochovaly do současnosti žádné viditelné pozůstatky zástavby. Samotné jádro hradu, tvořené plošinou přibližně trojúhelného půdorysu na výrazném kuželovitém pahorku, má současné rozměry přibližně 30, 35 a 40m. V jižní části plata je znatelná výraznější…  číst dále
Jan P. Štěpánek, J. Tichánek, 26.6. 2006
historie

Historie hradu Arnoltovice

Ves Arnoltovice se jmenuje již k roku 1376 a později v listině z roku 1392, kdy Jindřich z Arnoltrovic, jinak z Bělé, město Meziříčí s mlýnem z jedné strany Bečvy a z druhé tvrz a ves Arnoltovice s příslušnými vesnicemi odevzdal biskupu Mikuláši z Rýzmburka. Přídomek pánů z Arnoltovic se v písemných pramenech uvádí poměrně často. (ve formě „de Arnoltovicz“). V naší oblasti se poprvé uvádí Jiří z Arnoltovic, maršálek biskupa Jana VI. V roce 1307. Již tehdy asi hrad Arnoltovice stával. Byl zbudován zřejmě právě Jiřím z Arnoltovic – psán Georgius Arnoltovicz (Jiří, syn Arnoltův ). Mohl jej však krátce předtím zbudovat právě Jiřího otec a dát mu také své jméno. Z potomků je tu uváděn Jeneč či Jan z Arnoltovicza něhož byla při tvrzi již nějaká ves Arnoltovice, psával se totiž k roku 1358 „de Arnoldisdorf“, od roku 1362 „de Arnoltovicz“. Na hradě sídlil také olomoucký biskup…  číst dále

Jiří Tichánek, 25.6. 2006

Půdorys místa

Půdorys hradu Arnoltovice
© Přehled výzkumů - archiv J. Tichánka
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Jarcová
 Vystrkov
 Branky
 Branky
 Branky
 Příluky
 Choryně
 Beessova kaple
 Lešná
 Perná
 Kladeruby
 Prameny Zrzávky
 větrný mlýn
 Podolí
 Hodslavice
 Klenov
 Pržno
 Loučka
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Kelč
 Hradiště
 Požaha
 Hodslavice
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Čertův mlýn
 evangelický kostel
 kaple Pod Spinou
 Věruška
 Arenda
 kamenný pranýř
 Starý Jičín
 Skalička
 kostel sv. Václava
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Starý Jičín
 Šaumburk
 Rožnov
 Komárno
 hroby portášů
 Špičky
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 evangelický kostel
 Fassmannova vila
 Všechovice
 kostel Všech svatých
 žilinský vodní jez
 Hošťálková
 Czeicznerova vila
 Hradišťko
 kaple sv. Anny
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 svobodný dvůr
 Jurkovičova rozhledna
 Ústí
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 kostel sv. Jiří
 Rybí
 Panská vyhlídka
 kostel sv. Kateřiny
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Kamenárka
 hraniční kameny
 Váňův kámen
 rozhledna Bílá hora
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Šostýn
 Lašské muzeum
 Husova lípa
 Ringhofferova vila
 vila Machů
Základní informace místa
ID místa: 4339
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama