První kostel zde stál již před rokem 1267. Nový barokní kostel byl vybudován v letech 1748 – 1752. Stavba se v téměř v nezměněné podobě dochovala do dnešních dnů. Barokní interiér prošel mnohými inovacemi.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech Svatých v Rožnově pod Radhoštěm
Pohled na kostel z prostoru bývalého hřbitova
© Pavel Vítek 06/2007
Rožnov pod Radhoštěm leží při úpatí Radhoště v údolí Rožnovské Bečvy a při úpatí Vsetínských vrchů. Nachází se 12 km východně od Valašského Meziříčí. Městem prochází silnice I/35 z Valašského Meziříčí do Žiliny. Končí zde také železniční trať č. 281 z Valašského Meziříčí. Kostel Všech Svatých se nachází v centru města, jihozápadně od náměstí. Kostel i s areálem bývalého hřbitova je chráněn státní památkovou péčí. Ve městě se nachází nejstarší skanzen v Česku, Valašské muzeum v přírodě.
Pavel Vítek, 4.7. 2007
popis

Barokní jednolodní stavba je dlouhá 35 metrů, široká 14 metrů a vysoká 15 metrů. Věž je vysoká 30 metrů. Generální oprava kostela začala roku 1957 a trvala několik let. V roce 1983 byla opravena střecha, pokryta měděným plechem a zdi byly opatřeny novou venkovní omítkou. I v současnosti kostel prochází rozsáhlými opravami. Kolem chrámu se dříve rozprostíral hřbitov. V polovině 19. století byl hřbitov rozšířen a v jeho kamenné ohradní zdi byly vybudovány secesní kapličky křížové cesty podle návrhu místního stavitele A. Bayera. V současnosti jsou v desolátním stavu, bez obrazů a většina je jich zazděná. V interiéru kostela nad oltářem jsou v medailonu tři andělé, zobrazující tři hlavní křesťanské ctnosti - víru, naději a lásku. V dalších kruhových medailonech jsou v prostoru kněžiště, presbyteria, podoby čtyř evangelistů. V kopuli je vyobrazena Poslední večeře Krista s apoštoly. První kostelní varhany…  číst dále

Pavel Vítek, 4.7. 2007

historie

První zmínka o Rožnově je z roku 1267. Na místě dnešního kostela stávala kostelní stavba již před rokem 1267, kdy bylo založeno městečko Rožnov. V písemných pramenech se zmiňuje zdejší fara v roce 1490. První popis kostela pochází až z roku 1672, kdy zde stál malý dřevěný kostel. Stálá duchovní správa byla v Rožnově zřízena v roce 1666. Nový, barokní, kostel byl vybudován v letech 1748 – 1752. Stavitel kostela není znám. Celá stavba se v téměř nezměněné podobě dochovala do dnešních dnů Barokní interiér byl pořízen před konsekrací stavby a prošel mnohými inovacemi.

Pavel Vítek, 4.7. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Rožnov pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Rožnov
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 Bystřička
 Klenov
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Kubartova kaple
 Prameny Zrzávky
 Jezero
 Čertův stůl
 Hodslavice
 mlýn Strážka
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 dům U apoštolů
 Greiffka
 radnice
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 Hodslavice
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Jarcová
 Muzeum sklářství
 Travertinová kaskáda
 Blato klaus – Mohyla
 zvonice
 Arnoltovice
 Panská vyhlídka
 Raškův kámen
 Jurův kámen
 Šostýn
 Národní sad
 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Šipka
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 Kamenárka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Váňův kámen
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 socha T.G.Masaryka
 Štramberk
 Katolický dům
 Zemanství
 Příluky
 kostel Všech svatých
 rozhledna Bílá hora
 Karlovské muzeum
 Čeladná
 kostel sv. Kateřiny
 Čertův mlýn
 Perná
 Požaha
 Pržno
 nová radnice
 stará radnice
 žilinský vodní jez
 Maštaliska
 Vsetín
 fojtství
 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 horský hotel Solárka
 Frýdlant
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rožnov pod Radhoštěm
Pivovarská 31
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel: 571 654 889
http://www.roznov.cz/down/faraweb/index.htm
fara.roznov@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5432
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama