Raně barokní osmiboká kaple, postavená v letech 1660–63 na náklady hraběte Buquoye u léčivého pramene. Patrocinium připomíná památku jeho matky. Lázně fungovaly do 30. let 20. století, po roce 1948 kaple opuštěna a zdevastována. Stavba i pramen obnoveny 2005. Severní konec lipové aleje z Lomce.
Hlavní obrázek místa
Kaple od východu
© Ivan Grisa 04/2011
K bývalým lázním je možno autem přijet od Chelčic (silnice III. třídy Vodňany - Netolice). Přímo přes Lázeň vede cyklostezka 1221 a modrá značka, která prochází celou lomeckou alejí. Autobusové spojení do Chelčic funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice se nachází ve zhruba 3 km vzdálených Vodňanech.
Ivan Grisa, 6.5. 2011
historie

U pramene, kterému byla přičítána zázračná moc, nechal Charles Albert de Buquoy postavit v letech 1660–63 postavit osmibokou kapli. Její zasvěcení mělo připomínat památku jeho matky Marie Magdaleny, rozené de Biglia. Poblíž kaple u hospodářského dvora vznikly nedlouho poté malé lázně. U kaple byla zakončena čtyřřadá lipová alej, která sem v přímce, přerušené později postaveným novým zámkem v Libějovicích, vede z poutního místa na Lomci (viz hesla). Roku 1673 sem byla přenesena magdalenská pouť z nedalekého farního kostela v Chelčicích. Nedostatečně založenou kapli bylo třeba opravovat v 80. letech 17. století, znovu pak po úderu blesku roku 1710. V průběhu 18. století se počet poutí zvýšil. Lázně byly zmodernizovány roku 1879 nákladem knížete Adolfa ze Schwarzenbergu. Fungovaly do 30. let 20. století, poté jejich budovy sloužily jako výletní restaurace. Po roce 1948 kaple pustla. Nepříliš podařená oprava roku 1974, která měla vést ke…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a informační tabule u kaple, 6.5. 2011

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Chelčice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Libějovice
 Libějovice
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Lomec
 židovský hřbitov
 Rábín
 Kratochvíle
 Bavorov
 panský dům
 Poděhusy
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kostel sv. Jiljí
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 Protivín
 Skočice
 židovský hřbitov
 Sedlec
 kostel sv. Dominika
 Chvalešovice
 Božovice
 Chvalešovice
 Tourov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 boží muka
 Drahonice
 Kubatův pomník
 Vitějovice
 Klokočín
 Dub
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kostel sv. Jiljí
 Helfenburk
 boží muka
 Libív
 Budkov
 Lipovice
 kostel sv. Vavřince
 Tálínský rybník
 panský dům
 boží muka
 Cehnice
 Chocholatá Lhota
 Mladějovice
 Vysoký Kamýk
 Mladějovice
 barokní kamenný most
 Čepřovice
 Suchá
 dům č. p. 42
 Vysoký hrádek
 Hrádek u Husince
 hřbitov
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 Újezdec
 Neznašov
 Vildštejn
 hrobka Berchtoldů
 Machovice
 Staré Machovice
Základní informace místa
ID místa: 9978
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama