Dvůr Hradisko je písemně připomenut v roce 1643 za Žerotínů. Jedna z budov dvora sloužící pro jeho správu byla nazývaná zámkem. V roce 1815 se stal vlastníkem panství rod Kinských. Po roce 1910 odkoupilo statek Vítkovické horní a hutní těžířstvo a vlastnilo jej až do roku 1948, kdy přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Hlaní nádvorní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 05/2020
V roce 1548 Jan z Pernštejna postoupil obec Vilému staršímu ze Žerotína a od té doby bylo panství Valašské Meziříčí-Krásno-Rožnov v majetku rodu Žerotínů a to až do roku 1815, kdy se vlastníkem stal rod Kinských. Celou tu dobu byl hlavním rezidenčním místem panství zámek ve Valašském Meziříčí. Přesto se v Rožnově vybudoval dvůr plnící hospodářské funkce. Písemně je doložen v roce 1643. Správní budovou se stal objekt v severní části dvora nazývaný zámkem. Ten byl v roce 1899 upraven pod vlivem secese. V roce 1910 odkoupilo statek Vítkovické horní a důlní těžířstvo a vlastnilo jej až do roku 1948, kdy přešel do majetku státu. Celou dobu až do roku 1990 sloužil rožnovské zemědělské škole jako školní statek. Vlastní zámek od 70. let sloužil jen jako ubytovna žáků a byty zaměstnanců statku, nikoliv pro správu statku. Ta byla umístěna v přízemní přistavěné vedlejší budově. Po roce 1990 přešel celý areál do soukromých rukou. V přizemní budově je hotel pro agroturistiku, v zámku v přízemí v klenbové místnosti je malá restaurace, která ale není běžně otevřena. Celý areál je zaměřen na jezdeckou činnost.
29.5. 2020
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Rožnov pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Rožnov
 Fassmannova vila
 Hradišťko
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 kostel sv. Josefa
 Bystřička
 Klenov
 socha Radegasta
 dům U apoštolů
 radnice
 Cyrilka
 Prameny Zrzávky
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 Zvonička Pustevny
 Hodslavice
 Mořské oko
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Jarcová
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 Arnoltovice
 kostel sv. Martina
 Kubartova kaple
 Hodslavice
 Jezero
 mlýn Strážka
 Čertův stůl
 Příluky
 Muzeum sklářství
 Greiffka
 Panská vyhlídka
 Pržno
 Jurův kámen
 Národní sad
 Travertinová kaskáda
 roubený dům č.p. 5
 Raškův kámen
 Šipka
 Karlovské fojství
 Leopoldova chata
 Perná
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Šostýn
 židovský hřbitov
 Maštaliska
 zvonice
 Husova lípa
 Čertův mlýn
 Požaha
 Beessova kaple
 Lešná
 Karlovské muzeum
 žilinský vodní jez
 Arenda
 evangelický kostel
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 horský hotel Solárka
Základní informace místa
ID místa: 14923
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama