Hrad asi stával na nevysokém ostrohu na jižním konci města. První písemný doklad o hradu je z r. 1334. Hrad vystavěl nejspíš Bavor III. ze Strakonic. Hrad byl patrně již ve druhé pol.14. st.opuštěn a zanikl, takže po něm nejsou žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
patrný pahorek na nízké ostrožně mezi zástavbou
© zdeněk komínek, 05/2006
Město Bavorov leží v jižních Čechách při řece Blanici v Bavorovské pahorkatině, asi 8 km západně od Vodňan na křižovatce cest Vodňany – Prachatice a Volyně – Netolice. Bavorov je východiskem cesty na hrad Helfenburk a Přírodní park Svobodné hory. Bavorov v latinských textech nazývaný Bavarovium je sídlo s velmi pestrou historií. Nikdy nevynikal bohatstvím, měl vždy strategický význam. Procházela jím jedna větev středověké Zlaté stezky. Podle archeologických nálezů se v místě současného Bavorova nalézala slovanská osada již v 10. století. První písemná zmínka o Bavorovu je z roku 1228, když Bavor III. ze Strakonic zde vybudoval své panství a na kopci Hradiště postavil dřevěný hrad.
Pavel Vítek, 20.11. 2006
historie

Hrad Bavorov stával pravděpodobně na jižním konci města Bavorova, na nevysokém ostrohu vybíhajícím do údolí řeky Blanice, kde je místo zvané dodnes Hradiště. První dochovaný písemný doklad o hradu je v listině krále Jana Lucemburského z r. 1334. Hrad vystavěl nejspíš Bavor III. ze Strakonic (1289–1318), jemuž také město Bavorov vděčí za své založení. V r. 1334 získal hrad s městečkem a 23 vesnicemi do dědičného držení Petr z Rožmberka od krále Jana, jenž se vzdal odúmrtního práva po Bavorově smrti. Petr se svými bratry Joštem, Oldřichem a Janem vystavěli po r. 1355 v blízkosti Bavorova nový hrad Helfenburk, kam pak také přenesli správu panství. Bavorovský hrad byl patrně již ve druhé polovině 14. století opuštěn, časem zanikl, takže po něm není ani stopy.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 26.11. 2002

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Bavorov

Místa v okolí

 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 Dub
 Helfenburk
 kostel sv. Martina
 Lipovice
 městské opevnění
 Skočice
 Budkov
 Libějovice
 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 Chocholatá Lhota
 Vitějovice
 Libějovice
 Lomec
 Kdanský dvůr
 Čepřovice
 Drahonice
 Kratochvíle
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 Hradiště u Malovic
 kamenný kříž
 Rábín
 kaple sv. Ducha
 kaple Panny Marie
 dům č. p. 42
 Želibořice
 Božovice
 Hrádek u Husince
 Cehnice
 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kaple Dobrá voda
 archeopark Netolice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Poděhusy
 kostel sv. Jiljí
 Protivín
 Žižkova skalka
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Zálezly
 židovský hřbitov
 Klokočín
 kostel sv. Havla
 panský dům
 Myšenec
 Hoštice u Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 boží muka
 Drslavice
 Sedlec
 kostel sv. Mikuláše
 Tálínský rybník
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 499
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama