Renesanční zámek byl gotickou tvrzí, která byla postavena r. 1352. Vilém z Rožmberka dal tvrz r.1559 přestavět na čtyřkdřídlý renesanční zámek. R. 1805 byly provedeny zajišťovací práce, které zabránily sesedání zdí.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Nejstarší zmínka o Libějovicích je z r. 1264, kdy ves patřila Tomáši z Libějovic. K r. 1389 se uvádí Dobeš z Libějovic. Kolem poloviny 14. století se usadili v Libějovicích Malovcové z Malovci. Z nich se prvnímu známému, Peškovi, přisuzuje výstavba gotické tvrze (po r. 1352). O její podobě si lze těžko udělat představu, protože ji zcela zakryla pozdější renesanční přestavba. Když zemřel Léva Malovec (po r. 1523) a nakonec došlo (1548) k rozdělení rodinného majetku, připadly Lévovu synu Divišovi Malovci z Malovic tvrz s dvorem a vsi Libějovice, Hvožďany, Chelčice a Chřepice. R. 1559 koupil Vilém z Rožmberka od Diviše libějovický statek. Nový majitel dal tvrz přestavět na čtyřkdřídlý renesanční zámek. Závětí Vilémova bratra a dědice, Petra Voka z Rožmberka, r. 1611 přešly Libějovice na jeho synovce (syna Evy z Rožmberka), hraběte Jana Zrinského a po jeho smrti (1612) na Jana Jiřího ze Švamberka. Po Bílé hoře daroval král Ferdinand II. r. 1623 konfiskované libějovické panství generálu hraběti Karlu Bonaventurovi Buquoyovi. R. 1651 přikoupila hraběnka Marie Magdaléna Buquoyová od Václava Kořenského statek Čichtice. Za dalších majitelů Schwarzenberků (koupili libějovické panství r. 1801) nedošlo k žádným podstatným změnám. R. 1775 byla část příkopu obklopujícího zámek ještě zachovalá. V popisu zámku z r. 1800 byla v jedné přízemní místnosti škola (byla tam ještě v r. 1861), v poschodí kancelář panství a úřednické byty. R. 1805 byly povoleny zajišťovací práce, aby se zabránilo sesedání Zdí. Další menší úpravy následovaly v r. 1831 (k bytovým účelům) a r. 1875 (zdi staženy železnými sponami). Starý libějovický zámek je čtyřkřídlý, dvoupatrový, se středním nádvořím, se zbytky obranného příkopu a valu. Ve vstupním severním průčelí a na severovýchodním nárožním arkýři se uplatňují obloučkové renesanční štíty. Vstup do…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 10.9. 2004
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Libějovice

Místa v okolí

 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Lomec
 Rábín
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Poděhusy
 Kratochvíle
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Bavorov
 Sedlec
 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Chvalešovice
 Skočice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chvalešovice
 Kubatův pomník
 kostel sv. Dominika
 Tourov
 Božovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Vitějovice
 kostel sv. Havla
 boží muka
 Myšenec
 Libív
 kostel sv. Vavřince
 Drahonice
 Klokočín
 Dub
 boží muka
 panský dům
 barokní kamenný most
 Helfenburk
 kostel sv. Jiljí
 Suchá
 Budkov
 Lipovice
 Vysoký Kamýk
 Tálínský rybník
 Chocholatá Lhota
 Vysoký hrádek
 Mladějovice
 Cehnice
 Mladějovice
 dům č. p. 42
 kostel sv. Linharta
 Vildštejn
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Machovice
 stará radnice
 Újezdec
 Staré Machovice
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Libín
 Doubíčko
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2571
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama