Novoklasicistní vysoká obdélná zděná stavba, v průčelí s mohutným půlkruhovým výklenkem (nikou) s profilovaným štukovým rámem, uzavřeným kovanou mříží; v něm socha sv. Václava. Datována do roku 1874 (v obdélném vpadlém poli pod nikou). Umístěna u cesty na rohu zahrady secesní fary na konci osady.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2022
Osada Bílá Hůrka, část obce Dříteň na katastrálním území Malešice, se nachází nad Bělohůrským rybníkem cca 3 km severozápadně od Dřítně. V minulosti se také jmenovala Velká Hůrka (lat. Horka Maior). První písemná zmínka je z roku 1352. Ves zanikla v 16. století, byla však obnovena po třicetileté válce. Malá osada má z pamětihodností kromě zmíněné výklenkové kaple ještě jednu, stavebně obdobnou z roku 1874 směrem na Záblatí, zajímavý areál hřbitovního kostela sv. Štěpána s vedle stojící čtyřpatrovou zvonicí, pseudogotickou výklenkovou kapličkou Panny Marie Lurdské z roku 1891 a secesní farou. Za osadou u odbočky na Malešice stojí kříž. Prochází jí cyklotrasa č. 1101.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 22.7. 2022
popis

Novoklasicistní výklenková kaple sv. Václava stojí u cesty na konci osady směrem na Malešice, na rohu zahrady secesní fary. Je to obdélná vysoká zděná stavba, stojící na podestě; v jejím vpadlém obdélném poli datace 1874. Na ní na jednoduché římse je umístěna vlastní kaple s mohutným a hlubokým půlkruhovým výklenkem (nikou) s profilovaným štukovým rámem, uzavřeným kovanou železnou mříží; ve výklenku je umístěna socha sv. Václava v podživotní velikosti. Na korunní profilované římse je ve vrcholu nadstřešní zdobné zdivo štítu kryté prejzy (zděný nástavec se stříškou). Stavebně obdobná (pouze rozdíl v uzavření niky) a postavená ve stejném roce je výklenková kaplička na opačném konci osady směrem na Záblatí (viz samostatné heslo).

Jaroslav Špiroch., 22.7. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Malešice

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 boží muka
 Chvalešovice
 kaple
 Chvalešovice
 výklenková kaple
 kaple
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 boží muka
 boží muka
 kostel Panny Marie
 Libív
 Radomilice
 roubená stodola
 kaple Svaté Rodiny
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký hrádek
 Býšov
 Kubatův pomník
 židovský hřbitov
 Protivín
 boží muka
 boží muka
 Vysoký Kamýk
 kaple sv. Rozálie
 Vodňany
 Sedlec
 synagoga
 Jánský most
 Libějovice
 městské opevnění
 Neznašov
 Libějovice
 kostel sv. Havla
 Újezdec
 hrobka Berchtoldů
 Litoradlice
 Myšenec
 kostel sv. Martina
 Rábín
 barokní kamenný most
 Lomec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 železný most
 Hněvkovice
 Lannův kříž
 nová solnice
 hřbitov
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 Semenec
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 dům U Zlatého slunce
 Poděhusy
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Hradiště u Malovic
 kaple Panny Marie
 Klokočín
 kostel sv. Vavřince
 Tálínský rybník
 kamenný kříž
 Karlův hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Kdanský dvůr
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Baba
 archeopark Netolice
 Suchá
 Údraž
 Božovice
 Branovice
 katovna u Nymburských
 Branovice
 Dolní Kněžeklady
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 boží muka
 Kratochvíle
 dvůr Vondrov
 Skočice
 kaple sv. Josefa
 venkovská usedlost
 sousoší Kalvarie
 boží muka
 boží muka
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Hluboká nad Vltavou
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 boží muka
 železný most
 kaple sv. Anny
 Katovna
 Bechyně
 Orty
Základní informace místa
ID místa: 16449
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama