Regionální muzeum připomíná nelehkou práci a zašlou slávu voroplavby. Spolek Vltavan v Purkarci (spolek plavců vorařů a pobřežních) byl založen v r. 1902. Jím založené muzeum od r. 1977 sídlilo v domku paní Šlechtové a nyní je od r. 1995 zde. Přístupné v návštěvních hodinách (i mimo na tel.).
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2020
Purkarec je vesnice ležící 8 km severně od Hluboké nad Vltavou a 10 km jižně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka je z r. 1352; je však pravděpodobné, že sídlo existovalo již dříve (podle popisu osídlení Karlova hrádku - viz samostatné heslo - v historických listinách). Je zde mimo síň ještě kostel sv. Jiří, pomník purkareckých plavců a v okolí poutní kaple sv. Rozálie na Rachačkách, hrádek Karla IV. "Karlshaus", dvě kapličky směrem na Jeznici a mohylníky. Přes Purkarec vede silnice č. 12221 a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické stezky. Je zde i přívoz a přístaviště pro osobní lodní dopravu a malá plavidla.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020
historie

Spolek vzájemně se podporujících plavců rybářů a pobřežních "Vltavan" v Purkarci byl založen v r. 1902. Před 2. světovou válkou byl protektorem spolku kníže Jan Adolf Schwarzenberg a jeho manželka Ida kmotrou praporu spolku. Po nástupu komunistů k moci byl spolek zrušen v r. 1953 a posléze byl s pomocí přátel stejného spolku v Davli začleněn do jeho závodního klubu pod názvem Závodní klub Vltavan v Purkarci. Po různých dalších změnách pak působil od 1.7.1979 do 19.2.1991 jako Kulturní kroužek Vltavan při JZD Vltavan Olešník. Spolek Vltavan Purkarec se po dlouhých letech v r. 1991 zařadil mezi svobodné samostatné spolky. V jubilejním roce 1972 byl svépomocí vybudován památník "Všem voroplavcům z Purkarce a okolí". V r. 1977 byla k 75. výročí založení spolku založena Síň tradic jihočeské voroplavby též svépomocí v konfiskovaném domku paní Marie Šlechtové. V tomto domku byla expozice až do r. 1993,…  číst dále

Webb Spolek, 15.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Karlův hrádek
 kaple sv. Rozálie
 Býšov
 Hradec u Dobřejovic
 Libív
 Radonice
 boží muka
 boží muka
 Hněvkovice
 Vysoký hrádek
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Dolní Kněžeklady
 Hluboká nad Vltavou
 Bzí
 ZOO Ohrada
 Žimutice
 Ohrada
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 dvůr Vondrov
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Branovice
 Branovice
 Dolní Bukovsko
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 dům U Zlaté lodi
 děkanství
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 železný most
 kostel sv. Štěpána
 dům U Zlatého slunce
 radnice
 dům U Modré hvězdy
 kašna
 Orty
 kostel sv. Víta
 Lannův kříž
 Chvalešovice
 Semenec
 Chvalešovice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Suchá
 Vildštejn
 Sedlec
 Libníč
 kamenná boží muka
 Houžná
 boží muka
 Březnice
 Zálší
 Machovice
 Újezdec
 boží muka
 Staré Machovice
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Vysoký Kamýk
 Lustenek
 kostel sv. Václava
 hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14989
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama