Původně gotický kostel (připomínán 1360) důkladně přestavěn barokně v letech 1754–58 (J. J. Fortini), poté vybaven jednotným rokokovým vnitřním zařízením. Dominanta obce i širokého okolí, obklopena funkčním hřbitovem, u jehož brány socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. Nedávno opraven.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 04/2011
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Kostel Narození Panny Marie v Chrobolech

Původně gotický kostel se jako farní připomíná poprvé roku 1360. Důkladnou barokní přestavbou prošel v letech 1754–58 (schwarzenberský stavitel Josef Fortini), poté vybaven jednotným vnitřním zařízením ve stylu zlidovělého rokoka. Dominanta obce i širokého okolí je obklopena funkčním hřbitovem, u jehož brány stojí socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. Nedávno byl opraven.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 25.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 38 Politický okres Prachatický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Chroboly

Místa v okolí

 kaple
 Libín
 kostel sv. Anny
 panský dům
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 Kuglvajt
 Vitějovice
 Hus
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 Knížecí stolec
 Budkov
 Drslavice
 Kratochvíle
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 kašna
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Dominika
 domy alpského typu
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 boží muka
 Chocholatá Lhota
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Anny
 Chvalšiny - MPZ
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Poděhusy
 Červený Dvůr
 Rábín
 Královácký kámen
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chroboly
Děkanská 31
383 01 Prachatice
Tel: 773 664 412
josef.slacik@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 9951
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama