Dřevěný toleranční kostel z r. 1783 sloužící dodnes svému účelu v původní podobě jakou protestantským kostelům určil patent císaře Josefa II. z r. 1781. V l. 1875–95 zde jako farář působil Jan Karafiát, autor Broučků.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na dřevěný Toleranční kostel ve Velké Lhotě
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Toleranční dřevěný kostel – nejvýznamnější a nejnavštěvovanější památka Velké Lhoty, malebné valašské obce rozložené na pahorcích mezi přehradou Bystřička a městem Valašské Meziříčí. Kostel je vzácný svou ryzí jednoduchostí, kterou musely splňovat první toleranční kostely, a jež si dodnes uchoval bez pozdějších stavebních zásahů. V letech 1875 až 1895 je farářem zdejšího tolerančního kostela Jan Karafiát – autor populárních Broučků, s jehož osobou je kostel i Velká Lhota neoddělitelně spjata. Kostel dodnes slouží svému původnímu účelu a je živou součástí obce.
Jan P. Štěpánek, 25.12. 2009
historie

Popis a historie kostela

Vznik známého Tolerančního kostela ve Velké Lhotě souvisí s osobou císaře Josefa II., který vydal roku 1781 tzv. Toleranční patent, jež povoluje a zrovnoprávňuje protestantská (evangelická) vyznání s vyznáním katolickým. Již následující rok 1782 byl na Velké (tehdy Hrubé) Lhotě ustanoven evangelický sbor, jehož první mše se konaly ve stodole Jiřího Fabiána. I přes tíživou situaci si zdejší evangelíci vystavěli dřevěný kostel. První bohoslužba se v novostavbě kostela konala roku 1783. Ten měl podobu větší dřevěné obdélné patrové stavby ze smrkových trámů s mansardovou střechou pokrytou šindelem. Ze dvou stran lemuje kostel tzv. sobota – krytá podsíň. Tak jako všechny toleranční kostely dané doby byl interiér i toho velkolhoteckého velmi skromný, bez soch, obrazů. Lavice byly soustředěny kolem oválného stolu a jediným výraznějším zdobením jsou švabachem psané citáty z Bible na černých tabulích a citát z Matoušova evangelia na stropě…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 25.12. 2009

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velká Lhota

Místa v okolí

 Bystřička
 Klenov
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 Jarcová
 Rožnov
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Pržno
 Prameny Zrzávky
 Příluky
 Hodslavice
 Vystrkov
 nová radnice
 stará radnice
 Maštaliska
 Branky
 Branky
 Vsetín
 Branky
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Choryně
 evangelický kostel
 Beessova kaple
 Perná
 Lešná
 Věruška
 Hodslavice
 kostel sv. Josefa
 Podolí
 Požaha
 Kladeruby
 Hustopeče nad Bečvou
 Hovězí
 Čertův mlýn
 Loučka
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Hustopeče nad Bečvou
 Kubartova kaple
 Muzeum sklářství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mlýn Strážka
 zvonice
Kontaktní informace
Tel: 737410093
Základní informace místa
ID místa: 8612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama