Původně gotický kostel z 1. pol. 14. století (nejstarší záznam v pamětní knize fary k r. 1345). Upraven barokně a přistavěna průčelní věž (1719 -20 - arch. Pavel Ignác Bayer). V r. 1897 rozšířen a restaurován, pak ještě počátkem 21. stol. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od SZ, vlevo barokní fara
© Marcela Váňová 11/2020
Nákří je obec ležící v okrese České Budějovice severozápadním směrem 22 km od Českých Budějovic. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1357. Rybník Velké Nákří a ostrůvky na něm jsou významným útočištěm hus velkých a jiného ptactva. Zde jako na jediném místě v Česku pravidelně hnízdí několik párů vzácného kolpíka bílého.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 21.7. 2020
historie

Kostel sv. Petra a Pavla je poprvé připomínán jako farní k r. 1345 (pamětní kniha fary), později byl filiálním kostelem k Zahájí, od r. 1773 zde byla expozitura a v r. 1813 byla obnovena farnost, která trvá dodnes. Farní kostel stojí, obklopen nevelkým hřbitovem s ohradní zdí, v centru jihovýchodní části obce a konají se v něm pravidelné bohoslužby. V jádru je to gotický jednolodní kostel z 1. poloviny 14. století (možná i z konce století 13.), s pravoúhlým presbytářem (křížová klenba s kamennými žebry) a sakristií v jeho ose. Trojboce uzavřená kaple je při severní straně lodi. K západnímu průčelí je představěna hranolová věž. Úpravy byly provedeny v 15. století (portál na severní straně lodi), v letech 1719- 20 (celková oprava a stavba věže podle projektu architekta P. I. Bayera ve službách knížat ze Schwarzenbergu), v r. 1774 přestavba věže, restaurován a rozšířen v r. 1897…  číst dále

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Památkový katalogNPÚ,Jaroslav Špiroch, 24.7. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nákří

Místa v okolí

 kaple Svaté Rodiny
 boží muka
 Libív
 kostel sv. Dismase
 Kubatův pomník
 Dříteň
 boží muka
 boží muka
 výklenková kaple
 kaple
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 kříž
 výklenková kaple
 kostel Panny Marie
 kaple
 Radomilice
 roubená stodola
 Chvalešovice
 Sedlec
 kostel sv. Václava
 Chvalešovice
 kaple sv. Rozálie
 Býšov
 kostel sv. Vavřince
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Poděhusy
 Suchá
 Karlův hrádek
 Rábín
 Baba
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Mikuláše
 Libějovice
 Litoradlice
 kaple sv. Josefa
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Lomec
 kaple Panny Marie
 Libějovice
 Hradiště u Malovic
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Hluboká nad Vltavou
 kamenný kříž
 venkovská usedlost
 boží muka
 výklenková kaple
 Vodňany
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 synagoga
 archeopark Netolice
 kaple sv. Floriána
 Vildštejn
 Jánský most
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 Hněvkovice
 Protivín
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 zvonička
 Machovice
 Vysoký Kamýk
 nová solnice
 Staré Machovice
 Neznašov
 železný most
 Kratochvíle
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 hrobka Berchtoldů
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Houžná
 boží muka
 Semenec
 návesní kaple
 Újezdec
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 historická kovárna
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Havla
 Doubíčko
 Myšenec
 kostel sv. Linharta
 Orty
 Branovice
 Branovice
 Kdanský dvůr
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Klokočín
 Žimutice
 boží muka
 Tálínský rybník
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Vojtěcha
 Božovice
 kaple
 panský dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Rudolfov
 Březnice
Základní informace místa
ID místa: 15002
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama