Bývalá vodní nádrž pro zadržování vody k plavení dříví pro čeladenské a frýdlantské železárny. Založena na počátku 19. století. Hráz, vystavěná v nejužším místě soutěsky, je protržená a klaus tak skoro bez vody.
Hlavní obrázek místa
pohled na návodní stranu protržené hráze klausu
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Neudržovaná a pomalu zanikající historická vodní nádrž na potoce Mohyla, pravostranném přítoku Magurky, jež se vlévá na Podolánkách do říčky Čeladenky. V minulosti nádrž (klaus) sloužila pro zachycení vody, kterou se následně využívalo na jaře při plavení palivového dříví z hor do arcibiskupských železáren na Čeladné a ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nad pozůstatky se zvedá kopec Blato (938 m), podle kterého dostala nádrž svůj název. Nejsnadnější přístup ke klausu je od Podolánek (osady obce Čeladné v zadní části úzkého údolí říčky Čeladenky), odkud vede na rozcestí „Podolánky – škola“ po zprvu zpevněné lesní cestě žlutá turistická značka na Bařiny, Martiňák a dále na Pustevny po účelové asfaltové lesní cestě pěšky nebo na kole po zelené turistické značce (cca 2,4 km), která spojuje Mezivodí s Podolánkami (část Čeladné). Přibližně po této vzdálenosti odbočuje z cesty doprava podél potoka lesní komunikace, která po pár stech metrech vyúsťuje na odlesněnou plochu s klausem. Přibližně 1 km nad soutokem potoků Mohylník a Magurka lze pod cestou rozeznat zabahněné zbytky klausu.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2011
historie

Historie a popis Blato klausu

Klaus byl založen v úzkém, ale táhlém rozšíření údolí potoka Mohylník. Hráz byla založena v úzkém zahrdlení údolí a tak její délka dosahuje max. 9 m (šířka max. 7 m). Sestavena je na vzdušné straně přitesaných a na spáru kladených pískovců. Současná nádrž je bez vody, se silně zabahněným dnem. Pouze u hráze se nachází zbytky vody. Tento stav je způsoben protržením hráze při pravém břehu. Zachovalo se torzo původního přelivu o šířce kolem 4 m. Současná výška hráze je 2–2,5 m. Původně nádrž zadržovala až 6500 m3 vody a její délka byla přes 250 m. Dobu založení klausu lze pouze odhadovat. Určitě mohl existovat již kolem roku 1815, za nájemce frýdlantských železáren Jana Václava Homolice. Prokazatelně se na říčce Čeladence provádělo splavování dřeva v roce 1840.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Čeladná

Místa v okolí

 Čertův stůl
 klaus Panský
 Greiffka
 Lučovecký klauz
 Hubertova chata
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 klauz Kyčerov
 Čeladná
 socha Radegasta
 Bedřichův klaus
 PR Bučací potok
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 kříž na Hutích
 šance Řečice
 kostel sv. Jindřicha
 Šance
 Čarták
 kostel sv. Josefa
 Jezero
 Bílá
 kostel sv. Bedřicha
 koryto potoka Mazák
 Maxův klauz
 kaple sv. Floriána
 Šorštýn
 Hamerská kaple
 klauz Čurábka
 ostravický hamr č. I
 kaple na Kmínku
 židovský hřbitov
 Baranská skála
 roubený dům č.p. 5
 jedle v Řečici
 Karlovské muzeum
 kříž na Hluchance
 Gabrielina chata
 Ondrášovy díry
 Karlovské fojství
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Jurkovičova rozhledna
 U Veličků
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Hartisov
 kostel sv. Martina
 vodopády Satiny
 horský hotel Solárka
 Muzeum sklářství
 Alsternova vila
 Hradišťko
 Harcovský most
 kostel Všech svatých
 Frýdlant
 Nová Ves
 Fassmannova vila
 zvonice
 radnice
 šance na Obidové
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 mlýn Strážka
 fojtství
 Travertinová kaskáda
 Kubartova kaple
 kostel Všech svatých
 Travné, Travný
 Raškův kámen
 Šostýn
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Morávka
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Zemanství
 Váňův kámen
 zvonička u Polků
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
Základní informace místa
ID místa: 10412
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama