Kostel Jména Panny Marie na Lomci postaven v letech 1695–1672 za přičinění Filipa Em. Buquoye zednickým mistrem J. Hablesreuterem. Architekt není znám. Později byla přistavěna sakristie a schodišťová vížka, dále byla zřízena kruchta.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Jiří Cukr, 04/2001
V členité krajině mezi Netolicemi a Vodňany se na nevysokém zalesněném kopci skrývá překrásné poutní místo Lomec s kostelem Jména Panny Marie. V rámci čeké barokní architektury se jedná o dílo mimořádně vzácné, v rámci českobudějovické diecéze pak o jedno z nejživějších, stále pulzujících poutních míst. U jeho vzniku byl šlechtický rod Buquoyů, jemuž v letech 1621–1801 patřilo panství v nedalekých Libějovicích. Krásný kostel byl vystavěn pro drobounkou zázračnou sošku Panny Marie s Ježíškem, která je údajně replikou belgické milostné Panny Marie de Foy. Kníže Filip Buquoy měl na svých cestách sošku neustále u sebe. Když mu roku 1685 hrozilo utonutí při bouři na moři, učinil Bohu a Panně Marii slib, že pokud se zachrání, postaví na svém panství kostel a na oltář umístní onu milostnou mariánskou sošku. Protože však brzy nato zemřel, slib splnil až jeho syn Filip Emanuel Buquoy. Ten nechal na návrší nedaleko Libějovic v letech 1695–1704 postavit kruhovou centrální kapli na čtvercovém půdorysu s výdutěmi. Půdorys kvadrilobu podmínil pronikavý tvar klenby a pohledově vysoce účinné seskupení mohutné cibulové báně se čtyřmi nárožními věžičkami. V interiéru kostela se nachází monumentální ciboriový oltář z doby vzniku kaple, mistrně vyřezaný na přání knížete podle vzoru oltáře od L. Berniniho v bazilice sv. Petra v Římě. V horní části zavěšeného svatostánku je umístěna zmíněná milostná soška. Kostel Jména Panny Marie je kostelem farním a konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby. V areálu je také lovecký zámeček z 18. stol., později upravený na faru a klášter Kongregace Šedých sester sv. Františka.
JP, informační tabulka na Lomci, 10.8. 2007

Půdorys místa

Lomec, poutní kostel Jména P. Marie
Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Nestanice

Místa v okolí

 Lomec
 Libějovice
 Rábín
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Kratochvíle
 Poděhusy
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 synagoga
 městské opevnění
 Vodňany
 Jánský most
 židovský hřbitov
 Sedlec
 boží muka
 Bavorov
 kostel sv. Jiljí
 panský dům
 kostel sv. Dominika
 Kubatův pomník
 Vitějovice
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Chvalešovice
 panský dům
 Skočice
 Tourov
 Chvalešovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dub
 Budkov
 boží muka
 Suchá
 boží muka
 barokní kamenný most
 Libív
 Božovice
 Helfenburk
 kostel sv. Havla
 Drahonice
 Myšenec
 Lipovice
 Chocholatá Lhota
 Klokočín
 Holašovice - VPR
 dům č. p. 42
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Husince
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Vildštejn
 Machovice
 Vysoký Kamýk
 Čakovec
 Staré Machovice
 Vysoký hrádek
 Cehnice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Libín
 kostel sv. Anny
 Neznašov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lomec 52
389 01 Vodňany
Tel: +420 383 382 581
http://www.lomec.cz/
lomec@lomec.cz
Základní informace místa
ID místa: 5573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama