Renesanční zámek byl gotickou tvrzí, která byla postavena r. 1352. Vilém z Rožmberka dal tvrz r.1559 přestavět na čtyřkdřídlý renesanční zámek. R. 1805 byly provedeny zajišťovací práce, které zabránily sesedání zdí.
Hlavní obrázek místa
Zámek od severozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Nejstarší zmínka o Libějovicích je z r. 1264, kdy ves patřila Tomáši z Libějovic. K r. 1389 se uvádí Dobeš z Libějovic. Kolem poloviny 14. století se usadili v Libějovicích Malovcové z Malovci. Z nich se prvnímu známému, Peškovi, přisuzuje výstavba gotické tvrze (po r. 1352). O její podobě si lze těžko udělat představu, protože ji zcela zakryla pozdější renesanční přestavba. Když zemřel Léva Malovec (po r. 1523) a nakonec došlo (1548) k rozdělení rodinného majetku, připadly Lévovu synu Divišovi Malovci z Malovic tvrz s dvorem a vsi Libějovice, Hvožďany, Chelčice a Chřepice. R. 1559 koupil Vilém z Rožmberka od Diviše libějovický statek. Nový majitel dal tvrz přestavět na čtyřkdřídlý renesanční zámek. Závětí Vilémova bratra a dědice, Petra Voka z Rožmberka, r. 1611 přešly Libějovice na jeho synovce (syna Evy z Rožmberka), hraběte Jana Zrinského a po jeho smrti (1612) na Jana Jiřího ze Švamberka. Po Bílé hoře daroval král Ferdinand II. r. 1623 konfiskované libějovické panství generálu hraběti Karlu Bonaventurovi Buquoyovi. R. 1651 přikoupila hraběnka Marie Magdaléna Buquoyová od Václava Kořenského statek Čichtice. Za dalších majitelů Schwarzenberků (koupili libějovické panství r. 1801) nedošlo k žádným podstatným změnám. R. 1775 byla část příkopu obklopujícího zámek ještě zachovalá. V popisu zámku z r. 1800 byla v jedné přízemní místnosti škola (byla tam ještě v r. 1861), v poschodí kancelář panství a úřednické byty. R. 1805 byly povoleny zajišťovací práce, aby se zabránilo sesedání Zdí. Další menší úpravy následovaly v r. 1831 (k bytovým účelům) a r. 1875 (zdi staženy železnými sponami). Starý libějovický zámek je čtyřkřídlý, dvoupatrový, se středním nádvořím, se zbytky obranného příkopu a valu. Ve vstupním severním průčelí a na severovýchodním nárožním arkýři se uplatňují obloučkové renesanční štíty. Vstup do…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 10.9. 2004
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Libějovice

Místa v okolí

 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Lomec
 Rábín
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Poděhusy
 Kratochvíle
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Bavorov
 Sedlec
 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Chvalešovice
 Skočice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chvalešovice
 Kubatův pomník
 kostel sv. Dominika
 Tourov
 Božovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vitějovice
 kostel sv. Havla
 boží muka
 Myšenec
 Libív
 kostel sv. Vavřince
 Drahonice
 Klokočín
 Dub
 boží muka
 panský dům
 barokní kamenný most
 Helfenburk
 kostel sv. Jiljí
 Suchá
 Budkov
 Lipovice
 Vysoký Kamýk
 Tálínský rybník
 Chocholatá Lhota
 Vysoký hrádek
 Mladějovice
 Cehnice
 Mladějovice
 dům č. p. 42
 kostel sv. Linharta
 Vildštejn
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Machovice
 stará radnice
 Újezdec
 Staré Machovice
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Libín
 Doubíčko
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2571
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama