Původní dřevěný kostel postaven r. 1732. R. 1748 vyhořel, na jeho místě vystavěn zděný kostel. R. 1840 vystavěna zděná věž, která nahradila dřevěnou zachovanou z prvního kostela. Mozaiky na průčelí pocházejí z r. 1977, od akad. malíře L. Majera.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Josefa v Hutisku - Solanci
Pohled od jihovýchodu
© Pavel Vítek 08/2008
Hutisko - Solanec leží 7 km jihovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm. Obec vznikla sloučením obcí Hutisko a Solance roku 1960. Místní zajímavostí je jediný pomník Charlotty Garrigue-Masarykové, manželky prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, v České Republice. Pomník pochází z roku 1926 a najdeme ho v místní části Za Kopcem, 2,5 km jihozápadně od středu obce, směrem na místní část Zákopčí.
Pavel Vítek, 4.8. 2008
popis

Kostel sv. Josefa představuje pozdní venkovské baroko. Jednolodní stavba má délku 30 m, široký je 13 m a kostelní loď dosahuje výšky 9 m. Kostelní věž je vysoká 30 m. Hlavní oltář pochází z roku 1780. Na něm umístěné sochy sv. Josefa a sv. Cyrila a Metoděje, které ale pocházejí až z roku 1880. Mozaiky na průčelí kostela představují sv. Josefa a P. Ježíše Dobrého pastýře. Pocházejí z roku 1977 a jejich autor je akademický malíř Luděk Majer, místní rodák ze Solance. Kostelní zvony pocházející z 18. století byly zkonfiskovány za druhé svět. války. Zachráněn byl jen umíráček. Nové zvony byly na věž osazeny v roce1966.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 4.8. 2008

historie

Původní, ještě dřevěný kostel sv. Josefa byl v obci Hutisko postaven r. 1732. Ten však roku 1748 vyhořel a zachovala se z něj jenom dřevěná věž. Na místě původního kostela byl vystavěn nový, zděný kostel. Stará dřevěná věž byla začleněna do nového kostela. Až roku 1840 byla nahrazena zděnou věží. První velkou opravou prošel kostel r. 1975. V roce 1990 byl vystavěn nový kůr a instalovány nové varhany z Krnova. Generální oprava kostela proběhla roku 1993. Poslední opravy zdiva kostela proběhla v roce 2007.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 4.8. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 socha Radegasta
 Jezero
 Fassmannova vila
 Cyrilka
 Hradišťko
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Rožnov
 hroby portášů
 Čertův stůl
 židovský hřbitov
 Muzeum sklářství
 Greiffka
 Karlovské fojství
 kaple Pod Spinou
 Karlovské muzeum
 Leopoldova chata
 Lučovecký klauz
 Čeladná
 kaple sv. Floriána
 klaus Panský
 Bedřichův klaus
 Hubertova chata
 radnice
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 kostel sv. Martina
 Čarták
 roubený dům č.p. 5
 Klenov
 klauz Kyčerov
 Bystřička
 PR Bučací potok
 mlýn Strážka
 Kubartova kaple
 hrable Červík
 kříž na Hutích
 šance Řečice
 Šance
 evangelický kostel
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
 koryto potoka Mazák
 Prameny Zrzávky
 Hovězí
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Hodslavice
 Ondrášovy díry
 U Veličků
 vodopády Satiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hutisko
756 62 Hutisko - Solanec 443
Tel: 571 644 037
http://www.farnosthutisko.cz
josef.strbak@farnosthutisko.cz
Základní informace místa
ID místa: 6561
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama