Arnoltovice

Poličná u Valašského Meziříčí
Hrad Arnoltovice v Poličné poprvé zmiňován r. 1376 avšak vnikl již dříve. Zanikl někdy mezi léty 1480 – 1504. Nedochovány žádné náznaky zdiva, jen výrazné terénní relikty.
Hlavní obrázek místa
Pohled od vývhodu na zalesněný pahorek hradu
© Jan P. Štěpánek 06/2006
Pozůstatky někdejšího hradu Arnoltovice se nacházejí na jižním ostrohu táhlého kopce zvaného Junákov. Pahorek na němž hrad stával je místními zván Němčíkův kopec. K místu hradu je nejsnadnější přístup z hlavní silnice přes obec Poličná u Valašského Meziříčí. Jakmile se od Meziříčí hlavní silnice přiblíží k potoku Loučka, někdy zvaném taky Bránecký potok, je nejlepší dát se přes mostek doprava a dostat se na druhou stranu potoka. Tady je možno se dát dvěma směry: doleva a pak do svahu po ulici Štěpnice, nebo doprava a směřovat ke hrádku po ulici Zápotočí, která lemuje potok. Ani jedna z těchto cest však nevede přímo k hradu. Právě mezi tyto dvě ulice je sevřen táhlý hřeben k vrcholu Junákova na jehož úpatí se hrad nachází. K místu hradu se musíme dát nenápadnou spojkou obou ulic, která svým oblým tvarem kopíruje úpatí hradní homole. Z ulice Zápotočí je to odbočka doleva při lávce pro pěší přes potok. Již z dálky je však nápadný, velkými stromy porostlý vršek na němž stával hrad Arnoltovice vidět. Pro nadšené detektoráře a hledače pokladů však musím předem říci, ať na Arnoltovice nejezdí. I mnozí nadšenci historie a podobných míst budou zklamáni. Celý hradní vršek i s přilehlým areálem jsou v soukromých rukou a majitel má vše pečlivě oplocené. My jsme při naší návštěvě měli velké štěstí, že pan majitel byl zrovna na místě. Zprvu byl velmi odměřený a nechtěl nás na hrad pustit, ale když jsme mu vysvětlili, kdo jsme a za jakým účelem zde jsme, tak nás dokonce sám na centrální plato hradu doprovodil a řekl nám noho velmi zajímavý a doposud nepublikovaných informací. Z původně zděného hradu se nedochovaly do současnosti žádné viditelné pozůstatky zástavby. Samotné jádro hradu, tvořené plošinou přibližně trojúhelného půdorysu na výrazném kuželovitém pahorku, má současné rozměry přibližně 30, 35 a 40m. V jižní části plata je znatelná výraznější…  číst dále
Jan P. Štěpánek, J. Tichánek, 26.6. 2006
historie

Historie hradu Arnoltovice

Ves Arnoltovice se jmenuje již k roku 1376 a později v listině z roku 1392, kdy Jindřich z Arnoltrovic, jinak z Bělé, město Meziříčí s mlýnem z jedné strany Bečvy a z druhé tvrz a ves Arnoltovice s příslušnými vesnicemi odevzdal biskupu Mikuláši z Rýzmburka. Přídomek pánů z Arnoltovic se v písemných pramenech uvádí poměrně často. (ve formě „de Arnoltovicz“). V naší oblasti se poprvé uvádí Jiří z Arnoltovic, maršálek biskupa Jana VI. V roce 1307. Již tehdy asi hrad Arnoltovice stával. Byl zbudován zřejmě právě Jiřím z Arnoltovic – psán Georgius Arnoltovicz (Jiří, syn Arnoltův ). Mohl jej však krátce předtím zbudovat právě Jiřího otec a dát mu také své jméno. Z potomků je tu uváděn Jeneč či Jan z Arnoltovicza něhož byla při tvrzi již nějaká ves Arnoltovice, psával se totiž k roku 1358 „de Arnoldisdorf“, od roku 1362 „de Arnoltovicz“. Na hradě sídlil také olomoucký biskup…  číst dále

Jiří Tichánek, 25.6. 2006

Půdorys místa

Půdorys hradu Arnoltovice
© Přehled výzkumů - archiv J. Tichánka
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Jarcová
 Vystrkov
 Branky
 Branky
 Branky
 Příluky
 Choryně
 Beessova kaple
 Lešná
 Perná
 Kladeruby
 Prameny Zrzávky
 větrný mlýn
 Podolí
 Hodslavice
 Klenov
 Pržno
 Loučka
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Kelč
 Hradiště
 Požaha
 Hodslavice
 Rajnochovice
 Čertův mlýn
 evangelický kostel
 Věruška
 kaple Pod Spinou
 Arenda
 kamenný pranýř
 Starý Jičín
 Skalička
 kostel sv. Václava
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Starý Jičín
 Šaumburk
 Rožnov
 Komárno
 hroby portášů
 Špičky
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 evangelický kostel
 Fassmannova vila
 Všechovice
 kostel Všech svatých
 žilinský vodní jez
 Hošťálková
 Czeicznerova vila
 Hradišťko
 kaple sv. Anny
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 svobodný dvůr
 Jurkovičova rozhledna
 Ústí
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 kostel sv. Jiří
 Rybí
 Panská vyhlídka
 kostel sv. Kateřiny
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Kamenárka
 hraniční kameny
 Váňův kámen
 rozhledna Bílá hora
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Zemanství
 Šostýn
 Lašské muzeum
 Husova lípa
 Ringhofferova vila
 vila Machů
Základní informace místa
ID místa: 4339
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama