hrad Klenov

Zámčisko, Havránka, Vreuntspergk, Freundsberg
Skalní hrad na vrcholu Klenov nad přehradou Bystřička. Na centrálním skalisku dochovány záseky pro ukotvení trámů. Lze jej snad ztotožnit s hradem Vreuntspergkem písemně doloženým r.1308. Hrad zanikl požárem na počátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
Ústřední skalisko od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Velmi nepatrné terénní náznaky bývalého skalního strážního hradu na vrcholu beskydského kopce Klenov, zvedajícím se strmě nad hlubokým údolím potoka Bystřice, na němž byla ve 20. století vybudována přehrada Bystřička. Klenov je tvořen skalnatým, k jihu stoupajícím vrcholovým hřebenem, jež na jihu vrcholí nejvýše položeným bodem Klenov (678 m.n.m), též lidově zvaným Zámčisko. Vrchol je tvořen souborem skal s ústřední dominantní skálou zvanou Havránka. Nejsnadnější cesta na hrad vede od hráze přehrady Bystřička, odkud vede až do sedla těsně pod vrcholem Klenova modrá turistická značka. Celkem je to trasa asi 2,5 km dlouhá.
Jan P. Štěpánek, 5.7. 2007
popis

Klenov - popis vrcholu a hrádku

Vrchol Klenova je tvořen výrazným skalnatým vrcholem s mohutnými skalními bloky, které vznikly puklinovým zvětráváním hřebenové lavice magurského flyše. V jeho nejvyšším bodě se nalézá největší a nejvýraznější skalní suk, nazývaný lidově „Havránka“. Toto skalisko o rozměrech cca 13 x 9 m s výškou asi 6 m tvořilo ústřední bod celého hradu. Na skále jsou stopy po umělých zásecích pro zakotvení konců trámů dřevěné konstrukce a také základové žlaby pro uložení spodního věnce srubové stavby. Tou byla pravděpodobně menší strážní věž, jež tvořila zároveň centrální objekt celého hradu. Podobné stopy po zakotvení trámů se nacházejí i na okolních skaliscích. Z toho lze usuzovat, že drobné srubové stavby se nacházely i v těsné blízkosti věže, při úpatí hlavní skály. Možnou menší strážnici lze předpokládat i na výraznějším skalisku na jihovýchodě, odkud šlo snadno kontrolovat přístupovou cestu v sedle mezi kopcem Klenov a vrcholkem Štípa…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa 1995, 5.7. 2007

historie

Písemně není hrad na Klenově nikterak přímo doložen. Oblasti Klenova se však týkají pravděpodobně dvě písemné zprávy, pocházející z konce 13. století a počátku století 14. První z nich je listina z roku 1297, kde je zaznamenáno, že jistý Protiva z Doubravice blíže neurčené statky, které získal od krále a ležící po obou březích řeky Bečvy („Beyc“) daroval templářskému mistru Ekkovi. Druhou zprávou a rozhodně zajímavější je druhá listina z roku 1308 v níž se píše, že Vok z Kravař potvrzuje, že přijal od mistra templářů Ekka do nájmu na 31 let následující statky: „oppidum Setteinz cum castro Vreuntspergk“ (tedy městečko Vsetín s hradem Freundsberkem). Vezmeme-li v úvahu, že „oppidum Setteinz“ můžeme snadno ztotožnit s dnešním městem Vsetínem, pak nelze ani vyloučit, že onen „castrum Vreuntspergk“ by mohl být identický s opevněným strážním hrádkem na vrcholu Klenova. Časově by této teorii odpovídaly i archeologické…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa 1995, 5.7. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Situační plánek lokality hradu na vrcholu Klenov, Srovnáním v terénu je možno prohlásit, že plánek vykazuje poměrně velké odchylky od reality. Především co se týká existence a situování menších skalních bloků kolem ústředního skaliska.
© J. Kohoutek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Bystřička
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 Jarcová
 Pržno
 Rožnov
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 nová radnice
 stará radnice
 Maštaliska
 radnice
 Vsetín
 Arnoltovice
 Krásno nad Bečvou
 Fassmannova vila
 evangelický kostel
 Hradišťko
 Jurkovičova rozhledna
 Branky
 Branky
 Branky
 Vystrkov
 Hovězí
 Příluky
 Prameny Zrzávky
 evangelický kostel
 Podolí
 Choryně
 evangelický kostel
 Hodslavice
 Hošťálková
 Beessova kaple
 staré fojtství
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Ondřeje
 Lešná
 Perná
 Hradiště
 Loučka
 Hodslavice
 Kladeruby
 Liptál
 Hustopeče nad Bečvou
 Muzeum sklářství
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5422
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama