Regionální muzeum připomíná nelehkou práci a zašlou slávu voroplavby. Spolek Vltavan v Purkarci (spolek plavců vorařů a pobřežních) byl založen v r. 1902. Jím založené muzeum od r. 1977 sídlilo v domku paní Šlechtové a nyní je od r. 1995 zde. Přístupné v návštěvních hodinách (i mimo na tel.).
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2020
Purkarec je vesnice ležící 8 km severně od Hluboké nad Vltavou a 10 km jižně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka je z r. 1352; je však pravděpodobné, že sídlo existovalo již dříve (podle popisu osídlení Karlova hrádku - viz samostatné heslo - v historických listinách). Je zde mimo síň ještě kostel sv. Jiří, pomník purkareckých plavců a v okolí poutní kaple sv. Rozálie na Rachačkách, hrádek Karla IV. "Karlshaus", dvě kapličky směrem na Jeznici a mohylníky. Přes Purkarec vede silnice č. 12221 a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické stezky. Je zde i přívoz a přístaviště pro osobní lodní dopravu a malá plavidla.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020
historie

Spolek vzájemně se podporujících plavců rybářů a pobřežních "Vltavan" v Purkarci byl založen v r. 1902. Před 2. světovou válkou byl protektorem spolku kníže Jan Adolf Schwarzenberg a jeho manželka Ida kmotrou praporu spolku. Po nástupu komunistů k moci byl spolek zrušen v r. 1953 a posléze byl s pomocí přátel stejného spolku v Davli začleněn do jeho závodního klubu pod názvem Závodní klub Vltavan v Purkarci. Po různých dalších změnách pak působil od 1.7.1979 do 19.2.1991 jako Kulturní kroužek Vltavan při JZD Vltavan Olešník. Spolek Vltavan Purkarec se po dlouhých letech v r. 1991 zařadil mezi svobodné samostatné spolky. V jubilejním roce 1972 byl svépomocí vybudován památník "Všem voroplavcům z Purkarce a okolí". V r. 1977 byla k 75. výročí založení spolku založena Síň tradic jihočeské voroplavby též svépomocí v konfiskovaném domku paní Marie Šlechtové. V tomto domku byla expozice až do r. 1993,…  číst dále

Webb Spolek, 15.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Karlův hrádek
 kaple sv. Rozálie
 Litoradlice
 Býšov
 Hradec u Dobřejovic
 Libív
 Radonice
 boží muka
 boží muka
 Hněvkovice
 Vysoký hrádek
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Dolní Kněžeklady
 Hluboká nad Vltavou
 Bzí
 ZOO Ohrada
 Žimutice
 Ohrada
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 dvůr Vondrov
 Kubatův pomník
 Švamberk
 Branovice
 Branovice
 Dolní Bukovsko
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 dům U Zlaté lodi
 děkanství
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 železný most
 kostel sv. Štěpána
 dům U Zlatého slunce
 radnice
 dům U Modré hvězdy
 kašna
 Orty
 kostel sv. Víta
 Lannův kříž
 Chvalešovice
 Semenec
 Chvalešovice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Suchá
 Vildštejn
 Sedlec
 Libníč
 kamenná boží muka
 Houžná
 boží muka
 Březnice
 Zálší
 Machovice
 Újezdec
 boží muka
 Staré Machovice
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Vysoký Kamýk
 Lustenek
 kostel sv. Václava
 hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14989
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama