Raně barokní osmiboká kaple, postavená v letech 1660–63 na náklady hraběte Buquoye u léčivého pramene. Patrocinium připomíná památku jeho matky. Lázně fungovaly do 30. let 20. století, po roce 1948 kaple opuštěna a zdevastována. Stavba i pramen obnoveny 2005. Severní konec lipové aleje z Lomce.
Hlavní obrázek místa
Kaple od východu
© Ivan Grisa 04/2011
K bývalým lázním je možno autem přijet od Chelčic (silnice III. třídy Vodňany - Netolice). Přímo přes Lázeň vede cyklostezka 1221 a modrá značka, která prochází celou lomeckou alejí. Autobusové spojení do Chelčic funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice se nachází ve zhruba 3 km vzdálených Vodňanech.
Ivan Grisa, 6.5. 2011
historie

U pramene, kterému byla přičítána zázračná moc, nechal Charles Albert de Buquoy postavit v letech 1660–63 postavit osmibokou kapli. Její zasvěcení mělo připomínat památku jeho matky Marie Magdaleny, rozené de Biglia. Poblíž kaple u hospodářského dvora vznikly nedlouho poté malé lázně. U kaple byla zakončena čtyřřadá lipová alej, která sem v přímce, přerušené později postaveným novým zámkem v Libějovicích, vede z poutního místa na Lomci (viz hesla). Roku 1673 sem byla přenesena magdalenská pouť z nedalekého farního kostela v Chelčicích. Nedostatečně založenou kapli bylo třeba opravovat v 80. letech 17. století, znovu pak po úderu blesku roku 1710. V průběhu 18. století se počet poutí zvýšil. Lázně byly zmodernizovány roku 1879 nákladem knížete Adolfa ze Schwarzenbergu. Fungovaly do 30. let 20. století, poté jejich budovy sloužily jako výletní restaurace. Po roce 1948 kaple pustla. Nepříliš podařená oprava roku 1974, která měla vést ke…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a informační tabule u kaple, 6.5. 2011

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Chelčice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Libějovice
 Libějovice
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Lomec
 židovský hřbitov
 Rábín
 Kratochvíle
 Bavorov
 panský dům
 Poděhusy
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kostel sv. Jiljí
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 Protivín
 Skočice
 židovský hřbitov
 Sedlec
 kostel sv. Dominika
 Chvalešovice
 Božovice
 Chvalešovice
 Tourov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 boží muka
 Drahonice
 Kubatův pomník
 Vitějovice
 Klokočín
 Dub
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kostel sv. Jiljí
 Helfenburk
 boží muka
 Libív
 Budkov
 Lipovice
 kostel sv. Vavřince
 Tálínský rybník
 panský dům
 boží muka
 Cehnice
 Chocholatá Lhota
 Mladějovice
 Vysoký Kamýk
 Mladějovice
 barokní kamenný most
 Čepřovice
 Suchá
 dům č. p. 42
 Vysoký hrádek
 Hrádek u Husince
 hřbitov
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 Újezdec
 Neznašov
 Vildštejn
 hrobka Berchtoldů
 Machovice
 Staré Machovice
Základní informace místa
ID místa: 9978
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama