Dřevěný kostel Panny Marie Sněžné založený vrchností r. 1754 na půdoryse řeckého kříže. Unikátní svou stavbou a trámovou konstrukcí. Velmi cenný interiér. Pravidelné poutě v první neděli po 5. srpnu.
Hlavní obrázek místa
Velkokarlovický kostel Panny Marie Sněžné
pohled od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 04/2007

Kostelík Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Nejvzácnější památkou malebné valašské obce Velké Karlovice uprostřed beskydských hvozdů je roubený kostelík zasvěcený Panně Marii Sněžné. Dalo by se říci, že patří mezi nejvzácnější roubené církevní objekty na celém Valašsku. Byl postaven vrchností v polovině 18. století na půdoryse řeckého kříže, což je poměrně atypické. Kostel je složen z celkem 24 úhlů. Další jeho zvláštností je velmi pečlivé zpracování trámů a dřeva celkově. Nad průsečíkem hřebenů střech, nad pomyslným středem kostela, se zvedá barokní dřevěná věžička. Kostel se nachází takřka ve středu historického jádra Velkých Karlovic, 200 m jihovýchodně od křižovatky silnic z Karolinky a Husitska-Solance (Soláně). Kostel sám se nachází na okraji ohrazeného areálu místního katolického hřbitova jehož součástí je i historická fara. Pro milovníky dřevěné lidové architektury jistě stojí za návštěvu i soubor dřevěných staveb a starého fojtství, které tvoří tzv. Karlovské muzeum v těsném sousedství hřbitova s kostelíkem.
Jan P. Štěpánek, 9.4. 2007
turistické

Nad dveřmi, při vstupu do kostela, stojí: "Léta páně 1754 dne 21. srpna rozweselil gsem se w těch wěcech, které gsou powěděny mně: do domu Páně pugdeme. Žalm 121".

turističtí průvodci regionem, 9.4. 2007

popis

Popis kostelíka

Kostel Panny Marie Sněžné byl založen důmyslně na půdoryse řeckého kříže s hlavní lodí orientovanou směr východ - západ. Celá stavba je vystavěna ze dřeva a proto byla ramena kříže postavena diagonálně. Uvádí se, že ve stavbě je celkem 24 úhlů. Linie křížících se hřebenů střech je vedena v jedné rovině. Nad průsečíkem hřebenů střech (středu kostela) byla vztyčena drobná barokní zvonicová věžička. Původně ve věžičce visely tyto zvony: větší s nápisem - "K poctě Boží a svatých jeho" a měl reliéf Blahoslavené Panny Marie sedící s Ježíškem na klíně a na protější straně s obrazem archanděla Michaela. Menší zvon měl nápis - "Ke cti Blahoslavené Panny Marie a svaté Barbory" s reliéfem stojící Panny Marie s Ježíškem v náručí a z druhé strany vypouklý obraz sv. Barbory, panny mučednice. Nyní zde visí menší zvon sv. Jiří, větší Blahoslavené Panny Marie, Pomocnice křesťanů. Interiéry kostela byly původně bez nátěru stejně jako…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců regionem, 9.4. 2007

historie

Historie velkokarlovického kostela

Jako jedna z mála staveb, zná dřevěný kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích přesné datum svého vzniku. Tím je rok 1754. Zakladatelem kostela byl hrabě František ze Žerotína. První mše svatá se v novém kostele konala 15. srpna 1754, poté byl 21. srpna kostel slavnostně požehnán valašskomeziříčským děkanem. Vždy v tento den se zde konala i pouť a to až do roku 1811. Poté byla přeložena na neděli, která připadne po 5. srpnu, což se děje dodnes. . Že při stavbě kostela sehrála důležitou roli vrchnost je zřejmé dodnes. Kostelík má důmyslné centrální barokní rozložení a poměrně velmi přesné technické zpracování materiálu (dřeva). Duchovní správa byla ve Velkých Karlovicích ustanovena roku 1755, kdy byl jmenován kaplan. Správně spadaly Velké Karlovice k farnosti rožnovské. V roce 1784 však byl kaplan již samostatný a roku 1843 povýšen na faráře.

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců regionem, 9.4. 2007

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velké Karlovice

Místa v okolí

 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 Muzeum sklářství
 Jezero
 kaple sv. Floriána
 Čarták
 kostel sv. Josefa
 Bedřichův klaus
 Lučovecký klauz
 Blato klaus – Mohyla
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 klaus Panský
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Čertův stůl
 hroby portášů
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Bílá
 Greiffka
 Jurkovičova rozhledna
 kříž na Hluchance
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Bedřicha
 evangelický kostel
 hrable Červík
 Hradišťko
 kaple Pod Spinou
 klauz Čurábka
 Rožnov
 kříž na Samčance
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 Šorštýn
 Baranská skála
 Pulčínské skály
 Pulčín
Kontaktní informace
Římsko-katolická farnost Velké Karlovice
č.p. 274
756 06
Tel: +420 571 454 290
fvkarlovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4040
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama