Valašské národní divadlo v Karolince vzniklo již v r. 1930, následně bylo odkoupeno C. Orságem. Po revoluci navráceno rodině. Slavnostní novodobé otevření proběhlo v březnu 2005.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2020
Budova Valašského národního divadla v Karolince se nachází na hlavní třídě s náměstím, na levém břehu Vsetínské Bečvy. Základní kámen divadla byl položen již v roce 1930. Stavba probíhala pomocí sbírek a staviteli byli místní dobrovolníci. Přes všechnu snahu bylo divadlo zadluženo, což nakonec vedlo k odkoupení stavby a jejího dokončení panem Cyrilem Orságem v roce 1944. Po válce bylo divadlo znárodněno, ale nadále sloužilo kultuře. Po roce 1989 Jan Orság požádal o navrácení rodině. Před uskutečněným převodem však zemřel, a tak divadlo nakonec připadlo jeho dceři Marii Chovanečkové. Slavnostní otevření proběhlo 13.3.2005, kterému předcházelo založení občanského sdružení divadla 11.5.2004. Novodobou historii otevřel Soubor valašských písní a tanců Jasénka ze Vsetína se svou cimbálovou muzikou. Divadlo slouží zdejšímu kraji a zajímavostí je ...
Rozehnal Ivo - zdroj web vanadi.net, 12.10. 2020
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Karolinka

  Místa v okolí

   Muzeum sklářství
   Karlovské fojství
   židovský hřbitov
   Karlovské muzeum
   Jezero
   kaple sv. Floriána
   kostel sv. Josefa
   hroby portášů
   evangelický kostel
   Čarták
   Bedřichův klaus
   kaple Pod Spinou
   Jurkovičova rozhledna
   Lučovecký klauz
   kostel Všech svatých
   Fassmannova vila
   Blato klaus – Mohyla
   Hovězí
   Rožnov
   Hradišťko
   socha Radegasta
   Cyrilka
   klaus Panský
   Čertův stůl
   Maxův klauz
   Klenov
   Pulčín
   Pulčínské skály
   Bílá
   hrable Červík
   kříž na Samčance
   kostel sv. Jindřicha
   kříž na Hutích
   Čertovy skály
  Kontaktní informace
  VALAŠSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO
  U Hřiště 142
  756 05 Karolinka
  Tel: 604 729 914
  http://www.vanadi.net/
  divadlo.karolinka@centrum.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 15295
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 12.10.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama