Dřevěný toleranční kostel z r. 1783 sloužící dodnes svému účelu v původní podobě jakou protestantským kostelům určil patent císaře Josefa II. z r. 1781. V l. 1875–95 zde jako farář působil Jan Karafiát, autor Broučků.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na dřevěný Toleranční kostel ve Velké Lhotě
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Toleranční dřevěný kostel – nejvýznamnější a nejnavštěvovanější památka Velké Lhoty, malebné valašské obce rozložené na pahorcích mezi přehradou Bystřička a městem Valašské Meziříčí. Kostel je vzácný svou ryzí jednoduchostí, kterou musely splňovat první toleranční kostely, a jež si dodnes uchoval bez pozdějších stavebních zásahů. V letech 1875 až 1895 je farářem zdejšího tolerančního kostela Jan Karafiát – autor populárních Broučků, s jehož osobou je kostel i Velká Lhota neoddělitelně spjata. Kostel dodnes slouží svému původnímu účelu a je živou součástí obce.
Jan P. Štěpánek, 25.12. 2009
historie

Popis a historie kostela

Vznik známého Tolerančního kostela ve Velké Lhotě souvisí s osobou císaře Josefa II., který vydal roku 1781 tzv. Toleranční patent, jež povoluje a zrovnoprávňuje protestantská (evangelická) vyznání s vyznáním katolickým. Již následující rok 1782 byl na Velké (tehdy Hrubé) Lhotě ustanoven evangelický sbor, jehož první mše se konaly ve stodole Jiřího Fabiána. I přes tíživou situaci si zdejší evangelíci vystavěli dřevěný kostel. První bohoslužba se v novostavbě kostela konala roku 1783. Ten měl podobu větší dřevěné obdélné patrové stavby ze smrkových trámů s mansardovou střechou pokrytou šindelem. Ze dvou stran lemuje kostel tzv. sobota – krytá podsíň. Tak jako všechny toleranční kostely dané doby byl interiér i toho velkolhoteckého velmi skromný, bez soch, obrazů. Lavice byly soustředěny kolem oválného stolu a jediným výraznějším zdobením jsou švabachem psané citáty z Bible na černých tabulích a citát z Matoušova evangelia na stropě…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 25.12. 2009

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velká Lhota

Místa v okolí

 Bystřička
 Klenov
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 Jarcová
 Rožnov
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 Pržno
 Prameny Zrzávky
 Příluky
 Hodslavice
 Vystrkov
 stará radnice
 nová radnice
 Branky
 Vsetín
 Branky
 Maštaliska
 Branky
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Choryně
 evangelický kostel
 Beessova kaple
 Perná
 Lešná
 Hodslavice
 kostel sv. Josefa
 Podolí
 Požaha
 Kladeruby
 Hustopeče nad Bečvou
 Hovězí
 Čertův mlýn
 větrný mlýn
 Loučka
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Hustopeče nad Bečvou
 Kubartova kaple
 Muzeum sklářství
 radnice
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 kostel sv. Martina
 mlýn Strážka
 zvonice
Kontaktní informace
Tel: 737410093
Základní informace místa
ID místa: 8612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama