Bývalá vodní nádrž pro zadržování vody k plavení dříví pro čeladenské a frýdlantské železárny. Založena na počátku 19. století. Hráz, vystavěná v nejužším místě soutěsky, je protržená a klaus tak skoro bez vody.
Hlavní obrázek místa
pohled na návodní stranu protržené hráze klausu
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Neudržovaná a pomalu zanikající historická vodní nádrž na potoce Mohyla, pravostranném přítoku Magurky, jež se vlévá na Podolánkách do říčky Čeladenky. V minulosti nádrž (klaus) sloužila pro zachycení vody, kterou se následně využívalo na jaře při plavení palivového dříví z hor do arcibiskupských železáren na Čeladné a ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nad pozůstatky se zvedá kopec Blato (938 m), podle kterého dostala nádrž svůj název. Nejsnadnější přístup ke klausu je od Podolánek (osady obce Čeladné v zadní části úzkého údolí říčky Čeladenky), odkud vede na rozcestí „Podolánky – škola“ po zprvu zpevněné lesní cestě žlutá turistická značka na Bařiny, Martiňák a dále na Pustevny po účelové asfaltové lesní cestě pěšky nebo na kole po zelené turistické značce (cca 2,4 km), která spojuje Mezivodí s Podolánkami (část Čeladné). Přibližně po této vzdálenosti odbočuje z cesty doprava podél potoka lesní komunikace, která po pár stech metrech vyúsťuje na odlesněnou plochu s klausem. Přibližně 1 km nad soutokem potoků Mohylník a Magurka lze pod cestou rozeznat zabahněné zbytky klausu.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2011
historie

Historie a popis Blato klausu

Klaus byl založen v úzkém, ale táhlém rozšíření údolí potoka Mohylník. Hráz byla založena v úzkém zahrdlení údolí a tak její délka dosahuje max. 9 m (šířka max. 7 m). Sestavena je na vzdušné straně přitesaných a na spáru kladených pískovců. Současná nádrž je bez vody, se silně zabahněným dnem. Pouze u hráze se nachází zbytky vody. Tento stav je způsoben protržením hráze při pravém břehu. Zachovalo se torzo původního přelivu o šířce kolem 4 m. Současná výška hráze je 2–2,5 m. Původně nádrž zadržovala až 6500 m3 vody a její délka byla přes 250 m. Dobu založení klausu lze pouze odhadovat. Určitě mohl existovat již kolem roku 1815, za nájemce frýdlantských železáren Jana Václava Homolice. Prokazatelně se na říčce Čeladence provádělo splavování dřeva v roce 1840.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Čeladná

Místa v okolí

 Čertův stůl
 klaus Panský
 Greiffka
 Lučovecký klauz
 Hubertova chata
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 klauz Kyčerov
 Čeladná
 socha Radegasta
 Bedřichův klaus
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kříž na Hutích
 šance Řečice
 kostel sv. Jindřicha
 vodní nádrž Šance
 Čarták
 kostel sv. Josefa
 Jezero
 Bílá
 kostel sv. Bedřicha
 vrchol Soláň
 koryto potoka Mazák
 Maxův klauz
 zvonice Soláň
 kaple sv. Floriána
 Šorštýn
 Hamerská kaple
 Čurabský klauz
 ostravický hamr č. I
 kaple na Kmínku
 židovský hřbitov
 Baranská skála
 roubený dům č.p. 5
 Karlovské muzeum
 kříž na Hluchance
 Gabrielina chata
 Ondrášovy díry
 Karlovské fojství
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Jurkovičova rozhledna
 U Veličků
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Hartisov
 kostel sv. Martina
 horský hotel Solárka
 vodopády Satiny
 Muzeum sklářství
 Alsternova vila
 Hradišťko
 Harcovský most
 kostel Všech svatých
 Frýdlant
 Nová Ves
 Fassmannova vila
 zvonice
 radnice
 šance na Obidové
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 mlýn Strážka
 fojtství
 Travertinová kaskáda
 Mohelnický vodopád
 Kubartova kaple
 kostel Všech svatých
 Travné, Travný
 klauz Vlaské
 Raškův kámen
 Šostýn
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Morávka
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Zemanství
 Váňův kámen
 zvonička u Polků
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
Základní informace místa
ID místa: 10412
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama