První kostel zde stál již před rokem 1267. Nový barokní kostel byl vybudován v letech 1748 – 1752. Stavba se v téměř v nezměněné podobě dochovala do dnešních dnů. Barokní interiér prošel mnohými inovacemi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od Fassmannovy vily
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Rožnov pod Radhoštěm leží při úpatí Radhoště v údolí Rožnovské Bečvy a při úpatí Vsetínských vrchů. Nachází se 12 km východně od Valašského Meziříčí. Městem prochází silnice I/35 z Valašského Meziříčí do Žiliny. Končí zde také železniční trať č. 281 z Valašského Meziříčí. Kostel Všech Svatých se nachází v centru města, jihozápadně od náměstí. Kostel i s areálem bývalého hřbitova je chráněn státní památkovou péčí. Ve městě se nachází nejstarší skanzen v Česku, Valašské muzeum v přírodě.
Pavel Vítek, 4.7. 2007
popis

Barokní jednolodní stavba je dlouhá 35 metrů, široká 14 metrů a vysoká 15 metrů. Věž je vysoká 30 metrů. Generální oprava kostela začala roku 1957 a trvala několik let. V roce 1983 byla opravena střecha, pokryta měděným plechem a zdi byly opatřeny novou venkovní omítkou. I v současnosti kostel prochází rozsáhlými opravami. Kolem chrámu se dříve rozprostíral hřbitov. V polovině 19. století byl hřbitov rozšířen a v jeho kamenné ohradní zdi byly vybudovány secesní kapličky křížové cesty podle návrhu místního stavitele A. Bayera. V současnosti jsou v desolátním stavu, bez obrazů a většina je jich zazděná. V interiéru kostela nad oltářem jsou v medailonu tři andělé, zobrazující tři hlavní křesťanské ctnosti - víru, naději a lásku. V dalších kruhových medailonech jsou v prostoru kněžiště, presbyteria, podoby čtyř evangelistů. V kopuli je vyobrazena Poslední večeře Krista s apoštoly. První kostelní varhany…  číst dále

Pavel Vítek, 4.7. 2007

historie

První zmínka o Rožnově je z roku 1267. Na místě dnešního kostela stávala kostelní stavba již před rokem 1267, kdy bylo založeno městečko Rožnov. V písemných pramenech se zmiňuje zdejší fara v roce 1490. První popis kostela pochází až z roku 1672, kdy zde stál malý dřevěný kostel. Stálá duchovní správa byla v Rožnově zřízena v roce 1666. Nový, barokní, kostel byl vybudován v letech 1748 – 1752. Stavitel kostela není znám. Celá stavba se v téměř nezměněné podobě dochovala do dnešních dnů Barokní interiér byl pořízen před konsekrací stavby a prošel mnohými inovacemi.

Pavel Vítek, 4.7. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Rožnov pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Rožnov
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 Klenov
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 zvonice Soláň
 vrchol Soláň
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Kubartova kaple
 Prameny Zrzávky
 Jezero
 Čertův stůl
 Hodslavice
 mlýn Strážka
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 dům U apoštolů
 Greiffka
 radnice
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 Hodslavice
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Jarcová
 Muzeum sklářství
 Travertinová kaskáda
 Blato klaus – Mohyla
 zvonice
 Arnoltovice
 Panská vyhlídka
 Raškův kámen
 Jurův kámen
 Šostýn
 Národní sad
 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Šipka
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 Kamenárka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Váňův kámen
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 socha T.G.Masaryka
 Štramberk
 Katolický dům
 Zemanství
 Příluky
 kostel Všech svatých
 rozhledna Bílá hora
 Karlovské muzeum
 Čeladná
 kostel sv. Kateřiny
 Čertův mlýn
 Perná
 Požaha
 Pržno
 nová radnice
 stará radnice
 žilinský vodní jez
 Maštaliska
 Vsetín
 fojtství
 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 horský hotel Solárka
 Frýdlant
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rožnov pod Radhoštěm
Pivovarská 31
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel: 571 654 889
http://www.roznov.cz/down/faraweb/index.htm
fara.roznov@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5432
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama