Původní dřevěný kostel postaven r. 1732. R. 1748 vyhořel, na jeho místě vystavěn zděný kostel. R. 1840 vystavěna zděná věž, která nahradila dřevěnou zachovanou z prvního kostela. Mozaiky na průčelí pocházejí z r. 1977, od akad. malíře L. Majera.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Josefa v Hutisku - Solanci
Pohled od severovýchodu
© Pavel Vítek 08/2008
Hutisko - Solanec leží 7 km jihovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm. Obec vznikla sloučením obcí Hutisko a Solance roku 1960. Místní zajímavostí je jediný pomník Charlotty Garrigue-Masarykové, manželky prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, v České Republice. Pomník pochází z roku 1926 a najdeme ho v místní části Za Kopcem, 2,5 km jihozápadně od středu obce, směrem na místní část Zákopčí.
Pavel Vítek, 4.8. 2008
popis

Kostel sv. Josefa představuje pozdní venkovské baroko. Jednolodní stavba má délku 30 m, široký je 13 m a kostelní loď dosahuje výšky 9 m. Kostelní věž je vysoká 30 m. Hlavní oltář pochází z roku 1780. Na něm umístěné sochy sv. Josefa a sv. Cyrila a Metoděje, které ale pocházejí až z roku 1880. Mozaiky na průčelí kostela představují sv. Josefa a P. Ježíše Dobrého pastýře. Pocházejí z roku 1977 a jejich autor je akademický malíř Luděk Majer, místní rodák ze Solance. Kostelní zvony pocházející z 18. století byly zkonfiskovány za druhé svět. války. Zachráněn byl jen umíráček. Nové zvony byly na věž osazeny v roce1966.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 4.8. 2008

historie

Původní, ještě dřevěný kostel sv. Josefa byl v obci Hutisko postaven r. 1732. Ten však roku 1748 vyhořel a zachovala se z něj jenom dřevěná věž. Na místě původního kostela byl vystavěn nový, zděný kostel. Stará dřevěná věž byla začleněna do nového kostela. Až roku 1840 byla nahrazena zděnou věží. První velkou opravou prošel kostel r. 1975. V roce 1990 byl vystavěn nový kůr a instalovány nové varhany z Krnova. Generální oprava kostela proběhla roku 1993. Poslední opravy zdiva kostela proběhla v roce 2007.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 4.8. 2008

Komentáře

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 vrchol Soláň
 zvonice Soláň
 socha Radegasta
 Jezero
 Fassmannova vila
 Cyrilka
 Hradišťko
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Rožnov
 hroby portášů
 Čertův stůl
 židovský hřbitov
 Muzeum sklářství
 Greiffka
 Karlovské fojství
 kaple Pod Spinou
 Karlovské muzeum
 Leopoldova chata
 Lučovecký klauz
 Čeladná
 kaple sv. Floriána
 klaus Panský
 Bedřichův klaus
 Hubertova chata
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Čarták
 roubený dům č.p. 5
 Klenov
 klauz Kyčerov
 mlýn Strážka
 Kubartova kaple
 hrable Červík
 kříž na Hutích
 šance Řečice
 vodní nádrž Šance
 evangelický kostel
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
 koryto potoka Mazák
 Prameny Zrzávky
 Hovězí
 Hodslavice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Ondrášovy díry
 U Veličků
 vodopády Satiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hutisko
756 62 Hutisko - Solanec 443
Tel: 571 644 037
http://www.farnosthutisko.cz
josef.strbak@farnosthutisko.cz
Základní informace místa
ID místa: 6561
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama