Patrně středověké a raně novověké drobné sídlo (dvorec či tvrz). První zmínka je až z r. 1484 (Rynart Pakosta z Libívě). Místo, kde stála, není známo. Hypoteticky lze jen uvažovat o rozlehlé usedlosti č. p. 2, která je zcela přestavěna. Soukromý majetek - nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
pravděpodobné místo dvorce či tvrze
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Libív je malá osada v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Je součástí obce Dříteň a je od ní vzdálená jihovýchodně cca 1,5 km. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1484. Mimo to najdeme zde i boží muka z 2. poloviny 19. století (viz samostatné heslo) a malou dřevěnou zvoničku, která byla místo rozpadlé obnovena v r. 2002.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 7.11. 2020
historie

Nejstarší historie je doložena jen velmi torzovitými prameny. Patrně tu bývalo již ve středověku drobné panské sídlo, z něhož pocházel Rynart Pakosta z Libívě, doložený v letech 1484-1485 jako purkrabí na hradě Hluboká - Fronburg (Hluboká nad Vltavou). Ten figuruje ještě v soupisech z let 1517 a 1534. Ve 2. polovině 16. století tady patrně sídlili někteří příslušníci rodu Boubínských z Újezda; snad k nim patřil i rytíř Petr Boubínský, který kupoval ryby ze Zlivského rybníka. V letech 1596-1597 bylo "paní Boubínský na Libív" z cihelny hlubockého panství v nedalekém Zahájí prodáno 500 cihel. Jestliže zde Boubínští skutečně trvale sídlili, žili nejspíše v některé ze zdejších hospodářských usedlostí (panském dvorci). Jen hypoteticky lze uvažovat o rozsáhlé usedlosti č. p. 2, zaujímající severozápadní část obce.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 9.11. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Libív

Místa v okolí

 boží muka
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Býšov
 kaple sv. Rozálie
 Chvalešovice
 boží muka
 Vysoký hrádek
 Kubatův pomník
 Chvalešovice
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Karlův hrádek
 Sedlec
 Hněvkovice
 kostel sv. Vavřince
 nová solnice
 železný most
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 Neznašov
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Víta
 hrobka Berchtoldů
 Hluboká nad Vltavou
 dvůr Vondrov
 Semenec
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Vysoký Kamýk
 Suchá
 Dolní Kněžeklady
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Poděhusy
 Branovice
 Branovice
 Protivín
 Rábín
 Libějovice
 Libějovice
 Vodňany
 synagoga
 Lomec
 Žimutice
 Jánský most
 kostel sv. Martina
 Vildštejn
 Žimutice
 městské opevnění
 Radonice
 kostel sv. Martina
 hřbitov
 sousoší Kalvarie
 Bzí
 Machovice
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Staré Machovice
 boží muka
 Orty
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Houžná
 Kratochvíle
 Tálínský rybník
 Klokočín
 boží muka
 Březnice
 boží muka
 katovna u Nymburských
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 15345
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama