Regionální muzeum připomíná nelehkou práci a zašlou slávu voroplavby. Spolek Vltavan v Purkarci (spolek plavců vorařů a pobřežních) byl založen v r. 1902. Jím založené muzeum od r. 1977 sídlilo v domku paní Šlechtové a nyní je od r. 1995 zde. Přístupné v návštěvních hodinách (i mimo na tel.).
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2020
Purkarec je vesnice ležící 8 km severně od Hluboké nad Vltavou a 10 km jižně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka je z r. 1352; je však pravděpodobné, že sídlo existovalo již dříve (podle popisu osídlení Karlova hrádku - viz samostatné heslo - v historických listinách). Je zde mimo síň ještě kostel sv. Jiří, pomník purkareckých plavců a v okolí poutní kaple sv. Rozálie na Rachačkách, hrádek Karla IV. "Karlshaus", dvě kapličky směrem na Jeznici a mohylníky. Přes Purkarec vede silnice č. 12221 a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické stezky. Je zde i přívoz a přístaviště pro osobní lodní dopravu a malá plavidla.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020
historie

Spolek vzájemně se podporujících plavců rybářů a pobřežních "Vltavan" v Purkarci byl založen v r. 1902. Před 2. světovou válkou byl protektorem spolku kníže Jan Adolf Schwarzenberg a jeho manželka Ida kmotrou praporu spolku. Po nástupu komunistů k moci byl spolek zrušen v r. 1953 a posléze byl s pomocí přátel stejného spolku v Davli začleněn do jeho závodního klubu pod názvem Závodní klub Vltavan v Purkarci. Po různých dalších změnách pak působil od 1.7.1979 do 19.2.1991 jako Kulturní kroužek Vltavan při JZD Vltavan Olešník. Spolek Vltavan Purkarec se po dlouhých letech v r. 1991 zařadil mezi svobodné samostatné spolky. V jubilejním roce 1972 byl svépomocí vybudován památník "Všem voroplavcům z Purkarce a okolí". V r. 1977 byla k 75. výročí založení spolku založena Síň tradic jihočeské voroplavby též svépomocí v konfiskovaném domku paní Marie Šlechtové. V tomto domku byla expozice až do r. 1993,…  číst dále

Webb Spolek, 15.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14989
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama