Původní dřevěná kaplička z roku 1878 zbořena v roce 1946, nahrazena novější stavbou v lidovém stylu. Před vchodem od roku 1884 kamenný kříž z Čartáku.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2019
V nádherné krajině Valašska ve Velkých Karlovicích, v části Leskové, byla v roce 1878 postavena dřevěná kaplička. V roce 1884 byl ke kapličce přemístěn kamenný kříž s Kristem z nedalekého Čartáku. Bohužel v roce 1946 byla kaple zbourána. Na jejím místě však zdejší sbor hasičů vybudoval novou kapli. Ta se dnes nachází na soukromém pozemku, je oplocena a veřejnosti nepřístupna. Samotné Leskové nabízí turistické služby v několika hotelech a penzionech. V místě se nachází známé lyžařské středisko Razula. Z přírodních zajímavostí zde najdeme např. tůň Malá Hanzlůvka s výskytem obojživelníků či národní přírodní rezervaci Prales Razula.
Rozehnal Ivo - Zdroj informací -http://drevenekostely.tode.cz/kostely/vkarlovice.html, 14.10. 2019
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Velké Karlovice

Místa v okolí

 Čarták
 Bedřichův klaus
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Jezero
 Karlovské fojství
 kaple na Kmínku
 Lučovecký klauz
 Maxův klauz
 Muzeum sklářství
 kříž na Hluchance
 Bílá
 klaus Panský
 Blato klaus – Mohyla
 kostel sv. Bedřicha
 klauz Čurábka
 hrable Červík
 kostel sv. Josefa
 kříž na Samčance
 Šorštýn
 Baranská skála
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 klauz Kyčerov
 Čertův stůl
 Greiffka
 Hubertova chata
 Cyrilka
 socha Radegasta
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Leopoldova chata
 šance Řečice
 Hartisov
 Jurkovičova rozhledna
 zvonička
 Bílý Kříž
Základní informace místa
ID místa: 14462
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama